Zajęcia w ramach projektu IOM „Razem możemy więcej” (3)

28 maja 2024

Integracja uczniów z migracji ze społecznością lokalną to główny cel działań projektowych Razem możemy więcej”, prowadzonych w ramach konkursu Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM - Agenda ONZ.

Kolejne warsztaty pokazały, że nasi uczniowie potrafią się razem bawić oraz współdziałać. Wspólnie tworzyli niesamowite masy sensoryczne oraz gniotki, przy okazji ćwicząc motorykę małą. Masy sensoryczne pobudzają kreatywność, rozwijają sprawność manualną, pobudzają zmysł wzroku, dotyku i węchu, a także relaksują. Warsztaty sensoryczne wzbudziły zachwyt u naszych najmłodszych.

Następne zajęcia odbyły się w bibliotece publicznej w Tarnowie Podgórnym. Panie bibliotekarki zaprezentowały teatrzyk kamishibai i przeczytały bajkę terapeutyczną. Rozmowa o tekstach doprowadziła do konkluzji, że warto budować mosty, które poprowadzą nas w stronę innych ludzi. W czasie tych zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z księgozbiorem biblioteki, a także „przeczytać” najdłuższą książkę.

Podsumowaniem zajęć projektowych była gra terenowa, której celem było odnalezienie skarbu. Uczniowie odszukiwali wskazówek i wykonywali zadania, które nawiązywały do głównych celów projektu: integracja, poznawanie uniwersalnych wartości, kreatywność, współdziałanie. Skarb został w końcu odnaleziony, a jego zawartość trafiła w ręce dzielnych poszukiwaczy.