Z życia szkoły 2020/2021

3 stycznia 2022

Wszyscy w Bieli i Czerwieni

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Wszyscy w Bieli i Czerwieni z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

wszyscy w bieli i czerwieni - klasy  wszyscy w bieli i czerwieni - plakat


Mikołajkowy quiz

W mikołajkowym quizie „Czy wiesz wszystko o świętym Mikołaju… i nie tylko” wzięły udział 34 osoby od zerówki po ósmą klasę.

Mnóstwo uczestników udzieliło bardzo dobrych odpowiedzi, ale niektórzy muszą dokładniej zapoznać się z tematami mikołajkowymi.

Wielu z was miało rację odpowiadając, iż święty Mikołaj, biskup Miry, żył na przełomie III i  IV wieku. To właśnie on czynił cuda i pomagał potrzebującym.

Dziś święty Mikołaj to postać rozpoznawalna niemal na całym świecie. Ten pan w czerwonej czapce z wielkim worem prezentów we Włoszech nazywa się Babbo Natale, we Francji Pere Natale, w Stanach Zjednoczonych Santa Claus, a w Rosji Ded Moroz.

Mikołaj jest obecny również w literaturze.

Pisarz Rene Goscinny bohatera swoich książek obdarzył imieniem Mikołajek. Zaś Jean-Jacques Sempé stworzył rysunkową postać tego bohatera.

Dorota Gellner napisała wiele pięknych wierszy o Mikołajach, choinkach i aniołkach.

Wydawnictwo Zakamarki wydało ciekawą książkę Lotty Olsson i Benjamina Chauda pod tytułem "Wierzcie w Mikołaja!".

Wszystkie powyższe pozycje są dostępne w naszej bibliotece.

A gdy już troszkę poczytacie o Mikołajach koniecznie musicie obejrzeć ciągle popularny i nadal zabawny film „W krzywym zwierciadle: Witaj, święty Mikołaju!”

Dzięki pomocy bibliotecznego Mikołaja Tomka wylosowaliśmy 6 osób, które otrzymają nagrody książkowe, pozostali uczestnicy otrzymają zakładki do książek.

W kategorii 0-III nagrody książkowe wygrali:
  • Mikołajka z 1c (Zosia Szymańska),
  • Plejer z 3a (Jurek Gilewski).
W kategorii IV-VI nagrody książkowe wygrały:
  • Nasa z 6a (Magdalena Maćkowiak),
  • Verka100 z 6a (Weronika Stolarek).
W kategorii VII-VIII nagrody książkowe wygrały:
  • Natka z 8e (Natalia Knaś),
  • Dżudżjan z 7b (Julia Szczepańska).

Mikołajkowy quiz Mikołajkowy quiz

Konkurs fotograficzny Żywy obraz

Dziękujemy za udział w drugiej już edycji konkursu Żywy obraz. W tym roku niestety nie zobaczymy wystawy w szkolnym holu, jednak w dzisiejszych czasach wirtualnej rzeczywistości, wszystko jest możliwe!

Zorganizowaliśmy więc konkurs zdalnie. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu i zamieszczamy prace.

Kategoria klasy 4-6:

  • Damian Zwoliński kl. 6f - Jacek Malczewski Portret mężczyzny przy pianinie - I miejsce,
  • Ksawery Trawiński kl. 6c - Jan Matejko Stańczyk – I miejsce,
  • Emilia Przybylska kl. 6c - Barbara Jaśkiewicz-Socewicz Czytająca dziewczynka – II miejsce,
  • Olga Światopełk-Mirska kl. 6f - Vladimir Volegov Przeprowiadanie przyszłości – II miejsce,
  • Oliwier Szymkowiak kl. 4c - Bartolomé Esteban Murillo Chłopiec z psem – III miejsce,
  • Rafał Smoląg kl. 6f - Amedeo Modigliani Chłopiec – III miejsce,
  • Ada Jankowska kl. 6e - William Adolphe Bouguereau Głowa dziewczynki 1898 – wyróżnienie,
  • Agata Walenciak kl. 6f - Stanisław Wyspiański Główka Helenki – wyróżnienie,
  • Maja Szczepaniak kl. 4b - Johannes Vermeer Dziewczyna z perłą – wyróżnienie.

Kategoria kl. 7-8

  • Michalina Horowska kl. 8e - Frida Kahlo Autoportret z naszyjnikiem cierniowym i kolibrem – I miejsce,
  • Lena Jóźwiak kl. 7e - William Adolphe Bouguereau Głowa dziewczynki 1898 – II miejsce.
  • Mateusz Napierała kl. 7b - Rene Magritte Syn człowieczy – II miejsce,
  • Adam Cieślak kl. 7c - Jean-Baptiste Greuze Chłopiec śpiący nad książką – III miejsce,
  • Julia Samoląg kl. 7d - Johannes Vermeer Dziewczyna z perłą – wyróżnienie,
  • Mateusz Glaza kl. 7e - Posąg Augusta–ofiarnika – wyróżnienie.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i zachęcamy do zabawy w przyszłym roku.

Szkolni organizatorzy:

Anna Dudniczek

Agnieszka Jankowiak

Żywy obraz 1Żywy obraz 10Żywy obraz 11Żywy obraz 12Żywy obraz 13Żywy obraz 14Żywy obraz 15Żywy obraz 2Żywy obraz 3Żywy obraz 4Żywy obraz 5Żywy obraz 6Żywy obraz 7Żywy obraz 8Żywy obraz 9


Sukces naszej uczennicy

18 stycznia 2021r. odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z biologii, organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Mamy wielką przyjemność ogłosić, że uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym – Katarzyna Szumska, osiągając bardzo wysoki wynik, zakwalifikowała się do następnego, już ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu! Opiekunem Kasi jest nauczyciel biologii – pani Małgorzata Matczak.

Konkurs obejmuje i poszerza treści podstawy programowej kształcenia ogólnego z biologii.

Wszystkie stopnie konkursu łączy jeden temat - człowiek. Tematem przewodnim etapu szkolnego był człowiek w mikroświecie, natomiast etapu rejonowego - człowiek w świecie zwierząt.  

Kasia musiała wykazać się niebywałą wiedzą. Zadania obejmowały zagadnienia dotyczące inżynierii genetycznej, dziedziczenia cech u człowieka, gatunków inwazyjnych w Polsce, prionów, prebiotyków, mechanizmu wentylacji płuc, przedstawicieli parzydełkowców występujących w Polsce, koronawirusa SARS-CoV-2 itp.

Uczennica poradziła sobie fantastycznie!

Kasiu wielkie gratulacje! Powodzenia na etapie wojewódzkim, który odbędzie się w marcu!


Półfinał Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach

Lena Michalska, uczennica klasy 5b, w dniach 9-16 stycznia brała udział w Półfinałach Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach, które odbywały się w Jastrzębiej Górze.

W grupie dziewcząt do lat 11 wywalczyła wysokie 8 miejsce, co zagwarantowało jej awans do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży!

Gratulujemy i już trzymamy kciuki za powodzenie na Mistrzostwach Polski Juniorów!

szachy


Ferie na sportowo

Podczas ferii oddziały przedszkolne wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Zespół Promocji Zdrowia pt. Ferie na sportowo. Każdego dnia dzieci podejmowały działania związane z aktywnością fizyczną, wykazywały się również kreatywnością podczas tworzenia prac plastycznych. Nie zabrakło też zabaw na świeżym powietrzu, gdzie uczniowie klas najmłodszych mogli nacieszyć się śniegiem.

Ferie na sportowo1
Ferie na sportowo2


Nowoczesna technologia w Szkole Podstawowej nr 1

Nasza szkoła wzbogaciła się o nowy środek dydaktyczny do nauczania chemii, tzw. Wirtualne Laboratorium Empiriusz, które zostało sfinansowane z środków oświatowej subwencji pozyskanej przez Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym cyfrowym odwzorowaniem laboratorium chemicznego. W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów. Nauczyciele zostali przeszkoleni w obsłudze Empiriusza i są gotowi, aby prowadzić również wirtualne lekcje chemii, by uczniowie mogli samodzielnie oraz bez zagrożenia i w atrakcyjny sposób przeprowadzać doświadczenia, umiejętnie posługiwać się sprzętem laboratoryjnym, a także odczynnikami chemicznymi. Empiriusz jest urządzeniem intuicyjnym i pozwoli uczniom poczuć się jak w prawdziwym laboratorium chemicznym, co umożliwi rozwijanie zdolności chemicznych na prowadzonych zajęciach w klasach 7 i 8.

Empiriusz


29. Finał WOŚP

31 stycznia 2021r. odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a hasło tegorocznej zbiórki to Finał z głową.

Społeczność naszej Szkoły zasiliła Sztabową Puszkę Stacjonarną kwotą 333,06 złotych. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Dziękujemy za hojność i zaangażowanie!
Szkolny Klub Wolontariatu


Baliki karnawałowe

W ostatnim tygodniu karnawału odbyły się baliki w klasach 0-III.

Zabawom, konkursom i tańcom nie było końca!

Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych i oryginalnych strojów.

Baliki karnawałoweBaliki karnawałowe3Baliki karnawałowe2Baliki karnawałowe4

To był Dzień Kota w bibliotece

17 lutego w środę, zgodnie z zapowiedzią, grasowały po naszej bibliotece prawdziwe koty. A jakie były sympatyczne i milutkie. Chętnie też pozowały do zdjęć. A ile książek powypożyczały. I to w większości książki o… kotach.

No i teraz zostały w bibliotece już tylko książki o psach.

Dzień kota

Warsztaty językowe Deutschland-Online w Szkole Podstawowej nr 1

W ramach współpracy z Centrum Edukacji i Spotykań Zamek Trebnitz w marcu odbyły się Warsztaty Językowo-Kulturoznawcze Deutschland-Online dla uczniów z klasy 6d oraz 6f.

Lekcje prowadzone były przez wolontariuszki z Niemiec: panie Johannę Roppelt i Julię Lehnen, które na podstawie przygotowanej prezentacji w ciekawy sposób przybliżyły uczniom zagadnienia dotyczące geografii i kultury Niemiec. Po zakończeniu prezentacji dzieci mogły sprawdzić zdobytą wiedzę rozwiązując quiz.

Celem warsztatów było nie tylko poszerzenie wiedzy uczniów na temat kraju naszego zachodniego sąsiada, ale także możliwość obcowania z żywym językiem oraz rozwijanie kompetencji rozumienia ze słuchu. Cieszymy się z przeprowadzonych zajęć i czekamy na kolejne warsztaty.

Wojewódzki Konkurs Matematyczny - sukces naszego ucznia

16 marca odbył się trzeci i ostatni już etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, organizowanego co roku przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

O ile na etapie szkolnym wystarcza wiedza i umiejętności objęte podstawą programową realizowaną w ramach lekcji, tak etap rejonowy i wojewódzki wymaga już od uczniów zarówno pogłębienia, jak i znacznego poszerzenia omawianych zagadnień. Zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie oprócz wielkiej satysfakcji otwiera drzwi do wielu elitarnych szkół średnich, zwalnia ucznia z pisania egzaminu klas ósmych z matematyki oraz gwarantuje uzyskanie celującej oceny końcoworocznej z tego przedmiotu.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa ze względów organizacyjnych i technicznych. Dwa pierwsze etapy odbywała się on–line, trzeci organizowany był przy zachowaniu wszelkich norm sanitarnych w jednej z poznańskich szkół. Wiele można by pisać na temat obecnego systemu nauki i pracy szkoły oraz aktywności samych uczniów. Jedno jest pewne - nie jest to system łatwy, zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela. Wymaga sporo dodatkowej pracy, samozaparcia i wytrwałości.

Tym bardziej z dumą możemy przekazać informację, iż jeden z naszych uczniów klasy ósmej - Hubert Budny uzyskał tytuł laureata tegoż konkursu uzyskując 39 na 40 możliwych do zdobycia punktów.

Do III etapu przystąpiło 70 uczniów z całego województwa wielkopolskiego. Aby otrzymać tytuł laureata należało osiągnąć 90% możliwych punktów do zdobycia. Hubert uzyskał 98%, co dało mu miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych uczniów w województwie. To wielki zaszczyt dla naszej szkoły i kolejny laureat którym możemy się pochwalić.

Hubertowi i jego rodzicom, którzy przez cały ten czas wiernie go wspierali, gratulujemy wyniku. Mamy nadzieję, że to dopiero początek jego sukcesów, czego szczerze mu życzymy i za co trzymamy kciuki. Pozostałych uczniów naszej szkoły zachęcamy do nauki i pójścia w ślady utalentowanego kolegi.
 
Magdalena Polińska   

wojewódzki konkurs matematyczny

Nasza uczennica laureatką XXVIII konkursu Złota Żaba 2020/2021!

Mamy zaszczyt poinformować, że uczennica naszej szkoły Julia Drąg zajęła dwunaste miejsce i została laureatką XXVIII konkursu Złota Żaba 2020/2021 w dziedzinie literatury i języka polskiego, organizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej EKOS w Swarzędzu.

Organizatorzy stawiają przed uczestnikami zadania wymagające logicznego i niestereotypowego myślenia oraz nagradzają tych, którzy wykażą się intelektualną odwagą, wyobraźnią i umiejętnością szukania niebanalnych rozwiązań problemów.

Tegorocznych nagrodzonych wyłoniono spośród 1829 uczestników z województw wielkopolskiego i lubuskiego, dlatego tym bardziej jest nam miło poinformować, że Julia Drąg została laureatką konkursu.

Serdecznie gratulujemy!

złota żaba

Laureatka Konkursu Chemicznego

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Alchemik uczennica klasy 8 Laura Jaśkowiak uzyskała tytuł Laureata II miejsca w kraju. Natomiast nasza szkoła zajęła II miejsce uzyskując tytuł Laureata Krajowego.

Konkurs przeprowadzony jest we współpracy merytorycznej z warszawskimi uczelniami.

Uczniowie mieli za zadanie w dość krótkim czasie rozwiązać test składający się z pytań zamkniętych oraz jednego zadania opisowego otwartego.

Serdecznie Gratulujemy!

Nauczyciel chemii,

Dorota Mizera

konkurs chemiczny

Świetlicowy konkurs Jestem na zdalnym i się nie nudzę

Uwaga! Uwaga!

Świetlicowy konkurs rodzinny na film "estem na zdalnym i się nie nudzę czyli film o przerwie między lekcjami na Teamsach wygrały.... Jagoda i Weronika Stolarek z 6a. 

Gratulujemy!

Ogromne brawa dla wszystkich twórców filmu.

konkurs filmowy

V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady® Małgorzaty Musierowicz

Bardzo dziękujemy za udział w akcji V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady®Małgorzaty Musierowicz.
 
Nasi uczniowie pokazali, że książki Małgorzaty Musierowicz można czytać zawsze i wszędzie.

Nie ukrywamy, że bardzo nas to cieszy.

ogólnopolskie czytanie jeżycjady
ogólnopolskie czytanie jeżycjady2

Sukces naszych uczennic w II Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Młodzieży – "Witkacy. Napisany Dzisiaj"

Miło nam poinformować o sukcesie naszych uczennic z klasy 8a w II Międzynarodowym Konkursie Literackiej Twórczości Młodzieży "Witkacy. Napisany dzisiaj".

Julia Drąg została laureatką konkursu, a Martę Drąg wyróżniono w kategorii klas 7 i 8.

Konkurs ma na celu propagowanie wśród młodzieży zainteresowania czytelnictwem i literaturą, a w szczególności twórczością Witkacego, promowanie literackiej wrażliwości i wyobraźni oraz wspieranie i kreowanie nowych talentów literackich.

Serdecznie gratulujemy!


Warsztaty Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu

Kilka klas miało okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez p. Paulinę Hryniewiecką oraz p. Izabelę Bureń - przedstawicieli Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.

Tematyka spotkań dotyczyła komunikacji, konfliktów w grupie, przemocy rówieśniczej, a także sposobów radzenia sobie w sytuajach trudnych.

Warsztaty odbywały się w oparciu o różnorodne metody i techniki pracy (w zależności od wieku odbiorców).

Wszystkim klasom dziękujęmy za zaangażowanie i aktywny udział.

Anna Dzięcioł
Agnieszka Teska-Kulczyńska

warsztaty

Sukces naszej uczennicy

Bardzo miło nam poinformować, że Katarzyna Szumska, uczennica klasy 8a, została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego organizowanego i przeprowadzanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2020/2021

Kuratoryjne konkursy przedmiotowe to jedne z najbardziej prestiżowych zmagań w jakich mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych. Udział w nich wymaga wiedzy, ogromnego zaangażowania oraz wielu godzin pracy. Znalezienie się w gronie najlepszych biologów w województwie to wspaniałe osiągnięcie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


sukces naszej ucznnicy

Projekt Misiowe podróże po Polsce

Cudze chwalicie, swojego nie znacie - tyle jest pięknych miejsc w Polsce, nieodkrytych, nieznanych.

Projekt powstał z myślą o najmłodszych uczniach klas I-III. Głównym celem jest poznanie miast, wsi oraz ciekawych miejsc w Polsce.

W pierwszym tygodniu września ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jana Brzechwy w Elblągu wyruszyło w podróż 17 pluszowych misiów, a każdy pluszak miał swój pamiętnik podróżnika. Misie zwiedzały cały kraj według ustalonego harmonogramu. Uczniowie wraz z nauczycielem odpowiedzialnym za projekt w danej szkole mają za zadanie zrobić swój wpis do pamiętnika podróżnika. To w jaki sposób będzie uzupełniony pamiętnik zależy od kreatywności i pomysłów klasy. Dodatkowo podczas pobytu misia w szkole zadaniem nauczyciela będzie poinformowanie organizatora gdzie aktualnie znajduje się pluszak oraz wysłanie kilku zdjęć.

Do Szkoły Podstawowej nr 1 w Tarnowie Podgórnym zawitał Miś Ludwik, który przyjechał z Gniezna. Nasz dzielny podróżnik z klasą IIb, która zaopiekowała się Misiem, zwiedzał szkołę. To był pierwszy etap Jego podróży. Z chęcią spędzał przerwy z uczniami bawiąc się, czytając komiksy oraz relaksował się na boisku szkolnym i placu zabaw. Brał udział z klasą w warsztatach przyrodniczych na temat kleszczy, towarzyszył na lekcjach matematyki, j. polskiego oraz j. angielskiego, ćwiczył także na lekcjach wychowania fizycznego. Kolejny etap Jego podróży poza murami szkoły już niedługo. Pojedzie z Nami na wycieczkę szkolną i będzie zwiedzał okolice Tarnowa Podgórnego.

Magdalena Pałka z klasą IIb

Misiowe podróże po Polsce

Misiowe podróże po Polsce

Czytamy dla Dzieci

W ramach współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariatu, uczniowie z klas starszych wzięli udział w projekcie pt. "Czytamy dla dzieci", łącząc się z dziećmi z oddziałów przedszkolnych zdalnie za pośrednictwem platformy Teams.

Uczniowie przygotowali dla kolegów i koleżanek z klas młodszych ciekawe opowiadania, bajki i baśnie. Przedstawiali je w niezwykle interesujący sposób - zmieniając głos oraz wykorzystując przy tym różne rekwizyty tj. maskotki i przebrania. Dzieci były zachwycone taką formą przekazu i nie mogły się doczekać kolejnych spotkań, które dostarczały wielu wrażeń.

Wszystkim zaangażowanym uczniom bardzo dziękujemy!

Nauczyciele z oddziałów przedszkolnych.

czytanie

Warsztaty z robotyki

Na początku czerwca wychowawcy oddziałów przedszkolnych zorganizowali warsztaty z robotyki przy wykorzystaniu wypożyczonego robota Ozobot.

Malutki robot spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy z zaangażowaniem programowali go rysując skomplikowane kody kolorystyczne. Powstały naprawdę niesamowite trasy dla Ozobota, który precyzyjnie wykonywał polecenia uczestników zabawy.

Dzięki takiej formie nauki dzieci z oddziałów przedszkolnych rozwinęły logiczne myślenie oraz zainteresowały się tematyką robotyki i programowania, która jest niezwykle ciekawa.

Nauczyciele oddziałów przedszkolnych

warsztaty z robotyki
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.