Zakochaj się w czytaniu, czyli walentynki 2021 w bibliotece

Zakochaj się w czytaniu, czyli walentynki 2021 w bibliotece – podsumowanie

3 marca 2021
W szkolnej bibliotece tradycyjnie na uczniów czekało sporo książek o uczuciach. Na walentynkowej półeczce znalazły się szczególnie pozycje adresowane dla uczniów klas I-III.
Uczniowie odwiedzający nas w tym czasie mogli też wypełnić papierowe serce, na którym umieszczali tytuły ukochanych książek. Teraz już doskonale wiemy, jakie książki są wam najbliższe.

Dużym powodzeniem cieszył się nasz szybki quiz walentynkowy, w którym wzięły udział aż 53 osoby (od I klasy do VIII). Cieszy nas, iż większość z was zna legendę o świętym Walentym. Doskonale orientujecie się kto komu jest bliski – z postaci literackich i bajkowych. Wielu z was też orientuje się, iż słowiańskie święto miłości to Noc Kupały. Dla osób, których ciekawią słowiańskie zwyczaje – poniżej garść informacji o tym święcie. W naszej bibliotece znajdziecie też kilka książek na temat słowiańskiej mitologii. Zapraszamy.

Noc Kupały - zwana też sobótką, palinocką, kupalnocką – to słowiańskie święto obchodzone w najkrótszą noc w roku (21-22 czerwca lub 23-24 czerwca).
To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości - obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Kościół katolicki próbował te obchody początkowo zwalczać, później zmieniać, nadając im sens i symbolikę chrześcijańską stąd też nazwa - noc świętojańska.

Noc Kupały wiąże się z taki zwyczajami jak:
  • palenie ognisk,
  • skakanie przez ogień,
  • tańce,
  • rytualna kąpiel,
  • przeróżne wróżby, np. puszczanie wianków na wodzie,
  • poszukiwanie legendarnego kwiatu paproci.
Święto to jest często opisywane i popularyzowane współcześnie jako rodzima alternatywa wobec zachodnich walentynek.

P.S. Nagrody za udział w quizie już wkrótce pojawią się na waszym koncie.