Zeróweczka w bibliotecznym teatrze.

4 kwietnia 2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z grupy przedszkolnej 0a.

Dla dzieci zostały zorganizowane zajęcia na temat teatru. Dzieci odpowiadały na pytania: co to jest teatr, co jest potrzebne, aby powstało przedstawienie, dlaczego ludzie chodzą do teatru. Były też zagadki związane ze sztuką teatralną.

Maluchy z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki o „Brzydkim Kaczątku” z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

Teatrzyk kamishibai to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Ta technika „opowiadania-czytania” wywodzi się z Japonii. Polega to na tym, iż kartonowe plansze z obrazkami i tekstem wkładamy do drewnianej lub kartonowej skrzynki (przypomina teatralną scenę podobną do tej w teatrze kukiełkowym), a następnie przesuwamy te plansze z obrazkami, opowiadając bajkę.

Po przeczytanej bajce dzieci chętnie i wyczerpująco odpowiadały na zadawane pytania oraz same chętnie je zadawały. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem włączyły się w zorganizowane zajęcia, a ich zapał został nagrodzony kolorowankami na temat teatru.