Z życia szkoły 2006/2007

ZNACZKI ODBLASKOWE MAŁE I BŁYSZCZĄCE

Początek roku szkolnego dla pierwszoklasisty to ogromne przeżycie. Nie wszystkie dzieci są właściwie przygotowane i uświadamiane przez rodziców o zasadach ruchu drogowego.

Zgodnie z kodeksem drogowym istnieje obowiązek noszenia odblasków przez dzieci do lat 15, poruszające się po zmierzchu po drogach poza obszarem zabudowanym.

W związku z akcją Bądź Bezpieczny na Drodze we wrześniu do Szkoły Podstawowej w Tarnowie Podgórnym przybyli Wójt naszej gminy Kazimierz Marchlewski, przedstawiciele Straży Gminnej oraz Policji, którzy spotkali się z pierwszoklasistami.

Uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się, jak należy zachować się na drodze, do i ze szkoły, aby uniknąć wypadku. Poznali również zasady bezpieczeństwa podczas codziennych zabaw. Policjanci i Strażacy opowiedzieli też, gdzie umieścić światełko, by było najbardziej widoczne.

Na koniec spotkania każde przybyłe dziecko otrzymało pamiątkowy znaczek odblaskowy.

 



SZKOLNE CENTRUM MULTIMEDIALNE I INFORMACYJNE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W sierpniu 2006r. w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego nasza szkoła otrzymała wyposażenie Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotece Szkolnej.

Podstawowe cele tego projektu to ułatwienie indywidualnego zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej przez sieć Internet oraz informacji multimedialnej przez uczniów i nauczycieli oraz wyrównywania szans edukacyjnych młodzieży niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu majątkowego. Najważniejszym zadaniem zmierzającym do wyraźnego określenia roli i charakteru centrum było opracowanie regulaminu. Jego istotnym punktem jest zapis mówiący, że centrum służy do przeglądania edukacyjnych programów multimedialnych oraz do wyszukiwania informacji w Internecie.

Uczniowie, którzy nie posiadają komputera w domu, w bibliotece szkolnej przygotowują się do lekcji informatyki, ćwiczą umiejętność poruszania się w różnych aplikacjach. Piszą także prace konkursowe czy dodatkowe zadania z różnych przedmiotów nauczania. Wielu uczniów traktuje Internet jako źródło aktualnych informacji, szukając aktualności między innymi ze świata sportu i muzyki. Szkolne centrum to szansa na szybkie dotarcie do materiałów, możliwość odwiedzania muzeów, galerii.

Po miesiącu działalności centrum największym problemem jest liczba stanowisk komputerowych, dlatego w zeszycie wpisów jest rubryka, w której należy podać temat pracy. Jest to jednocześnie możliwość kontroli pracy uczniów w Internecie.

 


DZIEŃ PATRONA - 16.X.2006r.

Tradycja, jak mówią, rzecz święta. I my tę tradycję podtrzymujemy.

Kolejny już raz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym gościła polskich nauczycieli z Gimnazjum im. Śniadeckiego z Solecznik na Litwie. Nasi goście przez pięć dni (od 14 do 18 października 2006r.) chwilę oddechu mieli tylko... w nocy!

W pierwszym dniu pobytu zwiedzili Stary Browar, który zauroczył ich niespotykaną architekturą i tym, że można zaadaptować budynek nieczynnego browaru czyniąc zeń tak ekskluzywne miejsce. Mimo zmęczenia podróżą nauczyciele chłonęli też niesamowitą, szczególnie późnym wieczorem, atmosferę poznańskiego Starego Rynku. Podświetlone fontanny i opowieści o historii i teraźniejszości tego miejsca prowokowały wiele pytań.

W niedzielę wczesnym rankiem, nie zważając na niespecjalnie wycieczkową pogodę, wyruszyliśmy z gośćmi do Kórnika. I mimo to, że Biała Dama się nie pokazywała, pobyt w zamku i podziwianie jesiennego arboretum okazały się nad wyraz udane. Ponieważ naszym gościom nieobca jest historia państwa polskiego, chętnie zwiedzili Ostrów Lednicki, Katedrę w Gnieźnie oraz skansen miniatur w Pobiedziskach. Zgodnie też twierdzili, że chcieliby tenże skansen przenieść do Solecznik.

Poniedziałek był dniem zdecydowanie innym. Nauczyciele z Litwy wzięli udział w obchodach Dnia Patrona Szkoły. Z podziwem i radością patrzyli na dzieci prezentujące poświęcony Patronowi program słowno–muzyczny. Goście byli też zaskoczeni ogromem wiedzy jaki zaprezentowali uczestnicy konkursu o Patronie Szkoły. Goście wzięli też udział we mszy świętej, a w samo południe zostali zaproszeni na pasowanie uczniów klas pierwszych. Ta impreza również bardzo im się spodobała – stwierdzili, że wypożyczą pomysł i przeniosą go na swój własny grunt.

W poniedziałkowe popołudnie wybraliśmy się razem do kina IMAX. Zarówno trójwymiarowy film, jak i sama sala kinowa oraz możliwość poprowadzenia zajęć warsztatowych z dziećmi wywarły na wszystkich obecnych wrażenie. Goście nieco żałowali, że podobnej instytucji nie ma w ich najbliższej okolicy i nie mogą w procesie dydaktycznym wykorzystywać takich metod pracy z uczniami.

Przedostatni, równie pracowity dla wizytujących dzień, poświęcony był spotkaniom z pracownikami Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Tarnowie Podgórnym i wymianie doświadczeń. A że nie tylko samą pracą żyje człowiek, nasi goście mogli się też zrelaksować w kręgielni Vector. Wieczór spędzili zaś na spotkaniu z czynnymi i emerytowanymi pracownikami Szkoły oraz władzami samorządowymi - z Wójtem Gminy i Przewodniczącym Rady Gminy na czele. Okazją do takich spotkań jest corocznie organizowany Dzień Nauczyciela. Tutaj uśmiechom i łzom radości nie było końca. Były też serdeczne podziękowania za wspaniały pobyt, wzajemna wymiana upominków i obietnice, że spotkamy się znowu. Może już w maju w Solecznikach?

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia pobytu naszych gości.

I etap konkursu wiedzy o życiu i działalności apostolskiej Jana Pawła II dla klas IV-VI

Klasy I-III  Prezentacja kontynentu, który odwiedził Ojciec Św. podczas swoich pielgrzymek

Klasa IIa - Europa

Klasa IIb - Azja

Klasa IIIa - Australia

Klasa IIIb - Afryka

Program słowno - muzyczny poświęcony Patronowi Szkoły

II etap konkursu dla klas IV-VI

Przemarsz na uroczystą Mszę Świętą

 


PASOWANI OŁÓWKIEM

16 października po uroczystościach szkolnych związanych z Dniem Patrona w sali Urzędu Gminy odbyło się pasowanie na ucznia klasy pierwszej.

Pierwszaki ślubowały być dobrymi, uczciwymi oraz szanować nauczycieli, rodziców, uczyć się tego co piękne, a przede wszystkim kochać swoją Ojczyznę. Pani dyrektor przyjęła ich do grona naszych uczniów słowami "Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym".

Po uroczystości pasowania przedstawiciel szkoły w Solecznikach wręczyła wychowawczyniom klas pierwszych upominki dla najmłodszych w postaci słodyczy. Dzieci dostały słowniczki od swoich wychowawczyń.


Po ceremonii pasowania dzieci pozowały do zdjęć wraz z wróżkami, które występowały w przedstawieniu dla naszych młodszych kolegów i koleżanek.

 


25 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Wszyscy lubimy te zabawki i im bardziej wytarte i zniszczone, tym mocniej je kochamy. Dlatego też w naszej szkolnej bibliotece przygotowaliśmy wystawę poświęconą pluszowym misiom.

Uczniowie klas I-VI przynieśli swoje ulubione misie, które tego dnia usiadły na półce z książkami. I tak Kubuś Puchatek trzymał na kolanach książkę, której bohaterem był on sam. Również pluszowy Miś Paddington siedział wśród serii książek o swoich przygodach. Wystawa cieszyła się powodzeniem, czasami trzeba nawet było chronić misie przed oglądającymi. 
Zupełnie inaczej niż w ogrodzie zoologicznym.

A oto krótka historia pluszowego niedźwiadka.

Pluszowe niedźwiadki były produkowane w Niemczech już w 1903r. Ale ich światowa sława zaczęła się w 1906r., gdy Morris Mitchom, nowojorski cukiernik, założył fabrykę zabawek Ideal.

Pewnego dnia zobaczył w gazecie Evening Star rysunek prezydenta Theodore’a Roosevelta na polowaniu. Prezydent wpatrywał się w stojącego przed nim przestraszonego niedźwiadka. Mitchom napisał do Roosevelta list z prośbą o pozwolenie użycia zdrobnienia jego imienia  Teddy, jako handlowej nazwy misia. Dlatego w krajach anglosaskich pluszowy miś nazywa się teddy bear.

 


CIEKAWE ZAJĘCIA

W roku szkolnym 2006/2007 nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii Szkoła bez przemocy.

W ramach przewidzianych na ten rok zadań przeciwdziałających agresji i przemocy, zaplanowaliśmy między innymi cykl spotkań pt. Znani ludzie, którzy swoim przykładem mogliby zachęcić młodzież do poszukiwania i rozwijania zainteresowań.

Na pierwsze spotkanie, które odbyło się 21.11.2006r., udało się nam zaprosić dwóch wybitnych sportowców - skoczka narciarskiego Wojciech Skupienia oraz Mistrza Świata w biegach narciarskich z 1978r. w Lahti Józefa Łuszczka. Uczniowie bardzo poważnie i z wielkim entuzjazmem podeszli to tego wydarzenia. Już na kilka dni przed wizytą poszukiwali w dostępnych w szkole źródłach multimedialnych i bibliotece szkolnej informacji na temat zaproszonych gości. W dniu spotkania sala gimnastyczna przypominała trybuny kibiców ubranych w barwy narodowe. Począwszy od najmniejszych zerówkowiczów po młodzież klas VI, wszyscy z uwagą słuchali opowieści naszych mistrzów. Nie zabrakło także wielu pytań oraz, co oczywiste, długiej kolejki po autografy. 

Wizytę dwóch tak wybitnych sportowców na terenie naszej szkoły zawdzięczamy panu Mariuszowi Zawodnemu, który wyróżnił naszą szkołę jako jedną z dwóch wielkopolskich placówek oświatowych za wzorową organizację Akcji Mleko.

W trosce o właściwe wykorzystanie czasu wolnego naszych uczniów poszerzyliśmy również wachlarz kół zainteresowań. Obok 78 godzin zajęć pozalekcyjnych odbywających się w tygodniu na terenie naszej szkoły od 20.11.2006r. uczniowie uzyskali kolejną możliwość ciekawego spędzania wolnych chwil. Otwarta została Modelarnia, w której to dwa razy w tygodniu, pod okiem instruktora i pasjonata modelarstwa, pana Wojciecha Wójcikiewicza, uczniowie poznają tajniki budowania i sklejania modeli samolotów. Pracownia modelarska została zaadaptowana z dawnych pomieszczeń piwnicznych i całkowicie wyremontowana z pieniędzy budżetu gminy, przeznaczonych na remont naszej 1000-latki.

Jak zwykle, tak i tym razem, mogliśmy liczyć również na życzliwość i hojność Stowarzyszenia Przedsiębiorców Tarnowskich oraz Fabryki Mebli Balma w Tarnowie Podgórnym, którzy to ufundowali meble potrzebne do wyposażenia naszej pracowni, za co bardzo dziękujemy.

Spotkanie ze sportowcami

Pracownia modelarska

 


ZABAWA ANDRZEJKOWA UCZNIÓW KLAS IV-VI

Były wróżby, słodycze i wspaniała zabawa



LECH, LECH, KOLEJORZ!

D
nia 19.12.2006r. opiekunki kółka redakcyjno–informatycznego przygotowały niespodziankę dla uczniów naszej szkoły. Niespodzianką tą było spotkanie z kapitanem poznańskiego Lecha - panem Piotrem Reissem. Sala gimnastyczna tego dnia przypominała stadion piłkarski. Uczniowie przygotowali stroje Lecha, a prawdziwi kibice pomalowali twarze w klubowe barwy.

Na pocz
ątku spotkania pan Piotr Reiss wręczył medale i dyplomy laureatom szkolnego konkursu pt. Wszystko o piłce nożnej w Poznaniu. Następnie powiedział kilka słów o sobie. Potem uczniowie mogli zadawać mu pytania jak podczas prawdziwej konferencji prasowej.

By
ły one najróżniejsze - dotyczyły zarówno życia osobistego, jak i kariery piłkarza.
Usłyszeliśmy ciekawe odpowiedzi na pytania takie jak ile lat gra pan w piłkę nożną, czy to prawda, że pisze pan autobiografię, co robi pan w wolnym czasie, czy ma pan dzieci, czy był pan kontuzjowany, w jakich klubach pan grał
?  

Pod koniec spotkania Pani Dyrektor podzi
ękowała za przybycie kapitanowi Lecha, a przedstawiciele koła redakcyjnego wręczyli mu upominki. Pan Piotr Reiss rozdał zdjęcia z autografem i podpisywał się na licznych koszulkach, piłkach i sportowych albumach. Na zakończenie redaktorzy Uczniaka pozowali do wspólnego zdjęcia z panem Piotrem Reissem.  

Mamy nadzieję, że w przyszłości na takich spotkaniach będziemy mogli poznać równie interesujące osoby – ludzi, z których na pewno można brać przykład.




WIGILIA W SZKOLE

Dnia 22 grudnia 2006r. w naszej szkole była obchodzona Wigilia.

Na sali gimnastycznej odbyły się Jasełka, które obejrzeli wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Następnie rozeszliśmy się do swoich klas, aby wraz z wychowawcą spędzić czas na wspólnym kolędowaniu.

 



bal karnawałowy uczniów klas I-III
 do pobrania (format* html)


Spotkanie W kręgu Przyjaciół Szkoły

14 lutego odbyło się kolejne już spotkanie W kręgu Przyjaciół Szkoły. Tego dnia spotykają się dobroczyńcy, Przyjaciele Szkoły oraz nauczyciele. Uczniowie przygotowują wraz z nauczycielami część artystyczną i małe co nieco do kawy.

W tym roku tematyką przedstawienia były walentynki, a konkretniej historia zakochanych par. Nie zabrakło wielkich kochanków - Romea i Juli oraz Klary i Papkina. Można było też obejrzeć zaloty ludzi pierwotnych.

Spektakl ten uczniowie klas 4-6 podziwiali 20 lutego w sali gimnastycznej. Całość przedstawienia uzupełniał chórek, który śpiewał piękne piosenki o miłości. Scenariusz oraz oprawę muzyczną przygotowały pani Beata Tracewska i pani Marianna Szewczyk. Smaczne ciasta i rogaliki upiekli uczniowie z koła kulinarnego pod czujnym okiem pani Agnieszki Jankowiak.

Z gromkich braw można było wywnioskować, że zarówno przedstawienie, jak i smakołyki podobały się i smakowały Przyjaciołom Szkoły. Świadczyły też o tym wpisy do pamiątkowej Złotej Księgi naszej szkoły.


SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

W listopadzie 2006 roku nasza szkoła zgłosiła swój udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła bez przemocy. 

Czteroosobowy zespół nauczycieli (panie Anna Dzięcioł, Beata Bronowicka, Magdalena Polińska i Renata Stawna) przygotował Projekt działań Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym zapobiegających oraz przeciwdziałających przemocy i agresji. Zespół zajął się zdiagnozowaniem problemu przemocy i agresji w szkole. Założono, że aktywny udział w zapobieganiu zjawisku przemocy i agresji będą mieli uczniowie, a dokonają tego (między innymi) poprzez udział w różnego rodzaju konkursach, zajęciach i zabawach. Oprócz uczniów w realizację projektu zaangażowani są też rodzice, Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Policja i Straż Gminna w Tarnowie Podgórnym. Metody realizacji projektu są różnorodne - od pracy w grupach, poprzez  miniwykłady i pogadanki aż do psychodram, burzy mózgów, plakatów, piosenek i opowiadań.

W pierwszym konkursie plastycznym Stop Agresji wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z klas I-VI. Oceniano oryginalność pomysłu, estetykę wykonanej pracy, samodzielność twórców, a przede wszystkim zgodność z tematem. Ogłoszenie wyników oraz rozdanie przez panią dyrektor Marię Stachowiak nagród-dyplomów odbyło się 6 marca podczas specjalnego apelu. Pokonkursowa wystawa wyróżnionych przez jury prac odbędzie się 28 kwietnia 2007r.


PRZEGLĄD DZIECI ŚPIEWAJĄCYCH

Dnia 16.03.2007r. w Ośrodku Kultury "Sezam" odbył się Gminny Przegląd Dzieci Śpiewających. Naszą szkołę godnie reprezentowały dzieci najmłodsze i uczennica klasy drugiej.

Magdlena Zachura i Roksana Walkowiak z klasy 0a zaśpiewały piosenkę pt. "Na cztery i na sześć". Monika Żukiel, Paulina Łukaszewicz i Izabela Stachowiak z klasy 0b zaśpiewały piosenkę pt. "Sanna". Michalina Korbanek z klasy 0c zaśpiewała piosenkę pt. "Marzec czarodziej". Wiktoria Trojanowska z klasy IIa zakompaniowała sobie na pianinie do piosenki pt. "Dwie Marysie".


wizyta gości z ukrainy

Żaden dzień w mojej szkole nie jest zwyczajny. Taki był też wtorek 20 marca br. Poprzedniego dnia, w poniedziałek, został otwarty Konsulat Ukrainy w Poznaniu, a już we wtorek gościliśmy u siebie dziewięcioosobową delegację ukraińskich nauczycieli.

Wszyscy pochodzą z zachodniej Ukrainy, z rejonu Krzemieńca, Tarnopola i Zaleszczyk. Od stolicy kraju Kijowa dzieli ich ok. 350km, a od Lwowa ok. 150km.
       
Naszym gościom pokazaliśmy szkołę oraz to, co potrafimy robić najlepiej. Pani dyrektor Maria Stachowiak oraz towarzyszący nauczyciele zaprosili do klas, a odwiedzający z podziwem patrzyli na kolorowe i ze smakiem urządzone sale lekcyjne. Szczególne zainteresowanie wzbudził fakt, że to dzieci decydowały o kolorach ścian i drzwi w swoich salach.

Nauczyciele byli, jak twierdzili, urzeczeni prezentowaną w klasach twórczością dzieci - począwszy od wyklejanek, wydzieranek czy rzeźb, a skończywszy na klasowych gazetkach tematycznych.

W szkolnej Izbie Pamięci goście poznawali historię naszej szkoły i najbliższej okolicy. Zainteresowaniem cieszyły się doskonale zachowane i z pieczołowitością od wielu lat chronione eksponaty - hełmy, mundury, odznaczenia oraz stare, czasami kilkudziesięcioletnie, fotografie, żelazka, tary do prania czy szkolne świadectwa.
       
Ponieważ goście odwiedzili też bibliotekę, nie omieszkaliśmy pochwalić się stroną internetową szkoły. Zaprezentowaliśmy też okolicznościową, przygotowaną przez członków Koła Humanistycznego, gazetkę o historii i współczesności Ukrainy. Chcieliśmy pokazać pracę szkoły związaną nie tylko z działalnością stricte dydaktyczną - dzieci z Kół Recytatorskiego, Tanecznego i Chóru Szkolnego pod wodzą swoich opiekunek wystawiły spektakl pt. "O miłości słów parę...". Oklaski po przedstawieniu i podziękowania świadczyły, że występ się bardzo podobał. Nasi nowi ukraińscy przyjaciele byli nawet zdecydowani stworzyć podobną grupę teatralno-wokalno-taneczną w swoich szkołach. Być może niebawem to my będziemy mogli oglądać popisy i prezentacje uczniów szkół ukraińskich.

Ostatnim punktem wizyty ukraińskich nauczycieli było wspólne spotkanie robocze. Przygotowaliśmy dyskusję na temat podobieństw i różnic w systemie oświaty w naszych krajach. Okazało się (co było oczywiste), że mimo nieco czasem odmiennych metod nauczania i wychowania, wynikających z funkcjonowania w innych obszarach kulturowych, historycznych i środowiskowych, cel naszej pracy jest taki sam - uczyć i wychowywać.
       
Nasze spotkanie uświetnili też zastępca wójta gminy Tarnowo Podgórne pan Tadeusz Zimny oraz dyrektor Gminnej Jednostki Oświatowej pan Jacek Kowalak.
         
Pozostaje mieć nadzieję, że tak interesująco nawiązane kontakty w niedalekiej przyszłości będą kontynuowane zarówno na szczeblu gmin, jak i na szczeblu szkół. I niewątpliwie przyniosą obopólne korzyści - gminom, szkołom, uczniom i nauczycielom.



powitanie wiosny

W dniach 21 i 22 marca 2007r. z inicjatywy Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców w naszej szkole odbyło się uroczyste powitanie wiosny.

Impreza została zaplanowana dużo wcześniej i miała się odbyć na terenie parku w Tarnowie Podgórnym. W tym celu miały miejsce liczne spotkania z przedstawicielami Straży Pożarnej i Straży Gminnej. Niestety z powodu obfitych opadów deszczu oraz śniegu (drugi dzień) impreza odbyła się na terenie szkoły.

Już od samego rana rodzice i pracownicy szkoły przygotowali sale, w których rozstrzygały się wcześniej zaplanowane konkurencje. Mimo, ze symptomów wiosny było jeszcze niewiele, uczniowie powitali ten dzień w iście wiosennym nastroju. Z tej okazji wszystkie dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami zorganizowały korowód wiosenny ulicami Tarnowa Podgórnego, któremu towarzyszyły wesołe okrzyki i radosne piosenki. Nad bezpieczeństwem całej imprezy czuwali panowie ze Straży Gminnej.

Pochód zakończono na boisku szkolnym, gdzie różnorodnymi okrzykami skutecznie starano się wypłoszyć zbyt długo panującą zimę.

Ważnym punktem było spalenie słomianej kukły uosabiającej zimę - Marzanny. Dalszy ciąg zabawy, która miała miejsce na szkolnym korytarzu, rozpoczęto od przecięcia symbolicznej wstęgi przez Panią Wiosnę.

Klasy zostały podzielone na dwie grupy: Malowników i Podróżników. Dzieci m.in. malowały na płótnach o wymiarach 1 na 2 metry prace na temat „Malując świat oddycham wiosną”. Pozostałe konkurencje uczniowie przebywali wędrując razem z wychowawcą po wyznaczonych stanowiskach zbierając na każdym z nich punkty (konkurs o puchar Brygady 3 RP) i kotyliony. Na stanowiskach poszczególnych konkurencji czuwali m.in. Wójt gminy Tarnowo Podgórne Pan Tadeusz Czajka, przewodnicząca Rady Gminy Pani Ewa Noszczyńska-Szkurat oraz rodzice.

Po zakończeniu wyczerpujących konkurencji uczestnicy zabawy zajadali się pyszną grochówką. Punktem kulminacyjnym tego przedsięwzięcia był apel, na którym podsumowano wspólne wiosenne zmagania i rozdano nagrody.

Warto też wspomnieć, że zakończenie zabawy drugiego dnia miało miejsce na boisku szkolnym, na którym wszyscy razem na wspólny znak wypuścili balony, do których były przyczepione karteczki z imieniem, nazwiskiem każdego z uczniów oraz adresem szkoły.
Może ktoś z nas odszuka tym sposobem swojego przyjaciela?
       
Na buziach dzieci tego dnia cały czas gościł uśmiech, a to jest dla nas wszystkich najważniejsze.




REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach od 2 do 4 kwietnia w szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. W tym roku przebiegały pod hasłem Rodzina silna Bogiem. Nauki głosiły siostry urszulanki, którym towarzyszył dziecięcy chórek z Lipnicy. Gościliśmy też siostry z Tanzanii, które opowiadały o życiu w tym kraju.

Uczniowie wzorując się Świętą Rodziną szukali leków, które mogą uzdrowić każdą Rodzinę i przygotowali wspaniałe recepty szczęśliwej rodziny oraz przepis na niezwykłą sałatkę - sałatkę miłości.

Trzeciego dnia podczas Mszy Świętej polecili wszystkie problemy, z jakimi spotykają się ich rodziny, aby dobry Bóg je przemienił. Każdy dzień był wypełniony naukami, śpiewami i ciekawymi opowiadaniami. Najważniejsze jednak, aby Słowo Boże zasiane podczas rekolekcji wydało plon.


SZKOLNE OBCHODY DNIA BEZ PRZEMOCY             

Po całym niemalże roku (szkolnym oczywiście) ciężkiej pracy, przyszedł czas na podsumowanie. W sobotę 28 kwietnia 2007 roku podsumowywaliśmy efekty projektu Szkoła bez przemocy.

Od października 2006 roku cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym uczestniczyła w realizacji cytowanego projektu. Poprzez aktywny udział w różnorakich zajęciach, konkursach, spotkaniach i zabawach uczniowie mieli możliwość wnikliwego przyjrzenia się zjawisku agresji i przemocy. Uczestniczyli w miniwykładach, pogadankach i psychodramach. Bawili się podczas spotkań ze znanymi sportowcami - Józefem Łuszczkiem i Piotrem Reissem, podziwiając ich sposoby na wyładowywanie emocji. Spotkali się z policjantami pełniącymi funkcję dzielnicowych w gminie oraz z psychologami zewnętrznymi.

Dzieci przygotowywały również plakaty na konkurs plastyczny Stop Agnresji, pisały pozytywne zakończenia historii dziewczynki odrzucanej przez rówieśników (konkurs pt. "Niedokończona historia"). Każda z klas starszych napisała słowa piosenki do powszechnie znanej melodii na temat szkoły bez przemocy, a każda z klas młodszych zaprezentowała fragment znanej baśni, ale z nowym, związanym z realizowanym projektem przesłaniem i zakończeniem.

I przyznać trzeba, że wszyscy wywiązali się z ostatniego zadania znakomicie, co było można zobaczyć i usłyszeć właśnie w sobotę 28 kwietnia. Najpierw wystąpili uczniowie klas starszych. Nie tylko zaśpiewali ułożone przez siebie piosenki, ale dodali ruch sceniczny, odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty. Melodie, do których dzieci napisały słowa były przeróżne - od harcerskich, poprzez lata 60-te XX wieku, aż po utwory znane z seriali telewizyjnych, jak również współczesny rap i hip hop.
   
Warto zauważyć, że ogromnie podobała się występująca poza konkursem grupa chłopców z klasy VIc. W swoim utworze radzili, aby w razie kłopotów "...iść do belfra kochanego''. I jak tu ich nie lubić?

Klasy młodsze pokazały przepiękne i ogromnie pracochłonne scenki z wybranej baśni. Każda z klas (z małą pomocą nauczycieli i rodziców, oczywiście) przygotowała potrzebne rekwizyty, odpowiednie dekoracje i wspaniale opanowała tekst.

Okazało się, że w maluchach drzemią ogromne talenty aktorskie, a tremy w nich nie ma za grosz! No i rzecz najważniejsza - wszystkie prezentacje pokazały, że pozytywne zakończenie opowieści zawsze jest możliwe.
   
Twardy orzech do zgryzienia miało czteroosobowe jury - komu przyznać Anioła, bo to Anioły właśnie były nagrodami w konkursach. Najbardziej godne tychże Aniołów okazały się klasy IIIa i VIa.
   
Na koniec pozostaje życzyć sobie i dzieciom, aby ich anielskie usposobienie' trwało w nieskończoność. Nad opracowaniem, wdrożeniem i realizacją projektu czuwały panie Beata Bronowicka, Anna Dzięcioł, Magdalena Polińska i Renata Stawna.



WIELKIE DZIECIĘCE CZERWCOWE ŚWIĘTOWANIE

Czerwiec upłynął w naszej szkole pod znakiem dziecka.

Już pierwszego dnia tego miesiąca urządziliśmy Dzień Sportu, w czasie którego wszystkie dzieci mogły sprawdzić swoją sprawność fizyczną i sportowe umiejętności. Maluchy z klas 0-III, z kartami uczestnictwa w rękach, wędrowały od stanowiska do stanowiska, startowały w danej konkurencji i zapełniały swoje karty zdobywanymi punktami. Konkurencji było mnóstwo - strzelanie do bramki, wrzucanie woreczków do koła, skoki na skakance, skok w dal z miejsca, wbijanie piłki do bramki piętą, marsz z poduszką na głowie i wiele innych.

Klasy IV-VI z kolei biegały na 60 i 600 metrów, skakały w dal i rzucały piłką palantową. Każdy uczeń mógł też sprawdzić swoją celność i sokoli wzrok na strzelnicy Bractwa Kurkowego.

Emocji jakie towarzyszyły zawodom w Dniu Dziecka nie sposób opisać. Zaciekawione i skupione, ale liczące na zwycięstwo maluchy, rozkrzyczane i dopingujące kolegów dzieci z klas starszych. Emocje te sięgnęły zenitu podczas ogłaszania wyników. Medale i puchary wręczane przez Panią Dyrektor Marię Stachowiak były obiektem westchnień każdego startującego. Jednak wygrać mogą tylko najlepsi. I ci najlepsi właśnie - zawodnicy 4YOU Tarnowo Podgórne, dali rewelacyjny pokaz umiejętności koszykarskich.

Jako, że nasze dzieci lubią świętować, postanowiliśmy kontynuować to świętowanie w dniu 19 czerwca. Od rana rozpoczął się Festyn Historyczny. Nawiedziła nas drużyna wojów słowiańskich w strojach i uzbrojeniu z epoki. Wojowie opowiedzieli o zwyczajach Słowian, ich życiu codziennym, zajęciach w domu i obejściu gospodarskim, strojach i zabawach. Dzieci mogły wszystko sprawdzić, wszystkiego dotknąć i wypróbować działanie. Obserwowały i brały udział w walkach drużyn słowiańskich przebrane w skórzane zbroje i metalowe kolczugi. Ćwiczyły też strzelanie z łuku do tarczy, przeciągały linę i biły monety.
   
Oprócz tego (tak jak i w Dniu Sportu) było mnóstwo słodyczy, soków oraz kiełbasek z grilla serwowanych przez wspaniałych Rodziców!

W tym miejscu chcemy bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasze szkolne święta były tak udane. Tak więc: Radzie Sołeckiej Tarnowa Podgórnego, p. Z. Zander (Piekarnia Tarnowo Podgórne), p. J. R. Woźniakom (Chata Polska Tarnowo Podgórne), Bractwu Kurkowemu, drużynie koszykarskiej 4YOU Tarnowo Podgóne, trenerowi p. J. Kędziorze, p. M. Łodydze dziękujemy z całego serca za wsparcie podczas Dnia Sportu. Dziękujemy też ogromnie GOK Sezam Tarnowo Podgóne za pomoc w organizacji Festynu Historycznego.
   
Szanowni Państwo! Wszystkich, którzy na wiele sposobów wspierali w tym roku szkolnym i w latach poprzednich naszą szkołę nie sposób wymienić. Wszystkim osobom, instytucjom i firmom, którym Dzieci i Szkoła nie są obojętne - ponad czterystuosobowym chórem mówimy dziękujemy!

Dzień Sportu

Festyn Historyczny

       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.