patron

Patron

21 września 2002r. Szkoła Podstawowa w Tarnowie Podgórnym otrzymała imię Jana Pawła II. Uroczystość nadania imienia była ukoronowaniem dotychczasowej działalności wychowawczej szkoły, która jako motto swojej pracy przyjęła słowa Ojca Świętego - "W sercach dzieci bije tętno całej ludzkości".

Uroczystość nadania imienia połączona była z wręczeniem sztandaru oraz jubileuszem 40-lecia istnienia Szkoły Podstawowej - Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie Podgórnym. Mszę celebrował Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.

Dalsza część uroczystości odbyła się na boisku Szkoły Podstawowej przy ulicy Szkolnej. Po odśpiewaniu hymnu oraz powitaniu gości Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Czajka odczytał akt nadania szkole imienia Jana Pawła II. Akt ten trafił do rąk dyrektora szkoły Stanisława Waltera, który następnie przekazał go uczniom. W części artystycznej program poświęcony Patronowi zaprezentowali uczniowie naszej szkoły oraz zespół litewski z zaprzyjaźnionej szkoły w Solecznikach.

Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej z imieniem patrona szkoły Jana Pawła II dokonała najstarsza absolwentka Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym pani Halina Duda, która uczyła się w niej w latach 1918 – 1925. Tablicę poświęcił obecny na uroczystości Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Po zakończeniu części artystycznej wszyscy goście, uczniowie i absolwenci zwiedzali wystawę poświęconą 40-leciu szkoły, historii oświaty na terenie gminy oraz patronowi.

W drugim dniu obchodów jubileuszu 40-lecia Szkoły Podstawowej odbył się zjazd absolwentów szkoły. Z różnych zakątków Polski przyjechali dawni uczniowie Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym. Podczas sympatycznej uroczystości mieli okazję wspominać swoich nauczycieli, kolegów i zabawne historie z życia szkoły.

Zjazd rozpoczął się programem artystycznym w sali widowiskowej GOK w Tarnowie Podgórnym. Jako pierwsze wystąpiło Koło Śpiewu im. Feliksa Nowowiejskiego. Taneczne interpretacje muzyki rozrywkowej zaprezentowały dzieci z klas 4, 5 i 6 naszej szkoły. Do muzyki poważnej powróciliśmy podczas występu chóru z gimnazjum w Tarnowie Podgórnym. Ogromne brawa zebrało przedstawienie uczniów gimnazjum oraz występ zespołu litewskiego z zaprzyjaźnionej szkoły w Solecznikach. Po części artystycznej absolwenci udali się do swojej dawnej szkoły i tam w klasach do późnych godzin wieczornych wracali pamięcią do beztroskich lat dzieciństwa.