Stres - czym jest i jak go oswoić?

11 maja 2022

Stres jest reakcją obronną organizmu. Jest to odpowiedź na wydarzenia, które zakłócają  równowagę, obciążają lub przekraczają możliwości oraz zdolności jednostki do skutecznego poradzenia sobie w sytuacji trudnej. Wspomniane wydarzenia zakłócające określamy jako stresory. Ich źródło może być zarówno fizyczne (np. hałas, przeludnienie, choroby) jak i społeczne (np. brak zatrudnienia).

stres - obrazek ilustrujący

Stresory mogą różnić się pod względem siły oddziaływania. Najsłabsze z nich można określić jako zwykłe,codzienne utrapienia. Pomimo niewielkiej „siły rażenia” mogą być problematyczne ze względu na swoją powszechność (np. spoźnienia, sprawdziany, egzaminy). Kolejny poziom to stresory poważne, charakteryzujące się związkiem z tzw. zmianami życiowymi. To okoliczności o charakterze życiowego przełomu, np. śmierć bliskiej osoby, nowy członek rodziny.

Można zauważyć, że te same sytuacje to dla jednych osób ekscytujące wyzwanie (eustres), a dla innych trud, który należy pokonać (dystres).

Niebawem cześć z naszych uczniów przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Stres może towarzyszyć Im w sposób naturalny. Tylko jak go oswoić?

egzamin foto

Przede wszystkim:

  • uwierz w siebie – pamiętaj, że to czy źle lub dobrze myślisz o sobie zależy w dużej mierze od tego, czego o sobie nauczyłeś się w życiu i że w znacznym stopniu możesz wzmocnić wiarę w siebie. Daj więc sobie szansę i naucz się pozytywnie postrzegać samego siebie.
  • traktuj trudności jak wyzwania – niezależnie od tego jakie trudności nas spotykają, zawsze możemy się dzięki nim czegoś nauczyć i znajdować w tym siłę do dalszego działania.
  • naucz się odprężać – tak samo jak organizm potrafi przystąpić do mobilizacji w postaci reakcji stresowej, może też się skutecznie odprężyć.
  • bądź aktywny – aktywność fizyczna to jeden z prostych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem.
  • poznaj i szanuj swoje uczucia – doświadczane emocje to ważne wskazówki od naszego ciała i umysłu. Staraj się ich słuchać i traktuj jak sprzymierzeńców,
  • skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą o tym co trudne potrafi nieraz radykalnie zmienić postrzeganie trudności. Możesz też skorzystać z porady specjalisty.

W załączniku znajduje się przydatna ulotka pt. „Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów” przygotowana przez p. dr Martę Majorczyk psychologa i pedagoga przy współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu na YouTube pt. „Egzamin ósmoklasisty – ostatnia prosta” (odnośnik do filmu)

 

Zespół pomocy psychologiczno – pedagogicznej

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.