Z życia szkoły 2021/2022

3 stycznia 2022

Sukces naszych uczniów

Bardzo miło nam poinformować, że dwoje naszych uczniów - Katarzyna Piszczek z kl. 8c oraz Bartosz Szpakowski z kl. 8f, przeszło do III etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej.

Nasi zdolni chemicy znaleźli się w gronie 200 najlepszych uczniów z całej Polski. Następny etap olimpiady odbędzie się w Krakowie.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!



Działania wolontariatu dla Hospicjum Palium

Czternastu Wolontariuszy naszej szkoły wsparło Hospicjum Palium częstując przechodniów pysznymi piernikami - motylami, które są symbolem delikatności i wrażliwości.

Zebrane  fundusze zostaną przeznaczone na zakup nowych łóżek na Oddział Medycyny Paliatywnej.

wolontariat - hospicjum


Kiermasz Świąteczny 2021

kiermasz świąteczny
kiermasz świąteczny 2
kiermasz świąteczny3
kiermasz świąteczny4
kiermasz świąteczny5
kiermasz świąteczny6


Noc Naukowców

We wtorek 30.11.2021r. w naszej szkole uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w Nocy Naukowców, zorganizowanej przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

Uczniowie poznali pracę paleontologa. Zobaczyli skamieniałości i wykopaliska, zapoznali się z życiem dinozaurów i poznali ich historię (muszla amonit, szczęka mozazaura, pazur teriziozaura oraz ząb spinozaura). Atrakcją dla uczniów było również składanie modeli dinozaurów.

Uczestnicy brali udział w pokazach i wykonywali doświadczenia m.in. badanie napięcia powierzchniowego oraz wykonanie lamy magmowej, pracowali z mikroskopem oraz oglądali ciekawe preparaty.

noc naukowców

noc naukowców2
noc naukowców3
noc naukowców4


Pierwszoklasiści w bibliotece – pasowanie na czytelnika

Jeszcze nie tak dawno, bo w październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników.

Wyjątkowo w tym dniu uczniowie mogli zajrzeć do wszystkich zakamarków bibliotecznych, nawet tych niedostępnych na co dzień. Ponadto uczniowie dowiedzieli się między innymi co to jest księgozbiór podręczny, czym różni się zwykła książka od lektury, gdzie w naszej bibliotece znajduje się księgozbiór poświęcony patronowi szkoły, a przede wszystkim, na których regałach mogą szukać książek dla siebie.

Pierwszoklasiści zapoznali się również z regulaminem obowiązującym w naszej bibliotece i zasadami wypożyczania książek od strony praktycznej.

Bardzo nas ucieszył fakt, iż młodzi czytelnicy doskonale wiedzieli jak należy obchodzić się z książkami.

Mogli zatem przystąpić do złożenia uroczystej przysięgi:

My uczniowie pierwszej klasy
Uroczyście przyrzekamy
Że będziemy kochać książki
Krzywdy zrobić im nie damy.
I wskazówek i rad książek
Będziemy słuchać z uwagą
Obowiązki czytelnika
Traktować z wielka powagą
Przyrzekamy!

A potem nastąpiło to, na co młodzi czytelnicy najbardziej czekali – mogli sami wybrać swoją pierwszą książkę do czytania.

Na koniec pierwszoklasiści dostali pamiątkowe dyplomy.

pasowanie na czytelnika biblioteki


"Szkoła do hymnu" w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym

Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”.

Uczniowie wraz z nauczycielami zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w środę 10 listopada.

Ze względu na stan epidemii hymn odśpiewano w małych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Śpiewano w klasach, na korytarzu, a nawet w sali gimnastycznej!

szkoła do hymnu
szkoła do hymnu2
szkoła do hymnu3


Dzień Postaci z Bajek w bibliotece szkolnej.

Na całym świecie 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Obchodzony był również w naszej szkole, szczególnie w klasach 0-3.

Wspaniały widok stanowiły tłumy bajkowych postaci odwiedzających w tym dniu bibliotekę. Tu czekały przygotowane do wypożyczenia znane i lubiane baśnie i bajeczki oraz drobne upominki dla bajkowych gości. Każdy też mógł wcielić się w bajkową postać z portretu.

Na specjalne zajęcia czytelnicze zostały zaproszone 3 klasy.

Bajecznie kolorowi uczniowie klas 0a, 0b i IIb w tanecznym korowodzie (przy dźwiękach piosenki „Witajcie w naszej bajce”) podążali w wyznaczonych godzinach za Złą Macochą z bajki o Kopciuszku do magicznego królestwa Bibliotekolandii.

Po krótkiej bajkowej rozgrzewce Zła Macocha wyczarowała magiczny kuferek, w którym Wróżka Parlatuszka tejże nocy ukryła pożyczone z różnych bajek przedmioty. Na szczęście uczniowie bez trudu odgadywali z jakich bajek one pochodzą, więc Wróżka nie miała wyjścia – musiała oddać bajkom to, co z nich zabrała.

Następnie Zła Macocha zaprosiła swych gości do obejrzenia teatrzyku kamishibai pod tytułem Czerwony Kapturek w przekładzie poetyckim Juliana Brudzewskiego i ilustracjami Justyny Dłużniewskiej.

Na końcu zaś odbyła się sesja fotograficzna, wręczanie upominków i medali oraz wypożyczanie książek.

Bardzo dziękujemy za miłe odwiedziny w Bibliotekolandii.

Z pozdrowieniami,

Zła Macocha
dzień postaci z bajek
dzień postaci z bajek2
dzień postaci z bajek3
dzień postaci z bajek4


Mali Naukowcy

W czwartek 28 października uczniowie klas 5, 6 i 7 uczestniczyli w zajęciach Mobilnego Laboratorium.

Stosując zasady równowagi, planowania i cierpliwości Uczniowie sprawdzili się jako Naukowcy. Samodzielnie sprawdzali czy da się zbudować niezwykłą konstrukcję gwoździ bez kleju, magnesu, ale z użyciem logiki. Poznali podstawowe zjawiska fizyczne - jak działa łódź podwodna, jakie działanie mają lasery oraz co powoduje ruch powietrza. Dzieci dowiedziały się jak działa ruch obrotowy Ziemi, skąd mamy pory roku. Wiedzą już jakie znaczenie ma obieg wody i jej zmiany skupienia w przyrodzie oraz jak można wykryć skrobię w artykułach.

Po raz kolejny Uczniowie spisali się jako Mali Naukowcy-Odkrywcy!

Trzymajcie tak dalej i do zobaczenia wkrótce!


Nauczyciel chemii

Dorota Mizera

mali naukowcy
mali naukowcy2
mali naukowcy3

Dzień Promocji Zdrowia w SP1 w Tarnowie Podgórnym

W związku z Międzynarodowym Dniem Owoców i Warzyw w szkole został zorganizowany Dzień Promocji Zdrowia. Przypominaliśmy, że owoce i warzywa są źródłem wielu witamin i składników odżywczych, a także podstawowym elementem zbilansowanej diety.

Zachęcano w różnych klasach do zdrowego stylu życia poprzez spożywanie zdrowych posiłków. Promowano ideę sezonowości, która gwarantuje urozmaicone i pyszne potrawy. Rozmawiano o sezonowych, polskich warzywach, które dają szereg możliwości na rozszerzenie kulinarnego repertuaru. To także idealny sposób na poznanie nowych smaków.

W tym dniu chętne klasy, z pomocą nauczycieli, przygotowały plakaty, zbilansowane talerze edukacyjne, sezonowe przepisy kulinarne oraz gry i quizy. Uczniowie pracowali samodzielnie, w parach lub grupach.

Dziękujemy uczniom i wychowawcom klas za widoczne na zdjęciach zaangażowanie w tym dniu.

Zespół ds. Promocji Zdrowia

dzeń promocji zdrowia
dzień promocji zdrowia2


Tydzień Książek Zakazanych w naszej bibliotece – relacja.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1982 roku w wyniku dużego wzrostu liczby tytułów trafiających na listę zakazanych książek w amerykańskich szkołach, bibliotekach i księgarniach. Tydzień Zakazanych Książek w tym roku przypadał na termin 19.09 - 25.09.
 
Cenzura jest to bardzo dobrze znane zjawisko. Od wieków zabraniano i niszczono wiele dzieł z powodów politycznych, religijnych czy społecznych. Były to książki powszechnie uznawane za szkodliwe, niebezpieczne i zakazane. Przykładem takim jest „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Często jednak pozycje znajdujące się na liście zakazanych książek wzbudzają nasze zdziwienie.

Na liście książek zakazanych znalazł się między innymi: Czerwony Kapturek, Charlie i fabryka czekolady, O powstawaniu gatunków Darwina, ROK 1984 – George Orwell, Biblia, Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell i wiele innych.

W związku z Tygodniem Książek Zakazanych zaprosiliśmy uczniów z klas IV-VIII do zabawy z wykorzystaniem kodów QR.

Uczniowie mieli za zadanie odszukać zakodowane tytuły zakazanych książek i wpisać je na listę. Kody zostały rozmieszczone w bibliotece i na korytarzu przy bibliotece. Uczniowie za pomocą telefonów komórkowych, których do zabawy mogli użyć, skanowali kody QR i odczytywali ukryte tytuły.

W drugim zadaniu, posługując się informacjami umieszczonymi w bibliotecznej gazetce ściennej, uczestnicy gry mieli wyjaśnić dlaczego wybrana przez nich książka znalazła się na liście książek zakazanych. Największą popularnością cieszył się oczywiście Czerwony Kapturek.

Pomysł na zabawę QRową bardzo się uczniom spodobał, dlatego też zamierzamy wracać w przyszłości do tej formy zabaw bibliotecznych.

Nauczyciele bibliotekarze

tydzień książek zakazanychtydzień książek zakazanych2


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce,
marzeń i myśli dających się urzeczywistnić,
a przede wszystkim dużo, dużo, dużo zdrowia i sił do działania każdego dnia.
Niech słońce zawsze świeci dla Nauczycieli, Wychowawców, Rodziców, Dzieci i Młodzieży oraz całej naszej Społeczności szkolnej.

Z najlepszymi życzeniami
Dyrektor szkoły

dzień edukacji narodowej


Sprzątanie świata z SP1 w Tarnowie Podgórnym

W związku z międzynarodową kampanią odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września, która polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania, klasy IIIB oraz VIIC poszły promować tegoroczne hasło akcji - Myślę, więc nie śmiecę! 

Spacer wokół szkoły i do parku w poszukiwaniu odpadów był symboliczną zbiórką i akcentem we wzroście świadomości ekologicznej uczniów klas. Uczniowie otrzymali worki i jednorazowe rękawiczki.

Zajęcia w terenie zaliczone. Klasy spisały się na medal!
Dziękujemy:)

Koordynatorzy akcji:
Magdalena Pałka i Sławomir Leśniarek

sprzątanie świata
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.