Plakat "Młode Głowy" - Jak rozmawiać z dzieckiem, by rozmowa miała sens?

Jak rozmawiać z dzieckiem, by rozmowa miała sens?

16 grudnia 2022
Jak rozmawiać z dzieckiem, by rozmowa miała sens?
Jeśli faktycznie chcesz dowiedzieć się co u Twojego dziecka, przyjaciela czy innego rozmówcy - zastanów się nad tym jak zadać pytanie. Pomyśl czy Tobie łatwo byłoby na nie odpowiedzieć, czy aby przypadkiem pytanie nie sprawi, że postawisz kogoś w niekomfortowej sytuacji?

Wielu z nas popełnia ten błąd i zaczyna pytanie klasycznym DLACZEGO?
Pytania czy wręcz zdania o roszczeniowym tonie rozpoczynające się od „dlaczego” stawiają pytającego w pozycji przesłuchującego - prokuratora, nauczyciela, sądu. Nie ma skuteczniejszego sposobu blokowania komunikacji i wzbudzenia niechęci do rozmowy.
Aby otrzymać odpowiedź i poprowadzić dialog, nie hamuj dziecka - zadawaj odpowiednie pytania. Najlepiej otwarte, ale nie znane i nielubiane "jak było w szkole?" - to ślepa uliczka.
Zamiast tego spróbujmy zapytać o to, “co dziś nowego zrobiłaś/zrobiłeś w szkole?"

A może macie już swoje zamienniki pytania DLACZEGO? Podzielmy się sposobami na udaną komunikację i uczmy się nawzajem - jak rozmawiać otwarcie!


Żródło: Młode Głowy
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.