Z życia szkoły 2020/2021
Wszyscy w Bieli i Czerwieni
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Wszyscy w Bieli i Czerwieni z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Mikołajkowy quiz
W mikołajkowym quizie „Czy wiesz wszystko o świętym Mikołaju… i nie tylko” wzięły udział 34 osoby od zerówki po ósmą klasę.
Mnóstwo uczestników udzieliło bardzo dobrych odpowiedzi, ale niektórzy muszą dokładniej zapoznać się z tematami mikołajkowymi.
Wielu z was miało rację odpowiadając, iż święty Mikołaj, biskup Miry, żył na przełomie III i IV wieku. To właśnie on czynił cuda i pomagał potrzebującym.
Dziś święty Mikołaj to postać rozpoznawalna niemal na całym świecie. Ten pan w czerwonej czapce z wielkim worem prezentów we Włoszech nazywa się Babbo Natale, we Francji Pere Natale, w Stanach Zjednoczonych Santa Claus, a w Rosji Ded Moroz.
Mikołaj jest obecny również w literaturze.
Pisarz Rene Goscinny bohatera swoich książek obdarzył imieniem Mikołajek. Zaś Jean-Jacques Sempé stworzył rysunkową postać tego bohatera.
Dorota Gellner napisała wiele pięknych wierszy o Mikołajach, choinkach i aniołkach.
Wydawnictwo Zakamarki wydało ciekawą książkę Lotty Olsson i Benjamina Chauda pod tytułem "Wierzcie w Mikołaja!".
Wszystkie powyższe pozycje są dostępne w naszej bibliotece.
A gdy już troszkę poczytacie o Mikołajach koniecznie musicie obejrzeć ciągle popularny i nadal zabawny film „W krzywym zwierciadle: Witaj, święty Mikołaju!”
Dzięki pomocy bibliotecznego Mikołaja Tomka wylosowaliśmy 6 osób, które otrzymają nagrody książkowe, pozostali uczestnicy otrzymają zakładki do książek.
W kategorii 0-III nagrody książkowe wygrali:- Mikołajka z 1c (Zosia Szymańska),
- Plejer z 3a (Jurek Gilewski).
- Nasa z 6a (Magdalena Maćkowiak),
- Verka100 z 6a (Weronika Stolarek).
- Natka z 8e (Natalia Knaś),
- Dżudżjan z 7b (Julia Szczepańska).
Konkurs fotograficzny "Żywy obraz"
Dziękujemy za udział w drugiej już edycji konkursu "Żywy obraz". W tym roku niestety nie zobaczymy wystawy w szkolnym holu, jednak w dzisiejszych czasach wirtualnej rzeczywistości, wszystko jest możliwe!
Zorganizowaliśmy więc konkurs zdalnie. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu i zamieszczamy prace.
Kategoria klasy 4-6:
- Damian Zwoliński kl. 6f - Jacek Malczewski Portret mężczyzny przy pianinie - I miejsce,
- Ksawery Trawiński kl. 6c - Jan Matejko Stańczyk – I miejsce,
- Emilia Przybylska kl. 6c - Barbara Jaśkiewicz-Socewicz Czytająca dziewczynka – II miejsce,
- Olga Światopełk-Mirska kl. 6f - Vladimir Volegov Przeprowiadanie przyszłości – II miejsce,
- Oliwier Szymkowiak kl. 4c - Bartolomé Esteban Murillo Chłopiec z psem – III miejsce,
- Rafał Smoląg kl. 6f - Amedeo Modigliani Chłopiec – III miejsce,
- Ada Jankowska kl. 6e - William Adolphe Bouguereau Głowa dziewczynki 1898 – wyróżnienie,
- Agata Walenciak kl. 6f - Stanisław Wyspiański Główka Helenki – wyróżnienie,
- Maja Szczepaniak kl. 4b - Johannes Vermeer Dziewczyna z perłą – wyróżnienie.
Kategoria kl. 7-8
- Michalina Horowska kl. 8e - Frida Kahlo Autoportret z naszyjnikiem cierniowym i kolibrem – I miejsce,
- Lena Jóźwiak kl. 7e - William Adolphe Bouguereau Głowa dziewczynki 1898 – II miejsce.
- Mateusz Napierała kl. 7b - Rene Magritte Syn człowieczy – II miejsce,
- Adam Cieślak kl. 7c - Jean-Baptiste Greuze Chłopiec śpiący nad książką – III miejsce,
- Julia Samoląg kl. 7d - Johannes Vermeer Dziewczyna z perłą – wyróżnienie,
- Mateusz Glaza kl. 7e - Posąg Augusta–ofiarnika – wyróżnienie.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i zachęcamy do zabawy w przyszłym roku.
Szkolni organizatorzy:
Anna Dudniczek
Agnieszka Jankowiak
Sukces naszej uczennicy
18 stycznia 2021r. odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym – Katarzyna Szumska, osiągając bardzo wysoki wynik, zakwalifikowała się do następnego, już ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu! Opiekunem Kasi jest nauczyciel biologii – pani Małgorzata Matczak.
Konkurs obejmuje i poszerza treści podstawy programowej kształcenia ogólnego z biologii.
Wszystkie stopnie konkursu łączy jeden temat - człowiek. Tematem przewodnim etapu szkolnego był człowiek w mikroświecie, natomiast etapu rejonowego - człowiek w świecie zwierząt.
Kasia musiała wykazać się niebywałą wiedzą. Zadania obejmowały zagadnienia dotyczące inżynierii genetycznej, dziedziczenia cech u człowieka, gatunków inwazyjnych w Polsce, prionów, prebiotyków, mechanizmu wentylacji płuc, przedstawicieli parzydełkowców występujących w Polsce, koronawirusa SARS-CoV-2 itp.
Uczennica poradziła sobie fantastycznie!
Kasiu wielkie gratulacje! Powodzenia na etapie wojewódzkim, który odbędzie się w marcu!
Półfinał Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach
Lena Michalska, uczennica klasy 5b, w dniach 9-16 stycznia brała udział w Półfinałach Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach, które odbywały się w Jastrzębiej Górze.
W grupie dziewcząt do lat 11 wywalczyła wysokie 8 miejsce, co zagwarantowało jej awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży!
Gratulujemy i już trzymamy kciuki za powodzenie na Mistrzostwach Polski Juniorów!
Ferie na sportowo
Podczas ferii oddziały przedszkolne wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Zespół Promocji Zdrowia pt. Ferie na sportowo. Każdego dnia dzieci podejmowały działania związane z aktywnością fizyczną, wykazywały się również kreatywnością podczas tworzenia prac plastycznych. Nie zabrakło też zabaw na świeżym powietrzu, gdzie uczniowie klas najmłodszych mogli nacieszyć się śniegiem.
Nowoczesna technologia w Szkole Podstawowej nr 1
Nasza szkoła wzbogaciła się o nowy środek dydaktyczny do nauczania chemii, tzw. Wirtualne Laboratorium Empiriusz, które zostało sfinansowane z środków oświatowej subwencji pozyskanej przez Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym cyfrowym odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów. Nauczyciele zostali przeszkoleni w obsłudze Empiriusza i są gotowi, aby prowadzić również wirtualne lekcje chemii, by uczniowie mogli samodzielnie oraz bez zagrożenia i w atrakcyjny sposób przeprowadzać doświadczenia, umiejętnie posługiwać się sprzętem laboratoryjnym, a także odczynnikami chemicznymi. Empiriusz jest urządzeniem intuicyjnym i pozwoli uczniom poczuć się jak w prawdziwym laboratorium chemicznym, co umożliwi rozwijanie zdolności chemicznych na prowadzonych zajęciach w klasach 7 i 8.
29. Finał WOŚP
31 stycznia 2021r. odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a hasło tegorocznej zbiórki to Finał z głową.
Społeczność naszej Szkoły zasiliła Sztabową Puszkę Stacjonarną kwotą 333,06 złotych. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Dziękujemy za hojność i zaangażowanie!
Szkolny Klub Wolontariatu
Baliki karnawałowe
W ostatnim tygodniu karnawału odbyły się baliki w klasach 0-III.
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych i oryginalnych strojów.
To był Dzień Kota w bibliotece
Warsztaty językowe Deutschland-Online w Szkole Podstawowej nr 1
W ramach współpracy z Centrum Edukacji i Spotykań Zamek Trebnitz w marcu odbyły się Warsztaty Językowo-Kulturoznawcze Deutschland-Online dla uczniów z klasy 6d oraz 6f.Lekcje prowadzone były przez wolontariuszki z Niemiec: panie Johannę Roppelt i Julię Lehnen, które na podstawie przygotowanej prezentacji w ciekawy sposób przybliżyły uczniom zagadnienia dotyczące geografii i kultury Niemiec. Po zakończeniu prezentacji dzieci mogły sprawdzić zdobytą wiedzę rozwiązując quiz.
Celem warsztatów było nie tylko poszerzenie wiedzy uczniów na temat kraju naszego zachodniego sąsiada, ale także możliwość obcowania z żywym językiem oraz rozwijanie kompetencji rozumienia ze słuchu. Cieszymy się z przeprowadzonych zajęć i czekamy na kolejne warsztaty.
Wojewódzki Konkurs Matematyczny - sukces naszego ucznia
O ile na etapie szkolnym wystarcza wiedza i umiejętności objęte podstawą programową realizowaną w ramach lekcji, tak etap rejonowy i wojewódzki wymaga już od uczniów zarówno pogłębienia, jak i znacznego poszerzenia omawianych zagadnień. Zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie oprócz wielkiej satysfakcji otwiera drzwi do wielu elitarnych szkół średnich, zwalnia ucznia z pisania egzaminu klas ósmych z matematyki oraz gwarantuje uzyskanie celującej oceny końcoworocznej z tego przedmiotu.
Tym bardziej z dumą możemy przekazać informację, iż jeden z naszych uczniów klasy ósmej - Hubert Budny uzyskał tytuł laureata tegoż konkursu uzyskując 39 na 40 możliwych do zdobycia punktów.
Do III etapu przystąpiło 70 uczniów z całego województwa wielkopolskiego. Aby otrzymać tytuł laureata należało osiągnąć 90% możliwych punktów do zdobycia. Hubert uzyskał 98%, co dało mu miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych uczniów w województwie. To wielki zaszczyt dla naszej szkoły i kolejny laureat którym możemy się pochwalić.
Nasza uczennica laureatką XXVIII konkursu Złota Żaba 2020/2021!
Mamy zaszczyt poinformować, że uczennica naszej szkoły Julia Drąg zajęła dwunaste miejsce i została laureatką XXVIII konkursu Złota Żaba 2020/2021 w dziedzinie literatury i języka polskiego, organizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej EKOS w Swarzędzu.Organizatorzy stawiają przed uczestnikami zadania wymagające logicznego i niestereotypowego myślenia oraz nagradzają tych, którzy wykażą się intelektualną odwagą, wyobraźnią i umiejętnością szukania niebanalnych rozwiązań problemów.
Tegorocznych nagrodzonych wyłoniono spośród 1829 uczestników z województw wielkopolskiego i lubuskiego, dlatego tym bardziej jest nam miło poinformować, że Julia Drąg została laureatką konkursu.
Serdecznie gratulujemy!
Laureatka Konkursu Chemicznego
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Alchemik uczennica klasy 8 Laura Jaśkowiak uzyskała tytuł Laureata II miejsca w kraju. Natomiast nasza szkoła zajęła II miejsce uzyskując tytuł Laureata Krajowego.
Konkurs przeprowadzony jest we współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami.
Uczniowie mieli za zadanie w dość krótkim czasie rozwiązać test składający się z pytań zamkniętych oraz jednego zadania opisowego otwartego.
Serdecznie Gratulujemy!
Nauczyciel chemii,
Dorota Mizera
Świetlicowy konkurs Jestem na zdalnym i się nie nudzę
Uwaga! Uwaga!Świetlicowy konkurs rodzinny na film "Jestem na zdalnym i się nie nudzę" czyli film o przerwie między lekcjami na Teamsach wygrały.... Jagoda i Weronika Stolarek z 6a.
Gratulujemy!
Ogromne brawa dla wszystkich twórców filmu.
V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady® Małgorzaty Musierowicz
Nie ukrywamy, że bardzo nas to cieszy.
Sukces naszych uczennic w II Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Młodzieży – "Witkacy. Napisany Dzisiaj"
Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczennic z klasy 8a w II Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Młodzieży "Witkacy. Napisany dzisiaj".
Julia Drąg została laureatką konkursu, a Martę Drąg wyróżniono w kategorii klas 7 i 8.
Konkurs ma na celu propagowanie wśród młodzieży zainteresowania czytelnictwem i literaturą, a w szczególności twórczością Witkacego, promowanie literackiej wrażliwości i wyobraźni oraz wspieranie i kreowanie nowych talentów literackich.
Serdecznie gratulujemy!
Warsztaty Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu
Kilka klas miało okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez p. Paulinę Hryniewiecką oraz p. Izabelę Bureń - przedstawicieli Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.
Tematyka spotkań dotyczyła komunikacji, konfliktów w grupie, przemocy rówieśniczej, a także sposobów radzenia sobie w sytuajach trudnych.
Warsztaty odbywały się w oparciu o różnorodne metody i techniki pracy (w zależności od wieku odbiorców).
Wszystkim klasom dziękujęmy za zaangażowanie i aktywny udział.
Anna Dzięcioł
Agnieszka Teska-Kulczyńska
Sukces naszej uczennicy
Bardzo miło nam poinformować, że Katarzyna Szumska, uczennica klasy 8a, została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego organizowanego i przeprowadzanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2020/2021.Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najbardziej prestiżowych zmagań w jakich mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych. Udział w nich wymaga wiedzy, ogromnego zaangażowania oraz wielu godzin pracy. Znalezienie się w gronie najlepszych biologów w województwie to wspaniałe osiągnięcie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Projekt Misiowe podróże po Polsce
Projekt powstał z myślą o najmłodszych uczniach klas I-III. Głównym celem jest poznanie miast, wsi oraz ciekawych miejsc w Polsce.
W pierwszym tygodniu września ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu wyruszyło w podróż 17 pluszowych misiów, a każdy pluszak miał swój pamiętnik podróżnika. Misie zwiedzały cały kraj według ustalonego harmonogramu. Uczniowie wraz z nauczycielem odpowiedzialnym za projekt w danej szkole mają za zadanie zrobić swój wpis do pamiętnika podróżnika. To w jaki sposób będzie uzupełniony pamiętnik zależy od kreatywności i pomysłów klasy. Dodatkowo podczas pobytu misia w szkole zadaniem nauczyciela będzie poinformowanie organizatora gdzie aktualnie znajduje się pluszak oraz wysłanie kilku zdjęć.
Magdalena Pałka z klasą IIb
Czytamy dla Dzieci
Uczniowie przygotowali dla kolegów i koleżanek z klas młodszych ciekawe opowiadania, bajki i baśnie. Przedstawiali je w niezwykle interesujący sposób - zmieniając głos oraz wykorzystując przy tym różne rekwizyty tj. maskotki i przebrania. Dzieci były zachwycone taką formą przekazu i nie mogły się doczekać kolejnych spotkań, które dostarczały wielu wrażeń.
Wszystkim zaangażowanym uczniom bardzo dziękujemy!
Warsztaty z robotyki
Malutki robot spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy z zaangażowaniem programowali go rysując skomplikowane kody kolorystyczne. Powstały naprawdę niesamowite trasy dla Ozobota, który precyzyjnie wykonywał polecenia uczestników zabawy.
Dzięki takiej formie nauki dzieci z oddziałów przedszkolnych rozwinęły logiczne myślenie oraz zainteresowały się tematyką robotyki i programowania, która jest niezwykle ciekawa.
Nauczyciele oddziałów przedszkolnych