ikonka - kalendarz

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 - informacje

12 maja 2023

Szanowni Państwo,

w związku ze zbliżającą się rekrutacją do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 informujemy, że rekrutacja odbędzie się tak jak w poprzednich latach poprzez stronę internetową: NABÓR PCSS.

W zakładce informator znajdują się oferty szkół z terenu powiatu poznańskiego, jak i miasta Poznania, biorące udział w rekrutacji.

W zakładce dokumenty udostępnione zostały:

nabór
Przypominamy również, że do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 mogą przystąpić wyłącznie tegoroczni absolwenci szkół podstawowych.

Czy uczeń szkoły ponadpodstawowej może drugi raz wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym?

"Nie może. Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych przeprowadza się tylko do klas pierwszych i klas wstępnych, wyłącznie wśród absolwentów szkół podstawowych w danym roku szkolnym. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, nie mogą przystępować do postępowania rekrutacyjnego po raz kolejny. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą zmienić szkołę na podstawie przepisów o przechodzeniu uczniów z jednej szkoły do innej. Decyzję o przyjęciu ucznia do nowej szkoły podejmuje dyrektor tej szkoły.” - KO

Kuratorium Oświaty w Poznaniu opublikowało pytania i odpowiedzi dot. rekrutacji, które znajdują się tutaj. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Ponadto Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży na swojej stronie internetowej przygotowało m.in. zestawienia wyników rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, zasady przeliczania punktów 2023/2024, zasady egzaminu ósmoklasisty.

Również na ich profilu facebookowym w dniu 13 maja o godzinie 10:00 odbędzie się webinar, podczas którego zostaną poruszone takie kwestie jak:

• Jak złożyć wniosek rekrutacyjny?
  • Jak dostarczyć dokumenty do szkoły pierwszego wyboru?
  • Gdzie sprawdzić wyniki rekrutacji?
  • Co zrobić, jeśli nigdzie się nie dostanę?

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Zapisać można się pod tym linkiem.

Wydarzenie organizowane jest dla uczniów klas 8, ich rodziców, wychowawców oraz doradców zawodowych ze szkół podstawowych. Nagranie z tego spotkania będzie również dostępne w późniejszym czasie.

Dostępne jest również nagranie, na którym omówione są terminy i zasady rekrutacji (link do nagrania).

Przypominamy, że w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych można wybrać nie więcej niż 4 szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu poznańskiego i 4 szkoły z miasta Poznania. Kandydat zainteresowany szkołami z Powiatu Poznańskiego i miasta Poznania wykazuje je na jednym wniosku.

W tym roku do wspólnej rekrutacji przystąpiły wszystkie publiczne szkoły z terenu powiatu poznańskiego (szkoły prowadzone przez Powiat Poznański oraz Branżowa Szkoła I stopnia w Buku, Liceum Ogólnokształcące w Pobiedziskach Letnisku, Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Luboniu, Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym, Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym – których organem prowadzącym są gminy). Zgodnie z instrukcją szkoły dla ułatwienia zostały podzielone innymi symbolami i kolorami, zależnie od tego czy znajdują się na terenie powiatu poznańskiego czy miasta Poznania (przykład poniżej).

szkoły