Międzynarodowy Dzień Lasów 2021

19 marca 2021

21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL). Jak co roku organizatorzy MDL zachęcają kraje do podejmowania działań tj. sadzenie drzew, organizowania konkursów, wystaw czy innych inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, których celem jest uświadamianie roli i znaczenia lasów oraz drzew. Temat przewodni tegorocznych obchodów brzmi - Odbudowa lasów: droga do odnowy i dobrego samopoczucia.

#IntlForestDay

Komunikaty kluczowe:
  • Zdrowe drzewa to zdrowi ludzie.
  • Lasy zapewniają korzyści zdrowotne wszystkim na naszej planecie, zaczynając od świeżego powietrza, bogatej w składniki odżywcze żywności, składników do produkcji leków aż po czystą wodę i przestrzeń do rekreacji. W krajach rozwiniętych do 25% wszystkich leków jest pochodzenia roślinnego, w krajach rozwijających się liczba ta sięga 80%.
  • Żywność z lasu zapewnia zdrową dietę. Rdzenne społeczności konsumują średnio ponad 100 rodzajów żywności z dzikorosnącej (głównie w lasach) roślinności. Badanie przeprowadzone w Afryce wykazało, że dieta dzieci mających kontakt z lasami jest co najmniej o 25 procent bardziej zróżnicowana niż dzieci, które tego kontaktu nie mają. Z drugiej strony, niszczenie lasów powoduje znaczące szkody dla naszego zdrowia – powstawanie prawie jednej trzeciej ognisk chorób zakaźnych spowodowane jest zmianami użytkowania gruntów, takimi jak wylesiania.
  • Przywracanie lasów wzbogaci nasze środowisko. Świat traci co roku 10 milionów hektarów lasów – to obszar mniej więcej wielkości Islandii, a degradacja ziemi dotyka prawie 2 miliardy hektarów, czyli obszaru większego niż Ameryka Południowa. Utrata i degradacja lasów powodują emisję dużej ilości gazów ocieplających klimat, a co najmniej 8% roślin leśnych i 5% zwierząt leśnych jest skrajnie zagrożonych wyginięciem. Z drugiej strony, odbudowa lasów i zrównoważona gospodarka leśna pozwolą na rozwiązania problemów ze zmianami klimatu i różnorodnością biologiczną, jednocześnie zapewniając towary i usługi niezbędne dla zrównoważonego rozwoju.
  • Zrównoważone leśnictwo może stworzyć miliony zielonych miejsc pracy. Lasy zapewniają ponad 86 milionów zielonych miejsc pracy i wspierają byt znacznie większej liczbie ludzi. Drewno z dobrze zarządzanych lasów wspiera różne gałęzie przemysłu, od papieru po konstrukcję budowlane. Inwestycje w rekultywację lasów pomogą gospodarkom wyjść z pandemii, tworząc jeszcze więcej miejsc pracy.
  • Możliwe jest odtworzenie zdegradowanych terenów na ogromną skalę. Wielki Zielony Mur dla Sahary i inicjatywa Sahelu, zapoczątkowana przez Unię Afrykańską w 2007r., to najbardziej ambitna na świecie reakcja na dostosowanie się do zmian klimatu i łagodzenia jego skutków. Ma na celu odtworzenie 100 milionów hektarów zdegradowanych gruntów, sekwestrację 250 milionów ton dwutlenku węgla i utworzenie 10 milionów zielonych miejsc pracy do 2030 roku, jednocześnie zazieleniając krajobrazy w pasie o długości 8000 km na suchych terenach Afryki. Rozległe obszary zdegradowanej ziemi w innych miejscach również stałyby się ponownie wysoce produktywne, gdyby zostały przywrócone lokalne gatunki drzew i innej roślinności.
  • Liczy się każde drzewo. Projekty sadzenia i odbudowy zadrzewień na małą skalę mogą mieć duże oddziaływanie. Zazielenianie miast zapewnia czystsze powietrze i piękniejsze przestrzenie oraz przynosi ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego mieszkańców miast. Szacuje się, że drzewa przynoszą wielkim miastom korzyści warte co najmniej 0,5 miliarda dolarów rocznie, zmniejszając zanieczyszczenie powietrza, chłodząc budynki i świadcząc inne usługi.
  • Zaangażowanie i umożliwienie ludziom zrównoważonego użytkowania lasów jest kluczowym krokiem w kierunku pozytywnych zmian. Zdrowe środowisko wymaga zaangażowania interesariuszy, zwłaszcza na poziomie lokalnym tak, aby społeczności mogły lepiej rządzić i użytkować grunty, od których są zależne. Upodmiotowienie społeczności pomaga rozwijać lokalne rozwiązania i promuje udział w odbudowie ekosystemu. Istnieje możliwość odbudowy krajobrazów leśnych, które są produktywne oraz które zapobiegają zagrożeniom dla ekosystemów i ludzi, jakie stanowi niszczenie lasów.
  • Możemy wyjść z naszego planetarnego, zdrowotnego i gospodarczego kryzysu. Odbudujmy planetę w tej dekadzie. Inwestowanie w odbudowę ekosystemu pomoże w uzdrawianiu jednostek, społeczności i środowiska. Celem rozpoczynającej się w tym roku Dekady ONZ w sprawie odbudowy ekosystemów jest zapobieganie degradacji ekosystemów na całym świecie, jej powstrzymanie i odwrócenie. Oferuje to perspektywę ponownego umieszczenia drzew i lasów w zdegradowanych krajobrazach leśnych na masową skalę, zwiększając w ten sposób odporność ekologiczną i produktywność. Wykonana poprawnie rekultywacja lasów jest kluczowym rozwiązaniem opartym na przyrodzie, umożliwiającym skuteczniejszą odbudowę i osiągnięcie takiej przyszłości, jakiej pragniemy.
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.