Sposoby na zwiększenie efektywności nauki

25 marca 2020
Dzień dobry,

na pewno nie raz, nie dwa już słyszał(a)eś, co można zrobić, by zwiększyć efektywność nauki. Przypominanie i powtarzanie tego samego, lecz w inny sposób może pomóc ci uporządkować wiedzę na swój temat, ale także na temat uczenia się.

Specjaliści zalecają, aby podczas nauki/przygotowywania się do egzaminów skorzystać z
określonego schematu działania:
  1. Obserwuj: inaczej “bierz pod lupę” tworzenie wypowiedzi “krok po kroku”, analizuj zadania - ćwiczenia rozwiązywane “krok po kroku”.
  2. Słuchaj/czytaj krok po kroku objaśnień nauczycieli (teraz) on-line.
  3. Mów: powtarzaj na głos najistotniejsze informacje - baw się w teatr - przygotuj scenki, odgrywaj role, zadzwoń do kolegi lub koleżanki - przedstaw te treści, które już opanowałeś. Zapytaj, czy ktoś nie potrzebowałby wyjaśnienia jakiś zadań. Każda rozmowa wnosi kolejne pomysły i rozwiązania (już sprawdzone od lat).
  4. Pisz: rób notatki - odręcznie, rysuj piktogramy, napisz codziennie po 3-4 zdania na jakiś temat. Świetnym pomysłem jest również mapa myśli.
My dodałyśmy:
  1. Czytaj: sobie lub komuś.
  2. Pytaj: siebie i innych. A może test z wiedzy? Komuś z rodziny? :)
  3. Opowiadaj: mogą być nawet bajki :)
  4. Rysuj: dla siebie i innych.
Zasady efektywnej nauki.

1. “Rozpraszacze” - znikają. Każdy z was musiałby określić, co i kto może mu przeszkodzić w nauce. Właściwie odciągnąć go od zadań, powtórek, pisania i... Co myślisz o ciszy?
2. “Na później” - nie, nie, nie!!! Mądrość przekazywana z pokolenia na pokolenie: systematyczna praca w sukces się obraca. Nie wierzysz? Sprawdź.
3. “Partie” - w końcu jakiś podział musi być! Podziel materiał na części. Nasz mózg nie lubi się przepracowywać. Pracując non stop zaczyna gorzej zapamiętywać. Upss. Chyba trudno byłoby zjeść tort na raz, dlatego dzielimy go na kawałki mniejsze i większe:)
4. “Pamięć i koncentracja” - tu przydałby się codzienny 5 minutowy trening. To tylko 5 minut.
  • Odwrotność - jeśli jesteś praworęczny, zrób coś lewą ręką i odwrotnie, jeśli jesteś leworęczny zrób coś prawą ręką (zapisz zdanie, umyj zęby, posmaruj chleb, zapnij guziki). Dla śmiechu - przeczytaj wyrazy z prawej do lewej strony. Trudne?
  • Zobacz (wizualizacja). Usiądź wygodnie. Zamknij oczy. Oddychaj głęboko. Wyobraź sobie siebie w lesie, na plaży, nad jeziorem. Zobacz, jak to miejsce, w którym jesteś wygląda, jaka jest pogoda i jakie słyszysz dźwięki. Spróbuj w wyobraźni coś dotknąć, powąchać. Dobrze, że mamy zmysły i pamięć.
  • Matematyka w chmurze. Policz w myślach od 100 do 1. Jeśli udało ci się bez problemu, spróbuj policzyć od 100 do 1, ale co 3 liczby: 100, 97, 94 itp.
  • Narysuj. Wybierz sobie dowolny tekst z podręcznika, ulubionej książki, Internetu, gazety. Przeczytaj go. Następnie na jego podstawie narysuj najważniejsze informacje (według własnego pomysłu).
5. Notatki - już była o nich mowa, że należy je przygotowywać. Teraz będzie je można ponaklejać w pokoju - jak tapetę. “Ręka, oczy - mózg zapamiętuje”. Możesz notatki włożyć do kieszeni spodni i następnego dnia je przeczytać i powtórzyć. Zaliczone. (...) Nie zapomnę widoku kuchni, w której prawie każda ściana i meble były oklejone słówkami z norweskiego.

6. Mów do siebie lub do... psa, kota, wirtualnego kolegi. Powtarzanie na głos znacznie przyspiesza zapamiętywanie informacji. Zabawa w teatr w tym też pomaga. Jednak, aby wszystko nie było takie poważne, to od czasu do czasu w ramach treningu autoprezentacji przygotuj sobie mowę dla rodziny na temat gotowania makaronu, mycia naczyń, przyszywania guzika itp.

7. Co z tematami łatwymi? Trzeba je także powtarzać. Nikt nie lubi, kiedy ktoś o nas zapomina. Lubimy, kiedy ktoś o nas pamięta. Prawda? Pamiętanie to przypominanie i powtarzanie treści tych łatwych i tych trudnych. Jedne i drugie bez przypominania mogą nam wylecieć z głowy. Fruuu.

8. Praktyka czyni mistrza. Jesteśmy przekonane (wynika to z własnego doświadczenia i
doświadczenia innych osób), że rozumienie teorii to jedno, ale praktyczne rozwiązywanie zadań to drugie. Rozwiązuj zadania, testy. Nabierzesz wprawy. Pamiętasz swoją naukę jazdy na rowerze? To prawie to samo.

Dla przyjemności - do znudzenia:

1. Cudowne przerwy! Podziel sobie czas - 40 min nauki, 15 min relaksu.
2. Sen to zdrowie. Wysypiaj się. Minimum to 8 godzin :).
3. Bądź aktywny fizycznie (ćwicz w domu, trochę się ruszaj).

Zrób sobie test i sprawdź, która z powyższych propozycji jest ci dobrze znana, a która nie.

Jakby co - piszcie do nas.

Pozdrawiamy serdecznie,
Anna Dzięcioł
Agnieszka Teska - Kulczyńska
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.