Z życia szkoły 2013/2014
Komu nagroda, kto musiał zjeść tę żabę, a komu uszło płazem
Rok szkolny 2013/2014 upłynął przede wszystkim pod znakiem ciężkiej pracy oraz sukcesów wychowanków Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym. W wojewódzkim etapie Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce mamy dwoje laureatów - bracia Dudziakowie, Marcin z klasy 4 i Piotr z klasy 6. Wśród 8 finalistów Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego aż troje uczniów zdobyło tytuł laureata tego prestiżowego przedsięwzięcia.
Z kolei w finale X edycji Piłkarskiej Olimpiady Wiedzy Sportowej dedykowanej Kazimierzowi Górskiemu, na 49 szkół z Wielkopolski i ponad 700 uczestników, Anna Pietrzak zdobyła II miejsce!
Również matematyka nie jest piętą Achillesową Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym. Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, organizator i pomysłodawca Złotej Żabki, od 21 lat inspiruje uczniów i nauczycieli zadaniami wymagającymi wyobraźni, kreatywności i umiejętności myślenia. Udział w konkursach nie jest kolejną formą przygotowań do zewnętrznego sprawdzianu czy egzaminu, ale wyśmienitą zabawą połączoną z intelektualnym wyzwaniem.
Wśród nagrodzonych osób znalazł się również Tomasz Jarmużek z klasy VI - Złota Żabka z matematyki, wyróżnienie. To duże osiągnięcie, gdyż zajął 15 miejsce na 5 tysięcy uczestników!
W Konkursie matematyczno-sportowym Rambit 2014 wychowankowie Szkoł Podstawowej w Tarnowie Podgónym zdobyli I miejsce.
Należy też przypomnieć, iż od listopada ubiegłego roku szkoła bierze udział w programie Aktywna Edukacja w ramach projektu Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego głównym celem jest wyposażenie dyrektorów i nauczycieli w wiedzę i umiejętności niezbędne do wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w swojej codziennej pracy. W szkole aktywnie działa zespół składający się z dyrektora, koordynatora szkolnego oraz trzech koordynatorów przedmiotowych. Udział w interaktywnym kursie internetowym, jak również spotkania w lokalnych sieciach współpracy pozwoliły na wymianę wiedzy, doświadczeń związanych z wprowadzeniem i stosowaniem TIK w edukacji.
Ostatni miesiąc nauki to także wiele rozmaitych imprez. 13.06 ogromne zainteresowanie wzbudziła wystawa ptaków egzotycznych. Szczególne podziękowania należą się panu Romanowi Woźniakowi oraz Prezesowi Klubu Canaria.
W słoneczną środę 18.06 nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Dzień Sportu. Uczniowie klas IV-VI brali udział w konkurencjach lekkoatletycznych: 60 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową. Najlepszym wręczono medale. Natomiast kl. 0-III uczestniczyły w różnych konkurencjach sprawnościowych. Reprezentanci zdobywali punkty dla swoich klas i otrzymywali puchary. Natomiast 24.06 odbyło się Święto Teatru poprowadzone przez panią Annę Dzięcioł.
Jak co roku uczniowie klas czwartych z naszej szkoły, pełni wiary we własne siły i wiadomości zdobyte na lekcjach zajęć technicznych, przystąpili do egzaminu sprawdzającego wiadomości niezbędne do uzyskania wymarzonej karty rowerowej. Dla wielu był to pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Uczniowie już od września zdobywali odpowiednią wiedzę o przepisach ruchu drogowegoi udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Sprawdzian obejmował dwa etapy - test z wiedzy o ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz praktyczny, sprawdzający umiejętność jazdy na rowerze. Uczniowie klas IV otrzymują pierwsze prawo jazdy – kartę rowerową. Wszyscy obiecali, że będą bezpiecznie i kulturalnie poruszać się po drogach, a przede wszystkim przestrzegać wszystkich przepisów ruchu drogowego.
Tegoroczna współpraca z Radą Rodziców zaowocowała innowacyjnymi pomysłami i rozwiązaniami. Dziękujemy zatem wszystkim Rodzicom zaangażowanym w życie szkolne.
27 czerwca uroczyście pożegnaliśmy szóstoklasistów, którzy osiągnęli wynik 28,53 w Ogólnopolskim Sprawdzianie. Absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie i przekazali sztandar szkoły swoim młodszym kolegom. Były przemówienia, podziękowania, wyróżnienia, a także muzyczno-liryczne wspomnienia i łezka wzruszenia.
Do zobaczenia w dorosłym życiu.
Kanonizacja Jana Pawła II
27 kwietnia 2014r. – długo oczekiwana przez wiernych Polaków kanonizacja Jana Pawła II. Do tej uroczystości przygotowała się również Szkoła Podstawowa w Tarnowie Podgórnym.
Na przedstawienie wyreżyserowane przez nauczycielki - panie Małgorzatę Dudę, Elżbietę Wielgosz i Renatę Stawną, zaproszono Wójta pana Tadeusza Czajkę, radnych, a także rodziców.
Korytarze szkolne oraz salę udekorowano gazetkami przedstawiającymi Ojca Świętego. Tematem występu były rozważania dzieci o świętości Jana Pawła II. Przypomniano scenki z życia Karola Wojtyły, moc modlitwy i cuda, które dokonały się za Jego wstawiennictwem do Matki Boskiej. Utwory śpiewane przez chór pani Beaty Tracewskiej niewątpliwie wzruszyły zgromadzonych widzów. Wykonano: „Abba Ojcze”,” Lolek – rap” oraz „Barkę”. Gościem biorącym udział w przedstawieniu była pani Marzena Łopińska - dyrektor Szkoły Muzycznej.
Należy pogratulować uczniom–aktorom rzetelnego przygotowania i wspaniałego, poruszającego serca występu.
Święto Konstytucji 3 Maja
Następnego dnia odbył się apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić to doniosłe wydarzenie w historii naszej Ojczyzny, uczniowie klas 6a i 6b pod kierunkiem nauczycieli przygotowali żywą lekcję historii.
Pierwsza w Europie Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, wprowadzała dziedziczność tronu, umocniła też władzę centralną. Miała stać się fundamentem pod budowę silnego państwa.
Dzięki takiej lekcji data 3 maja 1791r. nie powinna być pustą datą. Mimo, że świat idzie z postępem, to historia naszego narodu jest skarbem, który każdy Polak powinien nosić w sercu. Chór zaśpiewał pieśni patriotyczne Witaj Majowa Jutrzenko (Mazurek 3 Maja) i Cześć Polskiej Ziemi.
Zakrzyknęliśmy jak niegdyś Polacy: "Wiwat król, wiwat sejm, wiwat Konstytucja!".
XIII Gminny konkurs przyrodniczy
W naszej szkole 15 maja został zorganizowany XIII Gminny Konkurs Przyrodniczy, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych.
Zespoły złożone z czterech osób reprezentowały pięć szkół naszej gminy. Komisji konkursowej przewodniczyli nauczyciele-opiekunowie grup. oceniali oni wiedzę uczestników dotyczącą wielu zagadnień omawianych wcześniej na lekcjach przyrody. W tym roku młodzi przyrodnicy musieli wykazać się wiedzą o ekosystemie lasu, łańcuchach pokarmowych, budowie i funkcjonowaniu człowieka, rozpoznawaniu pospolitych drzew itp.
Zmagania uczestników były podzielone na 10 zadań o różnorodnym stopniu trudności. Pierwsze miejsce przypadło nam gospodarzom tego konkursu, drugie zespołowi z Przeźmierowa, trzecie zespołowi z Lusowa, choć różnice w zdobytych punktach były niewielkie, zaś poziom uczestników bardzo wyrównany.
Nasz zespół to uczniowie klas VI: Tomek Jarmużek, Bruno Maruszczak, Bartek Zwoliński i Piotrek Dudziak.
Serdecznie chłopakom gratulujemy!
Konkurs recytatorski wiosenne przebudzenie
Konkurs Recytatorski Wiosenne Przebudzenie ma za sobą XV edycji, w trakcie których wyłonionych zostało wielu adeptów sztuki recytatorskiej. To najstarsza cykliczna impreza Powiatu Poznańskiego.
Celem konkursu jest prezentacja, doskonalenie oraz konfrontacja umiejętności recytatorskich dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Odbywają się trzy etapy - eliminacje szkolne, eliminacje gminne i finał powiatowy.
Podczas eliminacji gminnych uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wypadli fenomenalnie. I miejsce zdobyła Anna Pietrzak (klasy 4-6), III miejsce Jakub Ignatowicz (klasy 4-6), wyróżnienie przypadło Martynie Horowskiej (klasy 4-6). Natomiast Alicja Obstalecka zajęła II miejsce (klasy 1-3).
11 kwietnia 2014 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie w wiosennej scenografii spotkali się młodzi artyści, aby walczyć o tytuły najlepszych w powiecie. Gminy, które uczestniczyły w przedsięwzięciu to: Czerwonak, Dopiewo, Tarnowo Podgórne, Stęszew, Mosina, Pobiedziska, Suchy Las, Murowana Goślina.
Z wielką dumą pragniemy poinformować, że jury (Elżbieta Drygas i Dioniza Boch) doceniło talent szóstoklasistki Anny Pietrzak ze Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym i przyznało jej I miejsce (grupa młodsza) za recytację wiersza "Rozmowa z aktorem" Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego. Serdecznie gratulujemy Laureatce tak zaszczytnego tytułu i życzymy sukcesów w przyszłości.
Podziękowania należą się rodzicom za wsparcie emocjonalne oraz pani Annie Dzięcioł, która z zaangażowaniem prowadziła przygotowania do konkursu.
Mały łyk statystyki, słodki smak sukcesu
25 marca w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń i nagród laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Konkursy te odbywają się co roku w trzech dziedzinach - język polski, matematyka i przyroda. O ile na etapie szkolnym wystarcza wiedza i umiejętności objęte podstawą programową realizowaną w ramach lekcji z poszczególnych przedmiotów, tak etap rejonowy i wojewódzki wymagają już od uczniów zarówno pogłębienia, jak i poszerzenia omawianych zagadnień. Zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie, oprócz wielkiej satysfakcji, zwalnia uczniów z pisania ogólnopolskiego sprawdzianu klas VI, gwarantuje uzyskanie celującej oceny końcowej, jak i otwiera drzwi do wielu elitarnych gimnazjów.
Tegoroczna uroczystość była bardzo wyjątkowa dla naszej szkoły. Możemy się bowiem poszczycić 5 laureatami. Troje uczniów - Bartosz Zwoliński z klasy VIa, Tomasz Jarmużek z klasy VIc oraz Bruno Maruszczak z kl. VIc uzyskali tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu z przyrody, natomiast Piotr Dudziak z kl. VIb i Bruno Maruszczak z kl. VIc uzyskali tytuł laureata z matematyki. Należy dodać, że Bruno ma już na swoim koncie 3 tytuły laureata. W tym roku został podwójnym zwycięzcą, ale już w zeszłym roku, jako piątoklasista, pisząc te same zadania co szóstoklasiści, zyskał tytuł laureata z matematyki.
Do tegorocznego konkursu z matematyki przystąpiło 11 933 uczniów, z czego do etapu wojewódzkiego dostało się 70 z nich. Z przyrody przystąpiło 12 027 uczniów, a do finału dostało się 131. Tytuł laureata z matematyki zdobyło 46 uczniów (0,39 % wszystkich uczestników), a z przyrody 63, co stanowi 0,52% uczestników. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż z całego województwa wielkopolskiego w gronie zwycięzców z matematyki było czworo dzieci z powiatu poznańskiego, w tym 2 z naszej szkoły. Z przyrody, z powiatu poznańskiego było 9 zwycięzców, z czego 3 z naszej szkoły. Tym bardziej gratulujemy zarówno naszym uczniom jak i ich rodzicom, którzy przez cały ten czas wiernie ich wspierali. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich sukcesów, czego szczerze im życzymy i trzymamy kciuki.
MARZEC W NASZEJ SZKOLE
3 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu pt. Śladami marzeń z podróżnikami Tomaszem Labusem i Martinem Opaczykiem.
Odbyli oni 88 dniową wyprawę po Południowo-Wschodniej Azji (Malezja, Tajlandia, Laos). Pan Tomasz z pasją mówił o esencji podróży kulinarnej, o durianie – królu owoców, któremu stawiają pomniki, o restauracjach (na wyspie Pipi w Tajlandii) z hamakami, gdzie serwowane są smażone węże oraz warta 60 dolarów potrawa z cobry, a także o tarantulach pieczonych jak frytki.
Niewątpliwie dla wszystkich zaskoczeniem były chipsy o smaku wodorostów. Uczniowie dowiedzieli się również, iż na Sumatrze ryż zbierany jest cztery razy w roku i nie ma tam chleba, bagietek czy bułek. W Singapurze z kolei jest zakaz przywożenia gumy do żucia i spożywania jej. Z zaciekawieniem słuchano o śnie pod gołym niebem, toaletach bez dachu, napojach w woreczkach, podróżach autostopem i życzliwych mieszkańcach Kambodży, a także o ćwiczeniach w rzucie rekinem. Barwnej opowieści towarzyszyły zdjęcia. Po prelekcji nagrodzono pana Tomka gromkimi brawami. Dla uczniów i nauczycieli było to fascynujące wydarzenie.
Na początku 3 tygodnia marca zapanowała atmosfera święta patrona Irlandii (Saint Patrick's Day). 17 marca w tradycyjne irlandzkie święto tj. Dzień św. Patryka, nasza szkoła zainicjowała wystawką prac uczniów poświęconą symbolom Irlandii.
Prace brały udział w konkursach Irlandia oczami dziecka dla klas 1-3 oraz The luck of the Irish dla klas 4-6. Forma pracy plastycznej była dowolna, dlatego na wystawce można było podziwiać koniczyny, zielone kapelusze oraz całą drużynę złośliwych skrzatów Leprikonów zaopatrzonych w garnki złota w przeróżnych wcieleniach – od rysunków przez rzeźby. Na wystawie zalazły się też egzemplarze sztuki użytkowej, np. zielone okulary lub koniczyna–poduszeczka. Na przekór deszczowej pogodzie wystawka nastrajała pozytywnie wszystkich odwiedzających szkołę, fundując im przy wejściu potężną dawkę irlandzkiego optymizmu w kolorach pomarańczowo-biało-zielonych.
18 marca uczniowie naszej szkoły mogli pogłębić swoją wiedzę na temat życia i historii św. Patryka, patrona Irlandii, oglądając przedstawienie (przygotowane przez zespół anglistów oraz uczniów z koła języka angielskiego) pod tytułem "Historia św. Patryka", w którym młodzi aktorzy z naszej szkoły przekonująco, a jednocześnie krótko i treściwie przypomnieli kim był Święty i dlaczego naród irlandzki obrał go sobie za patrona. Przedstawienie urozmaicone zostało prezentacją multimedialną na temat Irlandii, z której można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat geografii, kultury i historii tego kraju. Prezentację przygotowały uczennice klasy szóstej.
Dodatkowo nasza szkoła postanowiła pobić rekord w ilości ubranych na zielono osób na terenie szkoły i sprawić, aby inni zzielenieli z zazdrości. Dlatego prawie wszyscy uczniowie tego dnia mieli na sobie coś w tym kolorze, a niektórzy zaszaleli i byli zieloni od stóp do głów. Nawet nauczyciele i pracownicy szkoły nie oparli się atmosferze i również ubrali się na zielono.
Dodatkowym akcentem była akcja Zielone śniadanie powiązane z inicjatywą Śniadanie daje moc, prowadzoną przez wychowawców klas 0-3. Uczniowie przygotowali w klasach śniadanie, które tym razem złożone było głównie z zielonych produktów. Uczniowie klas starszych również wzięli udział w akcji, przygotowując dla rówieśników zielone poczęstunki, np. babeczki z zielonym lukrem, zieloną galaretkę, placki w kolorze zielonym i miętowe cukierki – zielone oczywiście :)
Wszyscy mamy nadzieję, że dzięki wszechobecnej w naszej szkole optymistycznej zieleni udało się przechytrzyć złośliwego skrzata Leprikona i przywoła tak długo wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę.
10.01.2014 roku w Poznaniu odbył się etap rejonowy wojewódzkiego konkursu przyrodniczego
Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i obejmuje zagadnienia omawiane podczas nauki przyrody w klasach IV–VI. Uczestniczyło w nim 8 uczniów z klasy V i VI z naszej szkoły.
Aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego należało zdobyć co najmniej 32 punkty na 40 możliwych. O wysokim poziomie trudności tego konkursu świadczy fakt, iż na 91 uczniów uczestniczących w etapie rejonowym, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się tylko 8 osób, w tym troje naszych uczniów z klasy VI - Bartosz Zwoliński, Tomasz Jarmużek i Bruno Maruszczak.
Kolejny wojewódzki etap konkursu miał miejsce 22.02.2014r. i w tym etapie wszyscy ww. uczniowie zdobyli tytuł laureata tego prestiżowego konkursu - gratulujemy im wspaniałego wyniku i imponującej wiedzy.
Po feriach
Wypoczęci uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym 17 lutego 2014r. zgromadzili się na apelu, podczas którego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów dzieciom, które w I półroczu otrzymały miano wzorowych. Pani dyrektor Maria Stachowiak życzyła wszystkim wychowankom szybkości na miarę Zbigniewa Bródki oraz determinacji i wytrwałości na miarę Kamila Stocha.
Również w pierwszym tygodniu po feriach z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 20 lutego podczas dużej przerwy, w bibliotece szkolnej przeprowadzono test językowy, który umożliwił sprawdzenie wiedzy o języku polskim. Dwadzieścioro uczniów rozwiązywało 5 zadań otwartych i zamkniętych o różnym stopniu trudności. Wręczenie certyfikatów uczestnikom testu odbyło się 25 lutego 2014 roku. Wszystkim biorącym udział serdecznie gratulujemy.
Ogromne osiągnięcie w konkursie plastycznym "Tajemnice gazu ziemnego" organizowanym przez G.EN GAZ Energia
Uczennice klasy Vc - J. Walkowiak, E. Szymanowska, H. Brząkowska, M. Marcińska i A. Kubiak zostały laureatkami VIII edycji konkursu.
Wykonany przez dziewczynki komiks oczarował jury, a szkoła zyskała sprzęt multimedialny wartości 10 tys. złotych!
Warto pamięać!
W ramach akcji charytatywnej :I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" po raz kolejny odwiedziliśmy dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Szamotułach.
Wspólnie z Samorządem Szkolnym zorganizowaliśmy zbiórkę przyborów szkolnych, słodyczy i zabawek. Dzięki zaangażowaniu naszych kochanych rodziców 20 grudnia wyruszyliśmy na spotkanie z zaprzyjaźnionymi dzieciakami i siostrą Agnieszką.
Po lekcjach ja, kilka moich koleżanek z klasy, dwie dziewczyny z klasy VI, rodzice oraz nasza wychowawczyni dotarliśmy na miejsce. Tam spotkaliśmy się z niezwykle serdecznym powitaniem przez dzieci i opiekunów. Następnie przekazaliśmy zebrane podarunki, czym wywołaliśmy ogromną radość w sercach dzieci, a one w zamian zaprosiły nas do wspólnej zabawy. Zawarłyśmy nowe znajomości oraz dowiedziałyśmy się, jak wygląda życie w domu dziecka. Wspólnie bawiliśmy się w różne zabawy miło spędzając czas. Gdy nadszedł czas powrotu pożegnaliśmy się z dziećmi i ich opiekunami.
Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję i wywołali uśmiech na dziecięcych twarzach – dziękujemy!
Bez pracy nie ma kołaczy
Minął grudzień i trzeba było bardzo serio pomyśleć o nauce.
W poniedziałek 13 stycznia uczniowie klas szóstych przystąpili do pisania próbnego sprawdzianu.
Emocje były ogromne! Nieco przerażeni, ale skoncentrowani poradzili sobie dość dobrze z pierwszym tak poważnym zadaniem. Teraz trzeba tylko zakasać rękawy, przysiąść fałdów i jak najlepiej napisać w kwietniu sprawdzian ogólnopolski!
Ale w koło jest wesoło
W styczniu w naszej szkole rozmawialiśmy nie tylko o nauce. Jednym z tematów był balik i dyskoteka.
W środę 22 stycznia ,tańce, hulanki, swawole rozpoczęły młodsze dzieci już od rana. Barwny karnawałowy korowód wróżek, księżniczek, kotów w butach i piratów pląsał w rytm ulubionych utworów. Grom, zabawom i śmiechom nie było końca.
Nieco inna muzyka, nieco inne stroje, ale tak samo radosny nastrój zabawy towarzyszyły starszym uczniom. Dla nich dyskoteka była wytchnieniem po bojach o jak najlepsze oceny na pierwsze półrocze. Dzięki Radzie Rodziców i Dyrekcji Szkoły kolejny już raz udało się zorganizować zarówno balik dla dzieci z klas młodszych, jak i dyskotekę dla klas starszych.
Rugby? No oczywiście!
Niesamowite, wzruszające, porywające - takimi słowami można określić widowisko, któego byliśmy świadkami 30 stycznia.
Do szkoły przyjechali rugbiści. Niezwykli, bo na wózkach. Dali pokaz zażartej walki na specjalnie przygotowanych aluminiowych wózkach inwalidzkich. Każdy z zawodników doznał w przeszłości urazu kręgosłupa, ale po rehabilitacji i ciężkich treningach gra w Balian Rugby Wielkopolska - to jedna z najlepszych drużyn w kraju. W roku 2012 zdobyli mistrzostwo Polski. Założycielem i managerem zespołu jest Sebastian Górniak.
Dowiedzieliśmy się też, że panowie ćwiczą skoki spadochronowe, nurkują, są bardzo aktywni, pracują zawodowo, mają rodziny i dzieci, a rugby jest ich hobby i pasją.
W drużynie grają: Marcin Borejko, Arkadiusz Henicz, Paweł Sierakowski, Tomasz Kaczyński i Łukasz Twardowski. Nasi goście ciężko pracują na efekty, które mieliśmy okazję zobaczyć.
Zachwyceni, zafascynowani, pełni podziwu dla hartu ducha i siły zawodników uczniowie mieli szansę zagrać w rugby siedząc na wózku zawodnika. I jak przyznali, nie było to łatwe.
Na tropie tajemnic fizyki
Po spotkaniu z chemikami i podróżnikiem przyszedł czas na spotkanie z Panem Jackiem Bruździńskim z Fundacji Einsteina, który wprowadził nas w tajniki fizyki.
Było to równie ciekawe spotkanie jak i dwa poprzednie. Mieliśmy okazję zobaczyć mini zorzę polarną używając i dotykając lampy plazmowej, a rozmawiając o procesie jonizacji gazów dowiedzieliśmy się jak zorza powstaje w naturze. Pan Jacek zaprezentował nam również laserowe ucho – czyli model pokazujący w jaki sposób działa ucho. Wydając różne dźwięki obserwowaliśmy jak ten dźwięk jest zamieniany na dynamiczny obraz laserowy.
Zamknęliśmy też prowadzącego w worku i wytworzyliśmy w nim próżnię, aby pokazać jak mocno naciska na nas atmosfera. Mówiliśmy o świetle i wielu innych ciekawych kwestiach dotyczących fizyki i z każdym następnym doświadczeniem stwierdzaliśmy, że fizyka jest niesłychanie ciekawą dziedziną wiedzy.
SPOTKANIE Z PANEM ŁUKASZEM WIERZBICKIM
W poniedziałkowy ranek, 9 grudnia, naszą szkołę odwiedził Pan Łukasz Wierzbicki.
Ten pochodzący z Poznania pisarz i podróżnik zaprezentował swoje dwie książki „Afryka Kazika” oraz „Dziadek i niedźwiadek”. Łączy je fakt, że opowiadają prawdziwe historie, które pan Wierzbicki usłyszał od swojego dziadka oraz przyjaciela. Swoje wystąpienie autor wzbogacił oryginalnymi fotografiami, materiałem dźwiękowym i filmowym. Jednak zasadnicza część spotkania dotyczyła książki „Afryka Kazika”.
Uczestnicy spotkanie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, m.in. jak Kazimierz Nowak, czyli Kazik, wędrował przez Afrykę - początkowo rowerem, potem końmi, łodzią i pod koniec podróży na wielbłądzie. Autor przedstawił także wiele ciekawostek dotyczących tej podróży, mówił o zaskakujących spotkaniach z Polakami, o chorobie podróżnika, o niesłychanych przygodach ze spotkanymi zwierzętami. Dzięki wielu rozmaitym rekwizytom – nakrycia głowy, instrumenty, pluszowe zwierzęta – dzieci zamieniły się w uczestników wyprawy.
Spotkanie zapewne obudziło w uczniach chęć poznawania świata i podróżowania, bo jak mówił nasz gość, Gdy ruszysz przed siebie, kolego, na pewno spotka cię coś ciekawego.
Centrum chemii w małej skali
2 grudnia już po raz drugi w naszej szkole gościliśmy naukowców z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Było to wyjątkowe spotkanie!
Praktyczne zajęcia edukacyjne miały na celu wprowadzenie uczniów w świat nauki i zainteresowanie ich przedmiotami ścisłymi. Dzieci na zajęciach, poprzez eksperyment i innowacyjne metody aktywizujące, mogły poznać zagadnienia związane z takimi dziedzinami jak chemia i przyroda, wykrywały obecność wodoru, tlenu i dwutlenku węgla. Następnie odbył się efektowny pokaz, na którym zapierało nam dech, drżeliśmy ze strachu, paliliśmy ławki, zmienialiśmy kolor ognia i robiliśmy wybuchy.
Była to okazja, aby w łatwy i interesujący sposób, głównie przez metodę dotknij-sprawdź-poznaj, można było przyswoić wiedzę na tematy przyrodnicze, ekologiczne, chemiczne i biologiczne.
Światowy dzień pluszaka
Już kolejny raz w naszej tarnowskiej podstawówce 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Uczniowie z wielkim entuzjazmem przynosili do szkolnej biblioteki swoich ulubionych, pluszowych przyjaciół. Ze wszystkich eksponatów przygotowano wystawę i można było głosować na najpiękniejszego Misiaka. Dodatkowo w głównym korytarzu na korkowych tablicach wisiały rysunki oraz opisy większości przyniesionych zabawek.
Cała akcja najbardziej spodobała się uczniom klas 1-3, którzy zaangażowali się w nią całym sercem.
Szalona dyskoteka Andrzejkowa w Tarnowo Podgórne
27 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00 i trwała do godziny 19:05. Na początku przywitał nas nowy DJ – Zbigma. Powiedział, że każda impreza musi mieć swój okrzyk, nasz był następujący. DJ wołał trzy razy: „tak się bawi”, a my odpowiadaliśmy: „Tarnowo”.
W międzyczasie można było oglądać zdjęcia, które na bieżąco były wyświetlane na telewizorze oraz dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, dzięki najróżniejszym wróżbom. Następnie wystąpiło kółko taneczne naszej szkoły, które zaskoczyło nas rewelacyjną choreografią do piosenki „Best song ever” zespołu One Direction. Układ do utworu „Toreo” okazał się na tyle prosty, że mogli go wykonać wszyscy uczniowie.
Repertuar był urozmaicony, każda klasa miała okazję tydzień wcześniej przestawić listę dwudziestu utworów, które chcieliby usłyszeć podczas zabawy, zatem prawie nikt nie podpierał ścian. Co tu dużo mówić, dyskoteka wypadła fantastycznie! Mogliśmy cieszyć się z dobrej zabawy i mile spędzonego czasu razem. Efekty specjalne, światła, dym i piana były genialne.
Dziękujemy serdecznie Dyrekcji, wszystkim nauczycielom, Radzie Rodziców i Samorządowi Szkolnemu za zorganizowanie dyskoteki i liczymy na następne w przyszłości.
Święto Niepodległości
Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości spotkaliśmy się na uroczystym apelu. W odświętnych strojach, w podniosłym nastroju, wśród powstańczych krzyży, uczciliśmy nasze święto narodowe.
Listopad w Polsce to czas refleksji nad przemijaniem, czas wspomnień o tych, którzy odeszli. W skupieniu oddaliśmy hołd ludziom, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna nie były pustymi słowami.
Oddaliśmy hołd żołnierzom i cywilom walczącym o Polskę i za Polskę – bohaterom narodowym prześladowanym przez zaborców, skazywanym na tułaczkę i więzienie, rannym w walkach o wolny kraj, poświęcającym swe życie dla Ojczyzny.
Józef Piłsudski stwierdził: "Szala zwycięstwa rozgrywa się w sercu, w woli, w charakterze i umiejętności tworzenia u człowieka". Dzięki naszym walecznym przodkom możemy dziś mówić po polsku, kultywować narodowe tradycje i żyć w pokoju. Możemy pokazać, że jesteśmy patriotami. Szanujemy swoją ojczyznę, godło, flagę i barwy narodowe.
Dla podkreślenia ważności Święta Niepodległości Samorząd Szkolny przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym zorganizował Akcję Kotylion. Każda dorosła osoba, która przyprowadzała swoje dziecko do szkoły została obdarowana kotylionem. Wykonali je uczniowie naszej szkoły, aby uświetnić jeden z najważniejszych dla Polski i Polaków dni.
Halloween
Dnia 31.10.2013r. w naszej szkole lekcje angielskiego zostały wzbogacone nauczaniem o kulturze krajów anglojęzycznych w praktyce – postanowiliśmy zaakcentować typowo anglosaskie święto Halloween.
Oprócz tradycyjnych w tym dniu lekcji języka angielskiego dotyczących tej tradycji, uczniowie mieli okazję poznać ciekawe słówka, a także dowiedzieć się trochę o historii tego święta. Odbył się również pokaz mody w przebraniach magiczno-fantastycznych. Wszyscy chętni mieli okazję, aby przebrać się w stroje postaci ze świata baśni i legend oraz zaprezentować się na wybiegu zorganizowanym na sali gimnastycznej podczas dużej przerwy. Szkolni „top models” z klas 4-6 dumnie przemaszerowali kilka razy przez salę przy dźwiękach muzyki i udowodnili, że mają ogromną fantazję.
Wśród bohaterów pokazu znalazły się kudłate wilkołaki, dojrzałe dynie, wampiry, duchy, troszkę mroczni rycerze, przyjacielskie czarownice i ich koty, jak również kilka dobrych wróżek i psotnych diabełków. Ponadto każdy chętny mógł poczytać o tradycjach święta Halloween oglądając wywieszone na korytarzu przygotowane przez innych uczniów plakaty.
Odblaskowe kamizelki dla pierwszoklasistów
Przeszło sto odblaskowych kamizelek wręczono pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym w ramach akcji Bezpieczny Pierwszoklasista.
W tej niecodziennej lekcji bezpieczeństwa uczestniczyli pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Poznaniu wraz z przedstawicielem Policji i Straży Gminnej. Do szkoły przybyła także maskotka Tarnowa Podgórnego lew Tarnuś, który wraz z dzieciakami uczył się zasad bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły.
Jak się okazało tarnowskie pierwszaki doskonale wiedziały, jak bezpiecznie należy poruszać się po drogach. Na zakończenie spotkania, każda klasa zrobiła sobie wspólne zdjęcie.
Ślubowanie klas pierwszych
Dnia 4 października 2013r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym odbyło się uroczyste przyjęcie pierwszaków do społeczności szkolnej. Jest to ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych uczniów, ale również dla ich rodziców i wychowawców. To święto już na stałe wpisało się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości.
Uczniowie klas Ia, Ib, Ic, Id oraz Ie wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, dziadkami i wychowawcami stawili się punktualnie o godzinie 9:00 w sali gimnastycznej. Ubrani byli w stroje galowe, na głowach mieli birety, a pod szyją pięknie wywiązane kokardy. Każdą klasę charakteryzował inny kolor.
Podczas uroczystości pierwszoklasiści nie tylko śpiewali piosenki, recytowali wiersze, ale również popisywali się wiedzą o naszej szkole. Wszyscy zdali egzamin celująco. Po czym nastąpił najbardziej oczekiwany moment, czyli ślubowanie. Przy głosie werbla na scenę został wprowadzony Sztandar Szkoły, na który uczniowie z przejęciem w oczach ślubowali sumiennie wypełniać swoje obowiązki, pilnie się uczyć, szanować nauczycieli i rodziców, dbać o dobre imię szkoły i być dobrym Polakiem.
Po ślubowaniu pani dyrektor zielonym ołówkiem pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym. Wychowawczynie i rodzice dla upamiętnienia tej uroczystości wręczyli pamiątkowe dyplomy i upominki wszystkim uczniom.
Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze. Pierwszakom na długie lata pozostanie w pamięci, jako jedno z ważniejszych wydarzeń w ich życiu, które zostało również uwiecznione na licznie zrobionych zdjęciach i nakręconych filmach.
Przedstawiciele holenderskiej oświaty w naszej szkole
W dniach od 25-27.09.2013r. szkoły podstawowe w naszej gminie gościły trzech przedstawicieli holenderskiej oświaty – dyrektorów szkół gminy partnerskiej z Holandii.
Gościem Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym był Richard Gerding, dyrektor Nassau College. Jako osoba niezwykle otwarta, pogodna i spontaniczna, nie miał najmniejszych trudności z nawiązaniem kontaktu z uczniami, którzy bez obaw zasypywali go różnymi pytaniami.
W trakcie wizyty nasz gość mógł zapoznać się z pracą świetlicy szkolnej, nowoczesnymi metodami pracy logopedy wykorzystującego specjalistyczne programy komputerowe do ćwiczeń wymowy oraz odwiedził Izbę Pamięci i Izbę Patrona.
Następnie wspólnie z panią Danutą Leśniewską przeprowadził lekcję języka angielskiego, podczas której uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje i wygląda szkoła kierowana przez pana Gerding’a. Dzieciaki nauczyły się też kilku słów po holendersku, ale przede wszystkim przekonały się, że język angielski jest znakomitym narzędziem komunikacji z obcokrajowcem. Na pamiątkę każdy uczeń uczestniczący w lekcji otrzymał prezent - worek, notesik oraz długopis z logo szkoły. Następnie dyrektor Gerding obserwował lekcję angielskiego w klasie pierwszej prowadzoną przez panią Annę Cieślak-Głodkowską, w celu zapoznania się z metodami nauczania angielskiego stosowanymi w klasach 1-3.
Ponieważ w tym dniu w naszej szkole obchodzony był Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia zorganizowany przez p. Magdalenę Polińską i p. Grzegorza Sochę, nasz gość z chęcią sprawdził swoje umiejętności i otrzymał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Bardzo podobały mu się również gazetki przygotowane prze naszych uczniów, na których pojawiły się podstawowe zwroty w języku holenderskim i polskim.
Wizyta ta okazała się świetną okazją do wymiany doświadczeń dotyczących nauki języków obcych w szkole oraz do rozmów o możliwościach i sposobach dalszego kontaktu - na początek internetowego – żeby dzieci z naszych szkół mogły się bliżej poznać.