Z życia szkoły 2014/2015
Festyn rodzinny
30 maja w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny.
Zorganizowano wiele różnych zabaw i konkursów dla starszych i najmłodszych dzieci.
Obejrzeliśmy pokaz Ekomody w wykonaniu naszych koleżanek i kolegów. Mogliśmy do woli zajadać się pączkami i drożdżówkami. Wielu chętnych przyciągnęła też loteria fantowa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja przeróżnych gadżetów - roweru, piłki z autografami piłkarzy Lecha Poznań, biletów na mecz. Klasy IV-VI uczestniczyły też w zawodach sportowych.
Dziękujemy organizatorom za udany dzień.
Gminny Konkurs Przyrodniczy
Czworo naszych uczniów - Weronika, Zosia, Michał i Marcin, wzięło udział w XIV Gminnym Konkursie Przyrodniczym.
W konkursie tym rywalizowali z kolegami i koleżankami z 4 szkół - Lusowa, Lusówka, Ceradza Kościelnego oraz gospodarzami tegorocznego konkursu, uczniami z Przeźmierowa.
Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą zdobywając I miejsce. Serdecznie im tego gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy!
Bieg Lwa
24 maja odbył się po raz kolejny Bieg Lwa, w którym wzięła udział nasza sztafeta w składzie: Zofia Marciniak, Magdalena Kopeć, Zuzanna Kucz, Jakub Kabaciński, Bartłomiej Duda i Michał Kapłon. Gratulujemy naszym biegaczom, którzy na mecie pojawili się na 3 miejscu!
Nasi uczniowie mieli również swoją strefę kibicowania przed wejściem do szkoły. Ubrani w żółto-pomarańczowe stroje z instrumentami w rękach i okrzykami na ustach głośno dopingowali wszystkich biegaczy na trasie. Do biegu zagrzewał także kwartet instrumentów dętych z Samorządowej Szkoły Muzycznej. Wszyscy dobrze się bawili tym bardziej, że pogoda dopisała. Dzieci zostały również obdarowane cukierkami od pani wicewójt Ewy Noszczyńskiej-Szkurat.
Tym bardziej jesteśmy dumni z naszych dzieci i bardzo się cieszyliśmy, gdy dowiedzieliśmy się, że nasza szkoła zajęła I miejsce wśród szkół biorących udział w konkursie na strefę kibica.
Brawa dla wszystkich uczniów, szczególnie tych najmłodszych, którzy pełni emocji do samego końca dopingowali i wykrzykiwali hasła, które sami wymyślili.
Do zobaczenia za rok!
Obchody Dnia Ziemi w klasach 0-3
Dnia 24 kwietnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Ziemi pod hasłem „Rady na odpady”.
Na ubraniach dzieci klas 0-3 dominowały dwa kolory: zielony i niebieski. Każdy uczeń w tym dniu sprawdził swoją wiedzę ekologiczną rozwiązując Ekotest, który w naszej szkole wypadł na wysokim poziomie. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi było utworzenie przez dzieci obwodu kuli ziemskiej i kontynentów na dziedzińcu szkolnym. Efekt był naprawdę niesamowity.
Dzień Ziemi
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi upłynęły nam pod hasłem "Szanuję Ziemię i dlatego ją poznaję”.
Wszystkie nasze działania zmierzały do kulminacyjnego wydarzenia jakim było spotkanie z Arkadym Pawłem Fiedlerem, wnukiem słynnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera. Przed spotkaniem wszystkie klasy IV-VI przygotowały plakaty o Państwach, które podczas swej podróży przez Afrykę maluchem, czyli Fiatem 126p, odwiedził nasz gość. Dzięki tym pracom już przed spotkaniem wiedzieliśmy gdzie znajdują się te kraje, w jakiej strefie krajobrazowej, jakie problemy ekologiczne tam występują, czy podobne jak w Polsce.
W tygodniu, przed Dniem Ziemi, sprawdziliśmy też swoją wiedzę ekologiczną rozwiązując testy ekologiczne.
23 kwietnia spotkaliśmy się z Panem Fiedlerem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o swej podróży – o spotkanych tam ludziach i zwierzętach m.in. lwach, żyrafach, gorylach itp. Mówił też o klimacie tych Państw, krajobrazach które mijał, o trudach podróży, ale też o wielkiej satysfakcji jaką dała mu afrykańska przygoda.
Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie w myśl tegorocznego hasła szanując Ziemię zechcą ją też poznawać, podobnie jak Pan Arkady.
Wiosenne przebudzenie
Kolejny laureat naszej szkoły
Szkoła Podstawowa w Tarnowie Podgórnym może się poszczycić kolejny raz Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
W tym roku ten jakże zaszczytny tytuł wywalczył uczeń klasy Va - Marcin Dudziak. Warto tu dodać, iż konkurs ten jest dedykowany głównie dla uczniów klas VI. Tym bardziej zwycięstwo Marcina jest niepowtarzalne. Musiał nie tylko nadrobić materiał z klasy piątej i szóstej, ale też zapoznać się z niektórymi treściami wykraczającymi poza szkołę podstawową.
Zdaniem uczniów i nauczycieli tegoroczny konkurs wojewódzki był trudny, o czym świadczyć mogą statystyki. Pierwszy etap odbył się w listopadzie i przystąpiło do niego 11 476 uczniów z całego województwa. Do etapu rejonowego dostało się tylko 1766 uczniów, a więc około 15%, z czego do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się tylko 22 uczniów z całego województwa, czyli około 0,2% wszystkich uczniów biorących udział w tym konkursie. Ostatecznie finalistami zostało 21 uczniów.
Porównując punktację uzyskaną za ostatni etap Marcin był w rankingu na drugim miejscu. Uzyskanie tytułu finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego daje nie tylko ocenę celująca z matematyki na koniec roku szkolnego, ale też zwalnia z pisania sprawdzianu szóstoklasisty z matematyki i języka polskiego oraz otwiera drzwi do dowolnego gimnazjum.
Marcinowi i jego rodzicom składamy kolejny raz gratulacje i życzymy dalszych tak fenomenalnych sukcesów.
Kiermasz wielkanocny
Rekolekcje wielkopostne
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne przebiegały pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Nauki dla dzieci głosiły siostry nazaretanki z Warszawy. Zgodnie z tematem nauk uczniowie w klasach pracowali nad wyznaczonymi zadaniami w formie warsztatów. Z dużym zainteresowaniem wszyscy obejrzeli film pt. „Niebo istnieje naprawdę”. Rekolekcje zakończyły się Mszą Świętą.
Były to szczególne dni. Choć wolne od zajęć dydaktycznych, to jednak pełne nauki.
Zawody
W dniu 01.03.2015r. uczniowie uczęszczający na zajęcia koła modelarskiego reprezentowali naszą szkołę w zawodach, które odbywały się na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy.
W konkurencji balonów na ogrzewane powietrze nasi uczniowie zajęli wszystkie miejsca na podium:
- 1 miejsce zajęła Julia Zielińska,
- 2 miejsce Wojciech Janc,
- 3 miejsce Michał Kapłon.
W konkurencji rzutek - szybowce halowe F-1N, w kategorii dziewcząt 1 miejsce zajęła Julia Zielińska.
Wszystkie modele są wykonywane własnoręcznie przez uczniów pod fachowym okiem pana Wojciecha Wójkiewicza.
Noc naukowców
Z inicjatywy rodziców klas 0-3 w dniu 06.02.2015r. w naszej szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez firmę Pasjonaci.
Dzieci mogły zobaczyć i brać udział w doświadczeniach z dziedziny fizyki, chemii i biologii.
Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci zadowolone.
Pokaz eksperymentów przyrodniczych
14 stycznia do naszej Szkoły zawitał przedstawiciel Firmy Pasjonaci.
Program edukacyjny, który został dzieciom zaproponowany, dotyczył prostych doświadczeń, które miały w łatwy sposób opisać pewne zjawiska przyrodnicze: wybuch wulkanu, ciśnienie atmosferyczne i związane nim powstawanie wiatru, właściwości powietrza i jego skład, wytrzymałość różnych materiałów. Dzieci chłonęły te wszystkie informacje jednocześnie przeprowadzając samodzielnie niektóre z doświadczeń.
Uczniowie byli zachwyceni tym interesującym spotkaniem.
Podziękowania
Czas przedświąteczny w naszej szkole
Po raz kolejny Uczniowie, Rodzice i Rada Pedagogiczna zorganizowali wspólnie Kiermasz Świąteczny, który odbył się w środę 10.12.2014r. w godzinach od 9:30 do 19:00 oraz w czwartek 11.12.2014r.
Można było podziwiać i zakupić ozdoby świąteczne, anioły, szopki, stroiki, pierniki oraz inne arcydzieła wykonane przez dzieci i rodziców. Gościem Kiermaszu był Wójt Gminy pan Tadeusz Czajka. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na potrzeby uczniów.
Prezydium Rady Rodziców bardzo serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które pomogły w organizacji, w przygotowaniu materiałów, pakowaniu oraz podczas trwania całego Kiermaszu.
W grudniu odbył się również Konkurs plastyczno-techniczny "Mam Pomysł! Najdziwniejsza ekologiczna choinka". Przedmiotem konkursu było wykonanie przez uczniów z klas 0-6 choinki i jej ozdób z odpadów wtórnych lub innych materiałów.