Z życia szkoły 2018/2019
Festiwal teatralny
Festiwal Teatralny to część tradycji naszej szkoły. Dziś odbyła się jego kolejna odsłona.
Dobór repertuaru dokonany przez uczniów i ich opiekunów pozwolił widzom przenieść się w magiczny świat pełen zaskakujących sytuacji, intrygujących scenografii oraz ciekawych słów.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że teatr nie nudzi i nie nuży. Szczególnie wtedy, gdy się jest jego twórcą. W przygotowania zaangażowało się bardzo wielu uczniów oraz nauczycieli z naszej szkoły. Dzięki nim przeżyliśmy dzień pełen zabawnych i mądrych tekstów, dzień pełen świetnej zabawy.
Dziękujemy!
Jak nie czytam, jak czytam!
7 czerwca uczestniczyliśmy w kolejnej edycji akcji Jak nie czytam, jak czytam.
Została ona zainicjowana w 2016r. przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole i jest najpopularniejszą imprezą czytelniczą w Polsce. Jej głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, promocja czytania dla przyjemności, pokazanie, że czytanie nie musi kojarzyć się z przymusem, lecz z miłą, dostępną dla każdego formą spędzania czasu.
W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie pół miliona osób w Polsce, również uczniowie naszej szkoły. W tym roku udowodniliśmy, że czytamy z sercem!
Uniwersytet Przyrodniczy
Ten rok szkolny był dla wielu uczniów z klas 6 czasem spotkania z atmosferą akademicką, gdyż uczestniczyli w zajęciach prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
6 czerwca to dzień uroczystego zakończenia projektu, rozdania dyplomów i indeksów. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej przemowy Prorektora prof. dr hab. inż. Cezarego Mądrzaka i Dziekana dr hab. inż. Jerzego Bykowskiego, którzy podziękowali młodym studentom, ich opiekunom i nauczycielom akademickim za zaangażowanie w projekt. Następnie były wspomnienia w formie prezentacji multimedialnej i krótki film o tym, co czeka młodych ludzi, gdyby zdecydowali się kiedyś po latach nauki w szkole na studia na Uniwersytecie. Prodziekan dr hab. inż. Klaudia Borowiak która była inicjatorem projektu na terenie naszej szkoły podziękowała również wszystkim uczestnikom, nauczycielom i organizatorom. Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie z władzami uczelni.
Projekt był dla uczniów okazją do ugruntowania swojej wiedzy oraz do poszerzenia jej o nowe ciekawe zagadnienia, być może dla niektórych z naszych uczniów będzie inspiracją kiedy staną za jakiś czas przed wyborem dalszego kierunku kształcenia.
Dni bezpieczeństwa
W dniach 4-5 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu jakim były Dni Bezpieczeństwa – nietypowa praktyczna lekcja odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania się w najróżniejszych trudnych sytuacjach życia codziennego.
Celem tych oryginalnych lekcji było uświadomienie młodym ludziom zagrożeń czyhających w szczególności podczas dni wakacyjnej beztroski, ale również na co dzień. Ponadto dzieci uczyły się, jak zachować się w tego typu sytuacjach tak, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
Obydwa dni były dla uczniów naszej szkoły doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w życiu codziennym i udzielania pierwszej pomocy. Dla młodzieży była to również oryginalna lekcja doradztwa zawodowego – przedstawiciele każdej ze służb obecnych w trakcie pokazów z zaangażowaniem opowiadali o swoich zawodach.
Dziękujemy wszystkim Służbom za ten wyjątkowo spędzony czas, a Uczniom życzymy wspaniałych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Bieg Lwa
Podczas dzisiejszego Biegu Lwa nasi nauczyciele godnie reprezentowali Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II.
Brawo, jesteśmy bardzo dumni!
Dziękujemy Organizatorom za profesjonalne przygotowanie oraz świetną zabawę.
Spotkanie z dr Jakubem Jakubowskim
21 marca odbyło się spotkanie z dr Jakubem Jakubowskim, adiunktem na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Poruszone zostały kwestie codziennych problemów związanych z budowaniem relacji między młodymi ludźmi, a urządzeniami, które powinny ułatwiać nam codzienne życie. Ponadto zaprezentowane zostały rozwiązania, które wspierają rozwój dziecka na drodze edukacji medialnej.
Cieszymy się, że w naszej szkole tworzymy spójną i wspólną sieć świadomości medialnej oraz cyfrowej.
Odyseja Umysłów
W dniu 9 marca odbyły się eliminacje regionalne Odysei Umysłu.
Naszą szkołę reprezentowały cztery zespoły - trzy konkursowe i jeden juniorski. Wszystkie drużyny otrzymały bardzo dobre wyniki oraz moc pozytywnych wrażeń i informacji zwrotnych na temat swoich występów.
Z wielką radością informujemy, że dwa zespoły zakwalifikowały się do Ogólnopolskich Finałów Odysei Umysłu.
Gratulujemy!
Drzwi otwarte!
7 marca odbyły się w naszej szkole Drzwi Otwarte.
Rodzice i Opiekunowie wraz z dziećmi zostali zaproszeni na spotkanie z Dyrekcją, na którym przybliżone zostały zwyczaje i tradycje szkoły oraz przedstawiona oferta dla każdego poziomu nauczania.
Następnie goście udali się do Kawiarenki, gdzie mogli obejrzeć prezentację z osiągnięciami dydaktyczno-wychowawczymi naszych uczniów, jak również poznać specyfikę pracy szkoły.
Dla najmłodszych najciekawsza była podróż po kontynentach, w której towarzyszył nam Podróżnik Jedynka. Atrakcji i zabaw nie było końca a radość dzieci bezcenna!
Mamy nadzieję, że zobaczymy się z wszystkimi we wrześniu.
Balik karnawałowy
W lutym dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas młodszych mieli okazję wyszaleć się w czasie baliku karnawałowego.
Pomysłowość strojów zapierała dech w piersiach! Podczas imprezy przenieśliśmy się do krainy słodyczy, która jest bliska sercu prawie każdego z nas.
Dziękujemy Radzie Rodziców za organizację super zabawy dla naszych najmłodszych milusińskich!
Pasjonaci
W dniu 12.02.2019r. w naszej szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez firmę Pasjonaci.
Dzieci z klas czwartych mogły zobaczyć i brać udział w doświadczeniach z dziedziny fizyki, chemii i biologii.
Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci zadowolone.
Zdrowo zakręceni!
Dorastanie to ważny etap w życiu każdego człowieka. Podejmowane w nim decyzje wpływają na wiele aspektów naszego przyszłego życia. Jednym z nich jest zdrowie. Nie bez powodu składając życzenia urodzinowe czy świąteczne życzymy dużo zdrowia. Zdrowia nie można kupić, ale można je łatwo stracić. Uważamy, że warto zwrócić uwagę młodzieży na temat zdrowego stylu życia.
Wczoraj gościliśmy zespół Zdrowo Zakręceni z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza z Poznania. Dziewczyny przeprowadziły warsztaty w naszej szkole. Poruszyły tematy mitów żywieniowych, sportu czy motywacji, dzięki czemu uczestnicy nie tylko zdobyli nową wiedzę, ale również stali się bardziej świadomi wyborów, które podejmują, które wpłyną na ich teraźniejsze oraz przyszłe zdrowie. Zdrowo Zakręceni mają na celu uświadomić młodzieży jak prawidłowo się odżywiać, skąd czerpać motywację i co robić, by poprawić swoje samopoczucie.
Zachęcamy do obserwowania profilu prowadzonego przez dziewczyny na instagramie: Zdrowo Zakręceni (link do profilu otwiera się w nowym oknie).
Dni Bezpiecznego Internetu
Dni Bezpiecznego Internetu dobiegły końca.
Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem Działajmy Razem. Poprzez wspólne działania, inicjatywy i rozmowy wpływamy na poprawę bezpieczeństwa, nie tylko tego w sieci, ale też tego w świecie realnym.
Dziękujemy za zaangażowanie, cudowną atmosferę oraz zdobytą podczas ostatnich dwóch dni wiedzę.
Śladami Trzech Króli
Śladami Trzech Króli, czyli XXIII spotkanie flażolecistów w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu.
Nie mogło zabraknąć na nim przedstawicieli z naszej szkoły.
Spotkania świąteczne w naszej szkole
Od tygodnia w naszej szkole trwają spotkania świąteczne Wychowawców z Uczniami. Świątecznych życzeń, kolęd i upominków nie widać końca.
Cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa.
Dzisiaj (12 grudnia) rozpoczęliśmy cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa prowadzonych przez Drużynę Ratownictwa Wodnego.
Zajęcia dotyczyły bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Uczniowie dowiedzieli się co to jest hipotermia, co można znaleźć w apteczce, która strona koca termicznego ogrzewa, a która chłodzi oraz w jaki sposób ratować osobę, pod którą załamał się lód.
Warsztaty świąteczne 2018!
5 grudnia korytarz w starej części szkoły przemienił się w prawdziwą pracownię plastyczną!
W trakcie warsztatów świątecznych zorganizowanych po raz pierwszy w naszej szkole, stworzone zostały wspaniałe kartki, bombki, stroiki oraz dekoracje z masy porcelanowej.
Wszystkie stworzone dzieła zostaną wystawione na sprzedaż już w najbliższą środę 12 grudnia w trakcie Kiermaszu Bożonarodzeniowego!
Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie oraz świetną zabawę!
Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Droga wielkopolan do wolności.
W poniedziałek, 3 grudnia 2018r. w naszej szkole miała miejsce wyjątkowa uroczystość.
Było nią odsłonięcie wystawy zatytułowanej: "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do wolności".
Ta ekspozycja, dzięki staraniom społeczności naszej szkoły, dotarła do nas z muzeum Odwach znajdującego się na poznańskim Starym Rynku.
Fundacja Einsteina
Dziś tj. 26.11.2018r. część klas miała możliwość uczestniczenia w niecodziennej lekcji przyrody bądź geografii, którą prowadził pan Jacek Brudziński z Fundacji Einsteina.
Tematyka lekcji dotyczyła ciśnienia atmosferycznego. Pan Jacek starał się w niekonwencjonalny sposób wytłumaczyć nam to zjawisko, z którym spotykamy się na co dzień. Obserwowaliśmy kilka doświadczeń związanych z ww. zagadnieniem, w niektórych brali udział też sami uczniowie. Po tak przeprowadzonej lekcji już zapewne większość z nas będzie pamiętać, że ciśnienie to słup powietrza, które na nas naciska z dużą siłą, a którego tak naprawdę nie odczuwamy w życiu codziennym.
Wizyta studyjna grupy ukraińskich samorządowców w naszej szkole.
Projekt realizowany przez fundacje Edukacja dla Demokracji, współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz dofinansowany w ramach Programu Study Tours to Poland, realizowanego przez Fundacje Liderzy Przemian ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Dzień bez cukru!
Dzisiaj obchodziliśmy w szkole akcję Dzień bez cukru.
W śniadaniówkach uczniów zagościły zdrowe przekąski, warzywa i owoce, natomiast słodzone soki zastąpione zostały wodą.
Dbajmy o zdrowie!
Obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości
W dniu 9 listopada zaproszona do sali gimnastycznej cała szkolna społeczność mogła zobaczyć i przeżyć przedstawienie z okazji przypadającego w najbliższą niedzielę obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Przedstawienie miało charakter opowieści-spotkania dziadka z wnuczętami, w którym to dziadek odpowiadając na pytania swojej wnuczki i wnuka przedstawiał kolejne dzieje Polski i narodu w drodze do odzyskania niepodległości.
Bardzo dziękujemy za przygotowanie tak poruszającego wystąpienia wszystkim zaangażowanym Uczniom, Pani Aldonie Czubińskiej, Pani Annie Dudniczek, Pani Beacie Tracewskiej-Graczyk, Pani Darii Koralewskiej oraz Panu Marcinowi Kobosowi!
Herosi wolności
25 października w holu szkoły podziwiać można było wystawę Herosi wolności wykonaną przez pana Bartosza Borowiaka.
Kiss and ride
W dniu 24.10.2018r. odbyły się konsultacje dotyczące parkingu Kiss and ride.
Na spotkaniu obecni byli wicewójt Gminy Tarnowo Podgórne pan Piotr Kaczmarek, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Oświaty i Zarządzania pani Bogusława Świerkiel, pan Łukasz Niezgódzki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, pan Artur Szeląg Komendant Straży Gminnej w Tarnowie Podgórnym oraz przedstawiciele Rady Rodziców pani Dagmara Czarnota i pan Paweł Fiałkowski, a także Dyrekcja Szkoły i Kierownictwo.
Próbna ewakuacja szkoły
18 października odbyła się próbna ewakuacja szkoły.
Wszyscy bezpiecznie opuścili budynek na miejsce zbiórki. Czas ewakuacji oraz przebieg został pozytywnie oceniony przez Pana Tomasza Kubackiego - Komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowie Podgórnym.
Pierwszy Bieg Patrona Szkoły - 16.10.2018r.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom dzisiejszego biegu, a także kibicom, którzy wspierali nasze dzielne i wysportowane dzieci!
Spotkanie z pierwszakami!
W czwartek 11 października 2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Tarnowie Podgórnym odbyło się spotkanie Policji, Straży Pożarnej oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego z uczniami klas pierwszych.
Przeprowadzono pogadankę na temat czujników dymu oraz bezpieczeństwa na drodze.
Dzieci po spotkaniu otrzymały kamizelki odblaskowe.
Pierwsza Lekcja demokracji – wybory do SU.
Dnia 8 października 2018r. na terenie naszej szkoły zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego, wcześniej poprzedzone kampanią wyborczą.
W wyborach tajnych, równych i powszechnych oddano 466 ważnych głosów. Dla naszych pierwszoklasistów była to pierwsza lekcja demokracji.
Dobra wiadomość!
Pani Dyrektor Szkoły podpisała umowę z Dyrektorem Komunikacji Panem Bohdanem Pawłowiczem, reprezentującym Naukową i Akademicką Sieć Komputerową - Państwowy Instytut, włączając naszą szkołę do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie.
Niebawem nasza szkoła będzie miała dostęp do szerokopasmowego Internetu, a co najważniejsze, nasi uczniowie będą w mieli zapewnione bezpieczeństwo w sieci!
100 lat niepodległej
7 października nasi uczniowie, pod dowództwem Pana Marcina Kobosa, przemierzali gminne szlaki dla upamiętnienia Tych, którzy 100 lat temu walczyli o to, abyśmy dziś mogli nieść tę flagę.
III miejsce w Gminie w szachach - 05.10.2018r.
Drużyna z naszej Szkoły w składzie: Lena Michalska, Tymon Światopełk-Mirski, Jan Nawrot, Michał Angres, Stanisław Sułkowski, rywalizowali we wtorek (2 października) na Drużynowych Mistrzostwach Gminy w Szachach.
Nasi uczniowie ostatecznie zajęli 3 miejsce! Pierwsze miejsce zajęła Szkoła z Lusowa (gospodarze turnieju), a druga była Szkoła z Baranowa, z którą zremisowaliśmy mecz, jednak punktacja pomocnicza była nieco korzystniejsza dla nich.
Gratulacje dla zawodników!
Sprzątanie świata 2018. Akcja - segregacja!
21 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata Polska 2018, pod hasłem Akcja–Segregacja, której inicjatorem była Gmina Tarnowo Podgórne.
Młodsze dzieci sprzątały teren wokół szkoły, natomiast uczniowie z klas starszych zadbali o teren zielony w parku.
Oddziały ekologów uzbrojone w rękawice ochronne i worki na śmieci z ogromnym entuzjazmem ruszyły porządkować okolicę.