Program Wielkopolskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Przyjazna Uczniom"

10 września 2024
Nasza szkoła przystapiła do programu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty „Szkoła przyjazna uczniom”. Program ten ma na celu promowanie szkół, które stawiają na innowacyjne podejście do edukacji, dbając o komfort psychiczny uczniów, ich zaangażowanie oraz rozwój kompetencji społecznych.

Program obejmuje trzy kluczowe obszary:
  • Szkoła bez dzwonków
Inicjatywa promuje rezygnację z tradycyjnych dzwonków lekcyjnych na rzecz lepszego dostosowania rytmu dnia do potrzeb uczniów i nauczycieli. Jej główne założenia to:

• Wzmacnianie odpowiedzialności uczniów za zarządzanie własnym czasem.
• Rozwiązania wspierające płynne przechodzenie pomiędzy zajęciami.
• Całkowite wyłączenie dzwonków lub też zastąpienie tradycyjnego dzwonka np. muzyką.
  • Ocenianie kształtujące
Ocena kształtująca wspiera proces uczenia się, zamiast jedynie podsumowywać zdobyte umiejętności.
• System oceniania, który koncentruje się na bieżącym informowaniu uczniów o ich postępach poprzez udzielanie regularnej i szczegółowej informacji zwrotnej na temat postępów ucznia, z naciskiem na rozwijanie jego umiejętności.
• Ma za zadanie zachęcać uczniów do samooceny i refleksji nad własnym procesem uczenia się, co pozwala na lepsze zrozumienie swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju.
• Promuje indywidualne podejście do ucznia, uwzględniając jego mocne strony oraz obszary do rozwoju.
• Zmniejsza znaczenie ocen liczbowych na rzecz opisowej informacji zwrotnej, która lepiej wspiera proces uczenia się.
  • Mediacje szkolne
Trzecim filarem programu są mediacje szkolne, które stanowią narzędzie do rozwiązywania konfliktów w sposób konstruktywny i wspierający rozwój kompetencji społecznych uczniów. Polegają na:
• Wprowadzeniu szkolnego programu mediacji z udziałem zarówno wykwalifikowanych mediatorów, jak i mediatorów rówieśniczych – uczniów przeszkolonych do rozwiązywania konfliktów wśród rówieśników.
• Organizowaniu regularnych warsztatów i szkoleń z zakresu mediacji oraz komunikacji dla uczniów i nauczycieli, aby rozwijać umiejętności rozwiązywania konfliktów.
• Promowaniu idei mediacji jako pierwszej linii rozwiązania sporów, stawianiu na dialog, zrozumienie i kompromis w każdej sytuacji konfliktowej.