Bezpieczeństwo w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

12 marca 2020
Bezpieczeństwo w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

Bezpieczeństwo w języku łacińskim to sine cura (securitas), co można tłumaczyć jako stan bez troski, zmartwienia, niepokoju czy zmian. Słowniki definiują bezpieczeństwo jako stan spokoju, pewności i niezagrożenia. Bezpieczeństwo w ogólnym znaczeniu należy rozumieć jako stan braku zagrożenia, a w bardziej abstrakcyjnym znaczeniu jako przeciwieństwo (alternatywę) dla chaosu. Niwelowaniem stanu chaosu, czyli w ujęciu jednostkowym niepokoju egzystencjonalnego, jest praktyka wypracowywania rutynowych działań wspierających zaufanie w społeczności.

We współczesnym świecie pojęcie bezpieczeństwa należy rozumieć w sposób interdyscyplinarny i holistyczny.

W odpowiedzi na ciągle zmieniający się świat, dynamikę rozwoju sfery komfortu oraz bezpieczeństwa jednostki, a także ogółu społeczeństwa, w 2016r. z inicjatywy nauczycieli, a przy wsparciu Dyrekcji w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II
w Tarnowie Podgórnym, zostaje powołany szkolny zespół ds. cyberbezpieczeństwa.

Naszym priorytetem jako członków zespołu zawsze było, jest i będzie wspieranie zarówno uczniów, jak i ich rodziców w poszerzaniu wiedzy z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dlatego też w bieżącym roku szkolnym zespół zmienił nazwę na zespół ds. bezpieczeństwa.

Główne treści, które poruszamy dotyczą następujących zjawisk:

• mowy nienawiści,
  • hejtu,
  • cyberbullingu,
  • sekstingu,
  • youtuberów,
  • kontroli rodzicielskiej,
  • zagrożeń płynących z korzystania z Internetu,
  • ekspozycji własnej osoby w świecie wirtualnym,
  • fonoholizmu,
  • komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
  • depresji,