Zajęcia w ramach projektu IOM „Razem możemy więcej” (1)

24 maja 2024

W ramach działań projektowych „Razem możemy więcej”, związanych z konkursem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM - Agenda ONZ, odbyły się w naszej szkole różnorodne warsztaty, których głównym celem była integracja uczniów z migracji ze społecznością lokalną.

Podczas pierwszych zajęć nasi uczniowie wzajemnie się poznawali, odkrywając przy tym, że można pochodzić z różnych stron świata, można się różnić narodowością czy tradycjami, jest jednak wiele elementów, które łączą, jak np. ulubione sporty, bajki czy zabawy.

Na następnych zajęciach uczniowie poznawali z kolei siebie samych. Jak brzydkie kaczątko z bajki Andersena (spotkanie z teatrzykiem kamishibai), odkrywali w sobie łabędzie cechy czyli swoją wyjątkowość - zalety i talenty, własne supermoce, które są bardzo ważne, bo w różnorodności też tkwi siła.

Każda pojedyncza moc i talent są potrzebne w realizacji wspólnych celów, co udowodniły kolejne warsztaty, podczas których uczniowie mieli za zadanie wcielić się w wielkich konstruktorów i stworzyć maszynę z przyszłości, która miałaby służyć innym. I tak powstała między innymi maszyna wciągająca choroby, robot pomagający ludziom czy fabryka uzdrawiających soków. A wszystko to powstało (na razie) z klocków lego. Inspiracją do tych zajęć stał się wiersz Moniki Czoik-Nowickiej „Być może”.