Komunikat Wójta z dnia 26 sierpnia 2020r. przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego

Komunikat Wójta: Przygotowanie przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego

26 sierpnia 2020

Od 1 września przedszkolaki i uczniowie wracają do placówek oświatowych. Sytuacja spowodowana pandemią to ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, dlatego wprowadziliśmy zmiany w dotychczasowej działalności przedszkoli i szkół.

Przygotowaliśmy szereg procedur, które mają zapewnić bezpieczeństwo Państwa dzieciom. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że te procedury mogą powodować dyskomfort dla Państwa, jako rodziców.

• Pierwszą i zasadniczą zmianą jest to, że nie będzie grupowego (szkolnego) rozpoczęcia roku. 1 września dzieci od razu udadzą się do swoich klas, gdzie spotkają się z wychowawcami. Harmonogram rozpoczęcia podany zostanie na stronach internetowych lub profilach społecznościach poszczególnych placówek.
  • Wejścia do szkół – uruchomimy więcej wejść do obiektów tak, aby ograniczyć liczbę dzieci kumulujących się przy głównym wejściu.
  • Kolorowymi taśmami wyznaczone będą strefy dla poszczególnych grup wiekowych. Dotyczyć to będzie zarówno ciągów komunikacyjnych, jak i miejsc, gdzie będą spędzane przerwy.
  • Rodzice lub opiekunowie przyprowadzający i odbierający dziecko z placówki nie będą mogli do niej wejść. Pracownicy placówki będą przy drzwiach oczekiwać na Państwa dzieci i kierować je do szatni. Przed każdą placówką będzie wyznaczona strefa, w której mogą przebywać rodzice, w celu przekazania dziecka pod opiekę.
  • Aby usprawnić proces schodzenia się dzieci na zajęcia na godz. 8.00 nastąpią niewielkie przesunięcia czasowe wejść do placówek dla różnych grup wiekowych.
  • Dążymy do tego, aby każdy oddział miał wyznaczoną swoją salę. Przemieszczać będą się nauczyciele, a nie dzieci.
  • Zalecamy, aby w częściach wspólnych szkół wszyscy nosili maseczki.
  • Opracowujemy procedury do wprowadzenia różnych form nauczania: stacjonarnego, hybrydowego oraz zdalnego.
  • W związku z ograniczoną liczbą miejsc w autobusach komunikacji zwracamy się z prośbą o dowożenie dzieci, jeśli tylko jest to możliwe, we własnym zakresie.
  • Przygotowaliśmy również szereg procedur na wypadek podejrzenia wystąpienia zachorowania na COVID-19.

Apelujemy o odpowiedzialność i ostrożność. W przypadku kontaktu z osobą zakażoną lub/i widocznych oznak choroby górnych dróg oddechowych, prosimy o pozostawienie dzieci w domu.

To będzie trudny rok szkolny, ale jestem przekonany, że ścisła współpraca rodziców oraz dyrekcji i nauczycieli pozwoli na jego bezpieczną organizację.

Wszystkie informacje znajdą się na stronach internetowych poszczególnych placówek oświatowych. Bardzo proszę o ich śledzenie.

Tadeusz Czajka

Wójt Gminy Tarnowo Podgórne