Komunikat Dyrektora Szkoły

29 kwietnia 2020

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że do 24 maja br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty.

W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciem terminu egzaminów, zmienione zostały również przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji oraz zadań zespołów egzaminacyjnych.

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym, zgodnie z zapowiedziami dotyczącymi wprowadzania zmian po ewaluacji systemu nauczania zdalnego i konsultacjach z wychowawcami klas, od poniedziałku 20.04.2020r. modyfikacji ulegnie system pracy:

• lekcje zdalne realizowane będą według tego samego harmonogramu (wprowadzonego 25.03.2020 patrz. sp1tp.pl zakładka SZKOŁA ON-LINE);
  • video lekcje:
        W klasach 4-8

Lekcje w czasie rzeczywistym planowane są przez nauczycieli następujących przedmiotów:

1. polski, j. angielski, j. niemiecki, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, przyroda, historia, wiedza o społeczeństwie.

Założenia:

• lekcje zaczynamy o pełnych godzinach w przedziale czasowym od 9.00 – 13.00 (to czas na zaplanowanie lekcji),
  • każdego dnia w danej klasie mogą odbyć się tylko dwie video lekcje,

[Np. kl. 8 ma 10 przedmiotów: na 5 dni tygodnia = 2 lekcje],

• 1 x w tyg. w dowolny dzień tygodnia w każdej klasie odbywa się lekcja wychowawcza, która nie musi trwać 45 minut [lekcja wychowawcza będzie wówczas trzecią video-lekcją w tym jednym, konkretnym dniu],

Nauczyciele pozostałych przedmiotów realizują podstawę programowa z wykorzystaniem dostępnych, ustalonych przez szkołę komunikatorów z uwzględnieniem oceniania dzieci w interakcji (np.odsyłanie nagrań ćwiczeń dzieci, śpiewów, konkursów plastycznych).

W klasach 1-3

Lekcje w czasie rzeczywistym planowane są przez nauczycieli wychowawców (1 h w tygodniu edukacji wczesnoszkolnej i 1 h w tygodniu zajęć z wychowawcą) oraz z następujących przedmiotów: j. angielski (1x w tyg.), szachy (1 x w tyg. np. w formie turnieju) za pośrednictwem dostępnych komunikatorów.

Nauczyciel planuje lekcje on-line biorąc pod uwagę obowiązujący w szkole Harmonogram zdalnych lekcji, zaznaczając w Terminarzu w Dzienniku Librus.

Założenia:

• każdego dnia w danej klasie może odbyć się tylko jedna video lekcje.

Nauczyciele klas I-III proponują  dzieciom lekcje w godzinach od 9.00 – 13.00 oraz w godzinach popołudniowych. W związku z tym, że małe dzieci mogą mieć trudność w zalogowaniu się i obsłudze komputera, a rodzice przed południem pracują, nauczyciel wysyła do rodziców informację z propozycją lekcji – w godz. 9.00 – 13.00 i drugą propozycję np. o godz. 17.00. Rodzice deklarują się, o której godzinie dziecko weźmie udział w lekcji on-line.

Video lekcje mogą odbywać się bez udostępniania swojego wizerunku i służyć mają w pierwszej kolejności wytłumaczeniu trudnych zagadnień i rozwiązaniu problemów. Pozostałe lekcje: realizowane są przez nauczycieli przedmiotów zgodnie z planem lekcyjnym, przy wykorzystaniu ustalonych platform (Librus, poczta służbowa, Teamsy, ClassDojo) i według zasad, które zostały wypracowane i sprawdzone w okresie od 25.03-08.04.2020r.

Przesyłanie zadań przez uczniów (w celu zapewnienia ochrony danych) i odsyłanie zadań tylko  bezpośrednio na skrzynkę mailową nauczyciela lub folder ucznia w Teamsach.

Zmiana obowiązywać będzie od poniedziałku tj. 20.04.2020 do 24.05.2020r.

M. Gawrońska-Garstka