6. Wirtualne drzwi do biblioteki otwarte. 9 złotych zasad bezpiecznego Internetu.

25 marca 2020
Wirtualne drzwi do biblioteki otwarte. 9 złotych zasad bezpiecznego Internetu.

Nie tak dawno obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, ale o pewnych zasadach warto przypominać cały rok. Zwłaszcza w czasie epidemii, kiedy to spędzamy jeszcze więcej czasu przed komputerem, kontaktując się z nauczycielami czy poszukując np. interesujących ebooków i audiobooków (linki do darmowych elektronicznych książek znajdziecie w naszym ostatnim artykule).

  1. Nie podawaj swoich danych osobowych, jak imię i nazwisko, adres, telefon.
  2. Nie ufaj osobom poznanym w Sieci. Tak naprawdę nie wiesz kto faktycznie znajduje się po drugiej stronie i czy nie chce cię skrzywdzić.
  3. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. asia2005. Lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat.
  4. Nigdy nie podawaj swoich haseł.
  5. Nie umieszczaj informacji i zdjęć, które za kilka dni, miesięcy lub kilka lat mogą zaszkodzić twojemu wizerunkowi. Pamiętaj, że treści udostępnione znajomym mogą zostać przekazane dalej. Pamiętaj, że w Sieci nic nie ginie!
  6. Szanuj innych użytkowników Internetu i samego siebie. Nie dokuczaj i nie obrażaj innych. Nie pozwól też obrażać siebie. Usuwaj takich ludzi z grona swoich znajomych. Poinformuj o tym rodziców.
  7. Gdy coś cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej dorosłej osobie. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
  8. Nie publikuj informacji o innych bez ich zgody.
  9. Niech świat Internetu nie będzie całym twoim światem, a jedynie inspiracją do ciekawego, wartościowego życia.
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.