Żywy obraz - konkurs!

8 listopada 2021
Żywy obraz (franc.Tableau vivant) – rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę. Konkurs polega na wybraniu obrazu spośród dzieł wielkich mistrzów polskich i  agranicznych, a następnie jego jak najwierniejszemu odwzorowaniu w postaci żywego obrazu i sfotografowaniu siebie lub grupy.

I. Organizator konkursu: Organizatorem konkursu są nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym - Anna Dudniczek i Agnieszka Jankowiak.

II. Cel i przedmiot konkursu:
  • poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik fotograficznych;
  • poszerzanie wiedzy z zakresu sztuki;
  • rozwijanie wrażliwości na sztukę;
  • rozwijanie zainteresowań historią sztuki.
III. Warunki uczestnictwa w konkursie:

1. Uczestnicy będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:
  • Kategoria I: klasy IV-VI szkoły podstawowej;
  • Kategoria II: klasy VII–VIII szkoły podstawowej.
2. Spośród wszystkich prac zostaną wyłonione miejsca I-III.

3. Każdy uczeń może zgłosić jedną pracę konkursową. Jeżeli na obrazie znajduje się więcej osób, można poprosić członków rodziny o uzupełnienie zdjęcia, jednak nie będzie miało to wpływu na wyłonienie zwycięzcy.

4. Jury oceniać będzie fotografie w następujących kategoriach:
  • wierność z oryginałem,
  • rekwizyty, scenografię, kostiumy,
  • pomysłowość i ciekawą formę przekazu.

5. Rodzeństwa mogą brać udział w konkursie razem.

6. Warunkiem udziału w konkursie jest złożenie pracy (wywołane zdjęcie) naśladowanego obrazu (wraz z kopią obrazu) w terminie nieprzekraczalnym do 03.12.2021r.

7. Prace konkursowe należy opisać na odwrocie - imię, nazwisko, klasa, twórca obrazu, tytuł dzieła. W przypadku fotografii grupowej imiona i nazwiska wszystkich uczniów będących na fotografii, klasa, twórca obrazu, tytuł dzieła.

8. Do konkursu nie będą kwalifikowane obrazy o tematyce religijnej, antysemickiej, rasistowskiej itp.

9. Organizator konkursu zastrzega sobie możliwość publikowania prac (np. wystawa szkolna, strona www, facebook, lokalna gazetka).

10. Uczniowie, którzy brali udział w konkursie zeszłorocznym nie mogą przedstawić tej samej pracy.

Przykładowe prace zeszłorocznych uczestników można obejrzeć tutaj: tutaj oraz tutaj

Serdecznie zachęcamy do udziału!
Anna Dudniczek
Agnieszka Jankowiak