Zapraszam do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Alchemik.Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Stowarzyszenie od wielu lat organizuje konkursy edukacyjne na terenie całej Polski, współpracując merytorycznie z renomowanymi i prestiżowymi uczelniami wyższymi m.in. Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
1. W roku szkolnym 2019/2020 Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach konkursowych: „Adept” – uczniowie VII i VIII klasy szkoły podstawowej, „Junior” – uczniowie I klas szkół ponadpodstawowych; „Żak” – uczniowie II-IV klas szkół ponadpodstawowych.
2. W roku szkolnym 2019/2020 uczestnicy mogą wziąć udział w teście konkursowym składającym się z pytań z zakresu programowego chemii. Test jednokrotnego wyboru składa się z:
- szkoła podstawowa - 25 pytań zamkniętych (1 punkt za poprawną odpowiedź) i jedno pytanie opisowe (0-8 punktów),
- szkoły ponadpodstawowe - 30 pytań zamkniętych (1 punkt za poprawną odpowiedź) i jedno pytanie opisowe (0-8 punktów).
3. Tematyka Konkursu nie wykracza poza program nauczania, a skala trudności pytań pozwala na wzięcie udziału w Konkursie jak największej ilości młodzieży.
4. Konkurs jest konkursem samo finansującym, to oznacza, że wszystkie uzyskane środki przeznaczone są wyłącznie na nagrody i techniczną obsługę Konkursu. Prawo uczestnictwa w Konkursie mają uczniowie, za których dokonana zostanie wpłata w wysokości 9zł od osoby. Wpłaty mogą pochodzić od osób prywatnych, firm, komitetów rodzicielskich, dyrekcji szkół, instytucji i urzędów wspierających działalność kulturalno-oświatową.
5. Konkurs w formie testu zostanie przeprowadzony w dniu 10 marca 2020r.
(czas – 45 minut i 15 minut organizacyjnych).
Uczniowie rozwiązują test w szkole pod nadzorem nauczyciela.
7. Elementem Konkursu jest prawidłowe wypełnienie przez uczestników kart odpowiedzi.
8. Wyniki dla szkół podstawowych zostaną ogłoszone do dnia 31 maja 2020r., a dla szkół ponadpodstawowych do dnia 30 kwietnia 2020r. - każda szkoła otrzyma listę imienną wszystkich uczestników wraz z ich punktacją.
9. Nagrody dla uczestników:
- laureaci I, II i III miejsca w kraju w każdej kategorii konkursowej otrzymują nagrody rzeczowe w postaci sprzętu cyfrowego (np. smartfon, głośniki multimedialne Bluetooth, smartwatch lub inne),
- autorzy prac wyróżnionych na szczeblu krajowym otrzymają wydawnictwa albumowe;
- najlepszy uczeń w szkole, która zgłosi 10 lub więcej uczestników, otrzyma nagrodę książkową,
- wszyscy uczestniczący uczniowie w szkole otrzymają dyplomy.
Nagrody dla Szkolnego Organizatora Konkursu:
- Szkolny Organizator Konkursu, który zgłosił ze Szkoły 10 lub więcej uczestników w kategorii konkursowej otrzyma dyplom uznania,
- Szkolny Organizator Konkursu, który zgłosił ze Szkoły 20 lub więcej uczestników w kategorii konkursowej otrzymuje upominek książkowy z klasyki gatunku (kryminał, romans, sensacja),
Nagrody dla Szkół:
- najliczniej reprezentowane szkoły otrzymają dyplomy okolicznościowe i sprzęt informatyczny,
- szkoły laureatów konkursu otrzymają dyplomy okolicznościowe.
Termin zgłaszania udziału w konkursie mija 29 listopada.
Zapraszam serdecznie!
Dorota Mizera
koordynator konkursu