Kosmiczna Biblioteka

28 kwietnia 2023

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika, w 550 rocznicę urodzin astronoma. W związku z tymi wydarzeniami Kosmiczna Biblioteka, we współpracy z nauczycielami historii, geografii oraz języka polskiego, zaprosiła uczniów na Kosmiczny Tydzień.

Uczniowie bawili się przy Kosmicznym Kole Fortuny, do którego uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowały pytania dotyczące Układu Słonecznego. Uruchomiliśmy również kreatywny stolik, przy którym można było rozwiązywać kosmiczne łamigłówki oraz stworzyć z przygotowanych materiałów plastycznych ekokosmitę. Jeden dzień poświęciliśmy na QR-owy quiz o Mikołaju Koperniku.

Równoległe do działań bibliotecznych nauczyciele historii na swoich lekcjach wprowadzali uczniów w tematykę astronomii, a także prowadzili zajęcia z wykorzystaniem gier planszowych oraz gry terenowe związane z życiem i dokonaniami Mikołaja Kopernika. Poloniści zaproponowali uczniom konkurs literacki na napisanie opowiadania z kosmicznym elementem w tle.

Wystrój Kosmicznej Biblioteki stanowiły przygotowane na lekcjach geografii przez klasy VI makiety Układu Słonecznego oraz fotościanka z rakietą. Akcji towarzyszyła wystawa książek o kosmosie i wielkich naukowcach.

W czasie Kosmicznego Tygodnia odbyły się też kosmiczne zajęcia czytelnicze. Klasy trzecie dostały specjalne kosmoproszenia na zajęcia, w czasie których dowiedzieli się między innymi czy Kopernik pluł pod stół i czy mył włosy. Odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy w niezwykle interesującej książce Marcina Przewoźniaka „Mikołaj Kopernik. Chłopak, który sięgnął gwiazd”. Następnie dzielni konstruktorzy z klas trzecich zbudowali kartonowe rakiety, które pewnie lada chwila wystartują z naszego bibliodromu.

Migawki z Kosmicznego Tygodnia można odnaleźć na bibliotecznym instagramie @bibliotekasp1tp.

Ewa Michałkiewicz–Smentek i Joanna Kapłon

Załoga bibliodromu