Kronika świetlicy szkolnej

15 stycznia 2020
Mini kronika i plany szkolnej świetlicy - rok szkolny 2019/2020

W świetlicy proponujemy zabawy, gry, konkursy i zajęcia zgodnie z zaplanowaną tematyką poszczególnych tygodni. Organizujemy zajęcia odwołujące się do różnych świąt – tradycyjnych i ważnych, nieznanych i zabawnych. Uaga: tematyka tygodnia może ulec zmianie lub przesunięciom w ciągu roku szkolnego.

 Wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie pt. „Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi” i zdobyliśmy certyfikat! O naszych zmaganiach konkursowych czytaj w zakładce Konkurs.

 W świetlicy jest fajnie!

Zobacz zdjęcia! 

Wrzesień

  • 1 tydzień Wakacyjne wspomnienia-wakacyjne podróże.

Realizując projekt „Baw się i ucz…” świetnie bawiliśmy się przywołując wakacyjne wspomnienia. Pracowaliśmy z mapą, rysowaliśmy, pokazywaliśmy nasze pamiątki.

  • 2 tydzień Świetlica da się lubić.

W tym tygodniu rozmawialiśmy o naszej świetlicy co jest fajne, a co chcielibyśmy zmienić. Ustaliliśmy też reguły i zasady świetlicowe.

  • 3 tydzień Kropy, kropki i kropeczki czyli tydzień kropki.

To był zwariowany tydzień. Wszędzie liczyliśmy kropki! Poznaliśmy też lepiej swoje ukryte talenty.

  • 4 tydzień Czytanie łączy pokolenia.

Dzień wspólnego czytania pod nazwą „Czytanie łączy pokolenia” wypadł wspaniale dzięki rodzicom!

Panie Anna Gierska, Monika Kaczmarczyk i Karolina Lesiak-Poturalska przeczytały nam fragmenty swoich ulubionych książek dla dzieci.

W tym tygodniu zajęć związanych z książkami i czytaniem było dużo – rysowaliśmy ilustracje, projektowaliśmy okładki, a nawet stworzyliśmy katalog książek dla dzieci!

Październik

  • 1 tydzień ZOO Pana Brzechwy.

ZOO Pana Brzechwy towarzyszyło nam codziennie – konkurs recytatorski, rysowanie, wycinanie, kolorowanie, kalambury, zajęcia o zwierzętach, które bez nas wyginą. To wszystko było niezwykle ciekawe.

  • 2 tydzień Złota polska jesień.

To był prawdziwy tydzień demokracji – to my, dzieciaki, wybieraliśmy najpiękniejsze prace zgłoszone na konkurs „Jesienny spacer”. A prace były różne – zdjęcia, rysunki, prace przestrzenne.

  • 3 tydzień Zdrowie to największy skarb, wiem jak o nie trzeba dbać.

Oj, działo się! Tyle przepisów, pomysłów na zdrowe jedzenie i dobrych rad na temat zdrowia, higieny osobistej i kondycji fizycznej dawno nie słyszeliśmy. I jak tu wybrać - lizak, cola, lody czy marchewka i pietruszka?

  • 4 tydzień W świecie teatru.

To był trudny tydzień - musieliśmy nauczyć się tekstów do naszego przedstawienia „Zamieszanie w krainie bajek”. Oj, było zamieszanie. Robiliśmy scenografię, szykowaliśmy stroje – jak dobrze, że mamy kochanych rodziców i pomogli nam z przebraniami! A największe zamieszanie i to nie w krainie bajek, ale w naszej świetlicy, robiliśmy na próbach. Jak dobrze, że nasze panie są takie wytrzymałe.

Przedstawienie gramy w przyszłym tygodniu!

  • 5 tydzień Kim będę gdy dorosnę? W świecie różnych zawodów.

Rozmawialiśmy o różnych zawodach, które wykonują nasi bliscy. Mówiliśmy też o tym, co można robić współcześnie, a nie mogli tym zająć się nasi dziadkowie. Poszukiwaliśmy zawodów, które chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Pomysły były różne: aktor, fryzjer, nauczyciel, piłkarz, kucharz, a nawet blogerka czy youtuber.

Listopad

  • 1 tydzień Rok 2019 rokiem Stanisława Moniuszki.

Słuchaliśmy utworów, których dotychczas nie znaliśmy! Niektórzy z nas rozpoznali „Prząśniczki”, ale pieśń „Dziad i baba” usłyszeliśmy pierwszy raz. Całkiem fajne! Zaproponowaliśmy festiwal piosenki świetlicowej!

  • 2 tydzień Tydzień bicia rekordów.

Szalony tydzień bicia rekordów upłynął bardzo szybko. Takich rekordów, jakie biliśmy w świetlicy, nie zna nawet Księga Rekordów Guinnessa! Biliśmy rekord układania kostki Rubika, wyszukiwania pól na szachownicy, budowania z klocków (np. kto ułoży najwyższą wieżę z 20 miniwafli, która się nie przewróci), skakania np. przez skakankę, stania w trudnej pozycji – oj, to było naprawdę trudne! Każdy mógł spróbować pobić jakiś świetlicowy rekord.

  • 3 tydzień Co warto zobaczyć na własne oczy?

Oglądaliśmy albumy, zdjęcia i filmy, przygotowaliśmy informacje o różnych atrakcjach przyrodniczych, zabytkach i ciekawych miejscach w Polsce. Podzieliliśmy się też informacjami o naszej najbliższej okolicy, czyli co koniecznie musimy jeszcze zobaczyć w Wielkopolsce.

  • 4 tydzień Artystyczny tydzień.

Artystycznym tygodniem najbardziej cieszyli się nasi świetlicowi artyści. Rysowaliśmy, malowaliśmy, śpiewaliśmy. Niektórzy próbowali nawet malować słynne obrazy, bo przecież „ja też mogę być Van Goghiem”! Tydzień zakończyliśmy zabawą andrzejkową.

 Grudzień

  • 1 tydzień Na tropie Świętego Mikołaja.

Szukaliśmy go wszędzie – w książkach, bajkach, legendach i w Internecie. Znaleźliśmy jego adres! Dowiedzieliśmy się też jakie zwyczaje mikołajkowe są w innych krajach, robiliśmy upominki dla najbliższych. Ten tydzień był pełen emocji.

  • 2 tydzień Piłka nożna, tenis, hokej… a może coś innego?

Pogoda bywa w kratkę i nie zawsze możemy uprawiać sport na świeżym powietrzu. W tym tygodniu dużo mówiliśmy o sporcie i sportowcach (zrobiliśmy nawet świetlicowy ranking najlepszych sportowców z Polski), ale też szukaliśmy zabaw, do których nie trzeba np. specjalnego sprzętu czy boiska. I co? Można? Można! Do dobrej zabawy wystarczy np. przeczytana gazeta, z której można zrobić małą piłeczkę i grać w piłkę dmuchaną na stole czy na podłodze albo większą piłkę do np. kopania piętą. Nie każdy to potrafi!

  • 3 tydzień Święta Bożego Narodzenia.

Święta Bożego Narodzenia to nasze ulubione święta – robiliśmy łańcuchy, przeróżne ozdoby, ubraliśmy choinkę i śpiewaliśmy kolędy. Poznaliśmy różne tradycje świąteczne w Polsce. W świetlicy Gwiazdor (chyba był z Poznania) zostawił specjalną skrzynkę, do której mogliśmy wrzucać listy z prośbami o przyniesienie do świetlicy różnych upominków. Prosiliśmy o nowe klocki, lalki, a także o kanapę i… ciszę w świetlicy! Ciekawe, czy spełni nasze marzenia.

Styczeń

  • 1 tydzień Witamy Nowy Rok 2020.

No, i po feriach… Ale jak miło znowu zobaczyć się z kolegami! Rozmawialiśmy o tym, co wydarzyło się w Starym Roku i jakie mamy marzenia do spełnienia w 2020 roku. Nasze cele i postanowienia zapisaliśmy na małych kartkach i umieściliśmy na specjalnym świetlicowym drzewku. Zobaczymy za rok czy wytrwaliśmy w postanowieniach.

  • 2 tydzień Karnawał, karnawał

W następną środę w świetlicy mamy zabawę karnawałową! Przygotowaliśmy się do niej solidnie – robiliśmy maski karnawałowe, projektowaliśmy stroje, a nawet ułożyliśmy listę przebojów karnawałowych. Dowiedzieliśmy się o tradycjach zabaw w Polsce i niezwykle pięknych zwyczajach karnawałowych na świecie. Może wybierzemy się kiedyś na karnawałowe szaleństwo w Wenecji…

  • 3 tydzień Nareszcie ferie! Bezpiecznie na śniegu i lodzie.
W ostatnim tygodniu przed feriami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas zimowych szaleństw na śniegu i lodzie – tylko gdzie ta zima? Przypomnieliśmy też sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i numery alarmowe. Najfajniejsza była środa – bal karnawałowy był super! 

Luty

  • 1 tydzień Tydzień gier i zagadek logicznych.

W tygodniu gier i zagadek logicznych graliśmy w różne gry, rozgrywany był też turniej w młynek. Uczniowie z klas 3c i 3d poznali zasady dość starej gry, jaką jest młynek. Wszyscy z chęcią wzięli udział w rozgrywkach, gdyż dla niektórych była to pierwsza rozgrywka z tę grę.

Początkowe partie były próbą zapamiętania zasad, a w kolejnych uczniowie coraz bardziej wykazywali się sprytem i kreatywnością w ustawieniu "trzech w jednej linii". Trudno było wybrać zwycięzcę gdyż pojedynki były bardzo wyrównane. Każdy uczestnik zakończył rozgrywki z uśmiechem na twarzy.

  • 2 tydzień Koci tydzień.

Koty, kotki, koteczki, ale też kocury i dzikie koty towarzyszyły nam przez cały tydzień. Były prezentacje o kotach i ich przedziwnych zwyczajach oraz niezwykłych umiejętnościach. Wiesz, że kot ma wąsy nie tylko przy nosie? I że obcięcie wąsów jest dla nich groźne?

Robiliśmy koty z gazet i kawałków papieru, a nasze panie ogłosiły konkurs na zdjęcie z kotem (i to nie musi być wcale prawdziwy kot – zobacz ogłoszenie w Librusie).

Po feriach nasza świetlica wzbogaciła się o nowe zabawki i super siedziska. Panie przeprowadziły głosowanie co najbardziej przydaje się w świetlicy i zdecydowanie wygrały czerwone gruszki do siedzenia. Uwielbiamy je i prosimy o więcej!

  • 3 tydzień Tydzień gier i zagadek logicznych.

Marzec

1 tydzień Przysłowia i powiedzenia. Znane cytaty.

2 tydzień Matematyka da się lubić!

3 tydzień Idzie wiosna…

4 tydzień Moda.

Kwiecień

1 tydzień Świetlicowe hity literatury dziecięcej i młodzieżowej.

2 tydzień Wielkanoc.

3 tydzień Zdrowo jemy, dobrze się czujemy.

4 tydzień Eko-tydzień.

5 tydzień Fascynujący świat dinozaurów.

Maj

1 Tydzień Olimpiada – sportowe święto. Dyscypliny olimpijskie.

2 tydzień Świat techniki i wynalazków.

3 tydzień 100-lecie urodzin Jana Pawła II.

4 tydzień Ja i moja rodzina.

Czerwiec

1 tydzień Dawne i współczesne zabawy dzieci.

2 tydzień Poznań warto poznać.

3 tydzień Spartakiada świetlicowa – rywalizacja jest ok.

3 tydzień Za chwilę wakacje!

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.