Konkurs Żywy obraz

1 grudnia 2020

Żywy obraz (franc.Tableau vivant) – rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę.

Konkurs polega na wybraniu obrazu spośród dzieł wielkich mistrzów polskich i zagranicznych, a następnie jego jak najwierniejszemu odwzorowaniu w postaci „żywego obrazu” i sfotografowaniu siebie lub grupy.

I. Organizator konkursu:

Organizatorem konkursu są nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym - Anna Dudniczek i Agnieszka Jankowiak.

II. Cel i przedmiot konkursu:

• poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik fotograficznych,
  • poszerzanie wiedzy z zakresu sztuki,
  • rozwijanie wrażliwości na sztukę,
  • rozwijanie zainteresowań historią sztuki.

III. Warunki uczestnictwa w konkursie:

1. Uczestnicy będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:

• Kategoria I: klasy IV-VI szkoły podstawowej,
  • Kategoria II: klasy VII – VIII szkoły podstawowej.

2. Spośród wszystkich prac zostaną wyłonione miejsca I-III.

3. Każdy uczeń może zgłosić jedną pracę konkursową. Jeżeli na obrazie znajduje się więcej osób, można poprosić członków rodziny o uzupełnienie zdjęcia, jednak nie będzie miało to wpływu na wyłonienie zwycięzcy.

4. Jury oceniać będzie fotografie w następujących kategoriach:
  • wierność z oryginałem,
  • rekwizyty, scenografię, kostiumy,
  • pomysłowość i ciekawą formę przekazu.

5. Rodzeństwa mogą brać udział w konkursie razem.

6. Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie pracy naśladowanego obrazu (wraz z kopią obrazu) w terminie nieprzekraczalnym do 14.12.2019r., wysyłając w dwóch oddzielnych plikach na adres mailowy: a.dudniczek@sp1tp.pl

7. Prace konkursowe należy opisać w treści maila:
  • imię,
  • nazwisko,
  • klasa,
  • twórca obrazu,
  • tytuł dzieła.

W przypadku fotografii grupowej imiona i nazwiska wszystkich uczniów będących na fotografii, klasa, twórca obrazu, tytuł dzieła.

W temacie wiadomości proszę wpisać: imię i nazwisko, klasa - konkurs "Żywy obraz".

8. Do konkursu nie będą kwalifikowane obrazy o tematyce religijnej, antysemickiej, rasistowskiej itp.

9. Organizator konkursu zastrzega sobie możliwość publikowania prac (np. wystawa szkolna, strona www, facebook, lokalna gazetka).

10. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie zeszłorocznym, nie mogą przedstawić tej samej pracy.

Przykładowe prace zeszłorocznych uczestników można obejrzeć TUTAJ.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Anna Dudniczek

Agnieszka Jankowiak