Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podniesienie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Treść listu do Rodziców w sprawie czytania.
"Książka to duchowy testament, jaki przekazuje jedno pokolenie drugiemu." Aleksander Hercen.
Szanowni Państwo,
nasza szkoła przystąpiła w tym roku do realizacji "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Głównym celem podjętych przez nauczycieli działań jest podnoszenie poziomu aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka w sposób szczególny podkreślają znaczący wpływ czytania na wspieranie tego procesu. Zadaniem szkoły jest wytworzenie u dzieci motywacji czytania, pokazanie, że czytanie może być atrakcyjnym zajęciam, może też zaspokajać różnorodne potrzeby i pragnienia dziecka, zarówno intelektualne, jak i emocjonalne. Istotne jest jednak to, że nie tylko szkoła, ale przede wszystkim rodzice powinni wprowadzić dzieci w świat książek.
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób - czytajmy dzieciom lub zachęcajmy dzieci do samodzielnego czytania książek!
Dlaczego warto czytać książki? Dlaczego warto czytać książki młodszym dzieciom? Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania?
8 powodów, dla których warto zachęcać dzieci do czytania:
- Czytanie książek uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę.
- Książki rozwijają wyobraźnię. Po zakończeniu czytania dziecko może zastanowić się - co mogło wydarzyć się później?
- Słuchanie bajek rozwija inteligencję, poprawia pamięć, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
- Książki wyrabiają wrażliwość.
- Czytanie lub słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera. To dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.
- Książki wychowują, wpajają pożądane wartości moralne. Dużo zależy od odpowiednio dobranej lektury.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może być to znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy. W wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą młodemu czytelnikowi poradzić sobie z problemami, zrozumieć codzienne sprawy.
- Czytanie książek dzieciom zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchan jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
Wystarczy czytać dziecku książki 15 minut dziennie!
Biblioteka szkolna