ogólnopolski konkurs chemiczny alchemik - logo

XII ogólnopolski konkurs chemiczny Alchemik

29 października 2021

Zapraszam do udziału w  XII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Alchemik

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Stowarzyszenie od wielu lat organizuje konkursy edukacyjne na terenie całej Polski, współpracując merytorycznie z renomowanymi i prestiżowymi uczelniami wyższymi m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W roku szkolnym 2021/2022 Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach konkursowych:

• „Adept” – uczniowie VII i VIII klasy szkoły podstawowej,
    „Junior” – uczniowie I klas szkół ponadpodstawowych;
    „Żak” – uczniowie II-IV klas szkół ponadpodstawowych;

W roku szkolnym 2021/2022 uczestnicy mogą wziąć udział w teście konkursowym składającym się z pytań z zakresu programowego chemii.

Test jednokrotnego wyboru składa się z:

• szkoła podstawowa - 25 pytań zamkniętych (1 punkt za poprawną odpowiedź) i jedno pytanie opisowe (0-8 punktów),
  • szkoły ponadpodstawowe - 30 pytań zamkniętych (1 punkt za poprawną odpowiedź) i jedno pytanie opisowe (0-8 punktów).

Tematyka Konkursu nie wykracza poza program nauczania, a skala trudności pytań pozwala na wzięcie udziału w Konkursie jak największej ilości młodzieży.

Konkurs jest konkursem samo finansującym, to oznacza, że wszystkie uzyskane środki przeznaczone są wyłącznie na nagrody i techniczną obsługę Konkursu. Prawo uczestnictwa w Konkursie mają uczniowie, za których dokonana zostanie wpłata w wysokości 10zł od osoby. Wpłaty mogą pochodzić od osób prywatnych, firm, komitetów Rodzicielskich, Dyrekcji Szkół, instytucji i urzędów wspierających działalność kulturalno-oświatową.

Konkurs w formie testu zostanie przeprowadzony w dniu 8 marca 2022r. (czas – 45 minut i 15 minut organizacyjnych).

Uczniowie rozwiązują test w szkole pod nadzorem nauczyciela.

Elementem Konkursu jest prawidłowe wypełnienie przez uczestników kart odpowiedzi.

Wyniki dla szkół podstawowych zostaną ogłoszone do dnia 31 maja 2022 r., a dla szkół ponadpodstawowych do dnia 30 kwietnia 2022 r. - każda szkoła otrzyma listę imienną wszystkich uczestników wraz z ich punktacją.

Nagrody dla uczestników:

• laureaci I, II i III miejsca w kraju w każdej kategorii konkursowej otrzymują nagrody rzeczowe w postaci sprzętu cyfrowego (np. smartfon, głośniki multimedialne Bluetooth, smartwatch lub inne);
  • autorzy prac wyróżnionych na szczeblu krajowym otrzymają wydawnictwa albumowe;
  • najlepszy uczeń w szkole, która zgłosi 10 lub więcej uczestników otrzyma nagrodę książkową;
  • wszyscy uczestniczący uczniowie w szkole otrzymają dyplomy.

Nagrody dla Szkolnego Organizatora Konkursu:

• Szkolny Organizator Konkursu, który zgłosił ze Szkoły 10 lub więcej uczestników w kategorii konkursowej otrzyma dyplom uznania,
  • Szkolny Organizator Konkursu, który zgłosił ze Szkoły 20 lub więcej uczestników w kategorii konkursowej otrzymuje upominek książkowy z klasyki gatunku (kryminał, romans, sensacja).

Nagrody dla Szkół:

• najliczniej reprezentowane szkoły otrzymają dyplomy okolicznościowe i sprzęt informatyczny,
  • szkoły laureatów konkursu otrzymają dyplomy okolicznościowe.

Ogólnopolski Organizator Konkursu uprzejmie informuje, że w przypadku zamknięcia szkół ze względu na wystąpienie sytuacji epidemiologicznej w kraju, test konkursowy zostanie przeprowadzony zdalnie (online) poprzez platformę internetową. W takiej sytuacji test konkursowy będzie składał się z pytań zamkniętych jednokrotnego i wielokrotnego wyboru bez możliwości powrotu do pytań oraz z pytania opisowego. Każdy uczestnik konkursu rozwiązuje test samodzielnie. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany sposobu nagradzania uczestników w sytuacji, w której wyniki uczestników konkursu będą świadczyły o niesamodzielnym wykonaniu pracy. Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzenia testu online zostaną przesłane drogą elektroniczną wszystkim szkołom biorącym udział w konkursie oraz będą zamieszczone na stronie internetowej konkursu.

Regulamin konkursu.

Uwaga!

• Chętni Uczniowie zgłaszają swój udział w konkursie nauczycielowi chemii.
  • Następnie dostarczają zgodę oraz dokonują wpłaty w kwocie 10zł do nauczyciela chemii w terminie do 1 grudnia.

Zapraszam serdecznie do udziału!

Szkolny koordynator konkursu

Dorota Mizera